Forum Pediatri

6
Ağu
2011

14:41
İnek sütü içeren gıdalar Esra, (Konya)
Öncelikle herkeze merhabalar, kızım 6 aylık yoğurt ve muhallebi tarzı süt içeren gıdaları kızıma nasıl vermeliyim bildiğim kadarıyla 1 yaşına kadar inek sütü allerjen olabilmekte devam sütümü kullanmalıyım yardımcı olan olursa sevinirim..
6
Ağu
2011

14:56
İnek sütü içeren gıdalar seçil, (İzmir)
esra hanım süt mayalanıp yoğurt haline geldiği zaman değişime uğruyor.bu yüzden bebeğiniz için bir tehlikesi yok.muhallebi konusunda bir bilgim yok fakat yoğurt için bu böyle.
6
Ağu
2011

22:34
İnek sütü içeren gıdalar Pınar, (İstanbul)
Benim oğlum da 7 aylık olmak üzere. Ben kendi oğlum için inek sütünden yoğurt mayalamaya başladım. Keçi peyniri aldım ama henüz veremedim, onu vereceğim. Muhallebi gibi sütlü şeyleri vermeyeceğim. Aslında inek sütü alerjisi meselesinde mama firmalarının gazı var diyorlar ama bilemem, riske girmeyeyim diyorum. Emzirmeye de devam ediyorum. Bu kadar süt ürünü yeterli olur diye düşünüyorum.
7
Ağu
2011

10:50
İnek sütü içeren gıdalar ceyda, (Balıkesir)
muhallebiyi doktorumuzun önerisiyle şu şekilde hazırlıyorum bir su bardağı su, 3 tatlı kaşığı pirinç unu,bir az şeker ben küp şekerle bir tane küp şeker atıyorum ölçü belirli olsun diye.muhallebi biraz soğuduktan sonra içine 3 ölçek formül mama koyuyordum şimdi ise oğlum artık 7 aylık olacak devam sütü atıcam.bana saçma geldi başta suyla muhallebi.sonra birkaç arkadaşımla bu konuda konuşunca onlarında onlarında doktorları bu şekilde önermiş.peynire gelince ben de pınar hanım gibi keçi peyniri tercih ediyorum ama bunun yanında değişmeli olarak tuzsuz lor, taze kaşar ve yine doktor önerisiyle labne peynirde veriyorum.değişik tatlar iyi olur diye düşünüyorum.
inek sütü alerjisi beni de şaşırtıyor.ben küçükken, mama falan yemeyi kabul etmediğim için .annem hep sulandırılmış inek sütü vermiş.ve zaman zaman düşünüyorum köylerde formül mamamı veriyorlar çocuklara taze sütleri var süt veriyorlar bebeklerine sulandırarak.niye ben de ya da bu bebeklerde alerji görülmüyor.
7
Ağu
2011

11:13
İnek sütü içeren gıdalar gözen, (İçel)
katılıyorum size ceyda hanım.
şimdi 70-80 lerde tıp otoriteleri annelerin bebeklerini sadece 9 aya kadar emzirmelerini söylerlermiş!
ilginç ama gerçek.benim ozamanlarda ismi duyulmuş aktif dalında başarılı bi doktorum varmış.düşünün 78 liyim ben.
9 aya kadar emzirme modeli benimsendiğinden anneler bu hep aşılanmış.
ve sütü az olanlara kesinlikle sulandırılmış inek sütü önerilirdi.sma(esema olarak bilinir) mamalarının yanında tabi!
şimdi aynı doktorum hala görev yapıyor.seksenlerinde yani.nostalji olsun diye ve tabiiki tecrübelerine sonsuz güvendiğimden tunayı kucaklayıp yanına gittik.
benim sütümü tuna sindiremiyormuş.dispepsi varmış kızımda.bu sebeple fitilsiz kaka yapamıyordu yavrum.ek gıda önerdi sadece sebze- meyve püresi olarak.(tuna 4 buçuk aylıktı ozaman)
peki anne sütünü kesellimmi ozaman diye sordu annem doktora.aslaaa! dedi doktorum.2 yaşına kadar anne sütü!
düşünün 70-80 lerde aynı doktor 9 aya kadar emzirme modelini savunurken ve inek sütünü şimdi tam tersini söylüyor:)
ve bu doktor prof.
yani konuyu uzattım farkındayımda demek istediğim zaman içinde otoritelerin görüşleri değişiyor.
tamam inek sütünde kesinlikle haklılar.
ama yinede anne hislerine kulak vermeli bu bebek bakımı konularında!
annelik tek otorite bence!
7
Ağu
2011

11:15
İnek sütü içeren gıdalar gözen, (İçel)
bu arada ben pirinç unu muhallebisi yapıyorum kızıma ve severek yiyor.ceyda hanımın tarifini kullanıyorum bende.yalnız ben bir su bardağının dörtte üçüne su dolduruyorum bir tatlı kaşığı pirinç unu koyuyorum.pişirriyorum sonrasında ocaktan alıp 3 ölçü formül mam koyup eziyorum.
şeker olarak meyve püresi yada pekmez bir tatlı kaşığı koyuyorum.yada ev yapımı reçelden bir tatlı kaşığıda koyabilirsiniz.benim bebeğim fazla yemediği için bu ölçüyü kullanıyorum.
yoğurduda formül mamayla yada devam sütünden yapıyorum.
7
Ağu
2011

12:50
İnek sütü içeren gıdalar Esra, (Konya)
Bilgilerinizi ve tecrübelerinizi paylaştığınız için teşekkür ederim bende yoğurdu belki pastörize inek sütünden mayalarım yoğurt olunca inek sütü olma özelliğini kaybeder diye yinede bi doktorumuza gidince sorcam inşallah ama muhallebide kesin devam sütü kullancam
8
Ağu
2011

08:27
İnek sütü içeren gıdalar ceren, (Kahraman Maraş)
oğlumun da gazlı olması sebebiyle ben ilk yoğurtlarımızı hep keçi sütüne mayaladım.tadı çok güzel oluyor.keçi sütü çok besleyici ve sindirimi daha kolay.zaten marketlerde pastörize olarak satılan kutular yarım yağlı.oğlum 10 aylık oldu ben şimdi pastörize yoğurt yedirmeya başladım.tabii süt olarak inek sütü 1 yaşına kadar verilmemeli.
15
Ağu
2011

11:36
İnek sütü içeren gıdalar gözen, (İçel)
bebeğinin muhallebisini keçi sütüyle yapan varmı aranızda?
ben denemedim.. muhallebiyi pişirdikten sonra(su ile)3 ölçü formül mama ekleyip iyice eritiyorum sonrasında meyve ilave edip öyle veriyorum bebeğime...acaba keçi sütüyle yapsak muhallebiyi daha lezzettli olmazmı?
15
Ağu
2011

12:15
İnek sütü içeren gıdalar meral, (Ankara)
ceyda hanım bence küp şeker kullanmayın,küpşekere tutucu kimyasal bir madde katıyolarmış şeklini korması için.şeker pancarından(şeker kamışı degil)yapılmıştoz şeker kullanın derim ben.birde formül mamaların hepsinde kolza yagı ya da kanola yağı var,isterseniz araştırın internetten oldukça zararlı bir yağ.ben hiçmuhallebi yedirmedim kızıma,1yaşına kadar gece öğünü olarak pastorize keçi sütünden yoğurt yapıp içine meyve ve tam tahıl kattım.
15
Ağu
2011

15:42
İnek sütü içeren gıdalar Pınar, (İstanbul)
Oğlum geceleri çok uyanmaya başlayıncabugün muhallebi tattırdım ben de. Pirinç ununu suyla pişirip, içine az pekmez ve anne sütü. Çok hoşlandığını söyleyemem ama bir alerji olmazsa geceleri bundan yapayım diyorum.. Pirinç unu ne kadar besleyici acaba? Meral Hanım, tam tahıl derken tam olarak nedir? Daha besleyici olabilir? Bir de acaba pirinç unu yerine esmer pirinci pişirip ezsek daha mı iyi olur?
15
Ağu
2011

17:25
İnek sütü içeren gıdalar ceren, (Kahraman Maraş)
pirinç ununun besleyici bir değeri yok sadece kilo aldırıyor diye biliyorum.bu yüzden ben hiç yedirmedim.muhallebi gibi hazırladığım bişi var,irmik haşlıyorum az suyla,içine meyve parçalarıyla pişiriyorum,hem kıvamlı oluyor,hem extra şeker katmama gerek kalmıyor hem de besleyici.
15
Ağu
2011

19:59
İnek sütü içeren gıdalar gözen, (İçel)
yarın muhallebisini yarım bardak keçi sütü + yarım bardak suyla yapacam.çok daha besleyici olacağına inanıyorum...
buarada pirinç çok besleyici bir tahıldır.
birde tam tahıllı karışımlar var tabi onlar çok daha besleyicidir.bazı markaların var 7 tahıllı karışımları,8 tahıllı karışımlları tabi irmikte çok besleyici bir tahıl.yani hepsinden tattırmak lazım bence...
16
Ağu
2011

09:14
İnek sütü içeren gıdalar ceyda, (Balıkesir)
pirinç ununu oğlum yaklaşık 1 aydır yiyor bir gram kilo almadı.sanırım bir tek benim oğluma etkisi yok.:)
meral hanım önerilerinz için teşekkür ederim.
pirinç haşlayıp ezmesini benim oğlum nedendir bilinmez sevmiyor.öğürüyor kendini zorla kusturuyor bütün yedikleri heba oluyor.ben de sonunda pes ettim aslında ben de o şekilde vermek istiyordum.
16
Ağu
2011

13:24
İnek sütü içeren gıdalar Esra, (Konya)
formül mama ve devam sütü ayrı şeylermi? eğer öyleyse formül mama piyasadakilerden hangisi oluyor? devam sütünü biliyorum ama formül mamayı bilmiyorum birde Meral hanımın dediği tam tahılı evde nasıl elde edeceğiz Gözen hanım bazı markaların tam tahıllı karışımları var demiş bunlardanmı almak lazım yoksa birde bu hazır tahıl karışımları ve devam sütleri acaba zararlımı olur bebeğime ilk bebeğim (şuan 6 aylık)ve tecrübesiz olduğum için biraz zorlanıyorum yardımcı olan olursa sevinirim..Teşekkürler..
16
Ağu
2011

13:38
İnek sütü içeren gıdalar Esra, (Konya)
Birde bu konu başlığı altında ilgisi olmayan bir soru sormak istiyorum dediğim gibi kızım 6 aylık ve ek gıda bu ayda ne verebiliriz ne şekilde (püremi sıvımı)verebiliriz ne kadar verebiliriz vede 6 aylık bir bebek için 1 günlük öğün listesini yazan olursa çok sevinirim..
16
Ağu
2011

15:06
İnek sütü içeren gıdalar Pınar, (İstanbul)
Esra hanım, ek gıda öğün listesi diye bir konu var, oraya bir bakın, şimdi yazacağım üstte bulunsun diye..
17
Ağu
2011

13:39
İnek sütü içeren gıdalar Esra, (Konya)
pınar hanım teşekkürler..birde daha önce yazmıştım tekrar yazmak istiyorum formül mama ve devam sütü ayrı şeylermi? eğer öyleyse formül mama piyasadakilerden hangisi oluyor? devam sütünü biliyorum ama formül mamayı bilmiyorum birde Meral hanımın dediği tam tahılı evde nasıl elde edeceğiz Gözen hanım bazı markaların tam tahıllı karışımları var demiş bunlardanmı almak lazım yoksa birde bu hazır tahıl karışımları ve devam sütleri acaba zararlımı olur bebeğime ilk bebeğim (şuan 6 aylık)ve tecrübesiz olduğum için biraz zorlanıyorum yardımcı olan olursa sevinirim..Teşekkürler..
17
Ağu
2011

15:01
İnek sütü içeren gıdalar ceren, (Kahraman Maraş)
bence 6 aylık bebek için tam tahıllar zararlı olur,barsakları yumuşattığı için.suyla ya da devam sütüyle karıştırılarak yapılan mamalardan var kutularda.ama bence ek gıdaya biraz alışsın bebeğiniz daha sonra kullanırsınız bunları..ben bunları gece yatmadan önce yediriyorum tok tutsun diye.esra hnm rahat olun zamanla siz de bebeğiniz ne kadarla doyar ne zaman ne yedireyim alışacaksınız.ilk başlarda sıkıntı oluyo biraz.ama umarım bebeğiniz herşeyi sever de rahat olursunuz.maşallah oğlum şu an 10 aylık oldu,5 aylıkken ek gıdaya başladım.her tattırdığımı sevmişti.
17
Ağu
2011

15:11
İnek sütü içeren gıdalar Esra, (Konya)
sağolun ceren hanım bende zaten meyve suyu ve yoğurtla başladım ama sütüm artık çok yetersiz geldiği için ve kızım kilo almadığı için ek gıdalara geçişimizde yavaş olduğu için merak etmiştim inşallah bende atlatırım bu geçiş dönemini.temennileriniz için teşekkürler..
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek