Forum Pediatri

1
Kas
2011

17:07
Yürüteç kullanan var mı? Aslı, (Samsun)
Arkadaşlar,
Yürüteç kullanan var mı? Hangi markaları önerirsiniz?
1
Kas
2011

17:50
Yürüteç kullanan var mı? Zeynep, (İstanbul)
Merhaba
Ben kullandım. Oğlum 8 aylıktı, bir ay kullanıp bıraktık. Günde yarımşar saatten iki kere koyuyorduk.Eğer fazla kullanmazsanız zararı değil yararı var bence...Benim kullandığımız yürüteç te markalı falan değildi, gayet uyguna almıştık. 45 TL falandı sanırım...
1
Kas
2011

22:22
Yürüteç kullanan var mı? figen, (İstanbul)
ben kullanıyorum çokta memnunuz bende markalı almadım baktım 250 dıyolar hıc gereği yok zeynep hanım gıbı bende 50 t ye aldım zararlı olduğunada ınanmıyorum hergun yenı bısey cıkartıyolar
2
Kas
2011

09:35
Yürüteç kullanan var mı? Aslı, (Samsun)
Ben de dün aldım. Çok teferruatlı birşey değil. 55 TL'ye aldım. Oğlum dün akşam oturdu. Önündeki oyuncakları çok sevdi. Ama henüz ilerlemeyi keşfedemedi. 8,5 aylık. Koltuğa tutunarak yavaş yavaş sıralıyor. Yürüteçle bunu unutur mu acaba?
2
Kas
2011

10:00
Yürüteç kullanan var mı? Zeynep, (İstanbul)
Hayır, kesinlikle unutmaz...Aksine kendine güveni gelecek, sıralamada daha da ustalaşacak. Bir kaç gün sonra, sanki mercedes kullanıyormuş gibi kullanacak yürüteçi :) Ama çok dikkatli olun, heryere elleri erişiyor yürüteçle ve çok fazla bindirmeyin...
2
Kas
2011

10:05
Yürüteç kullanan var mı? Esra, (Konya)
figen hanım bence yürüteç zararlı gün içinde belki toplam 1 saat koyabilirsiniz ama fazla koymayın derim kaslarda ve basma da sorunlar oluşuyormuş
2
Kas
2011

10:31
Yürüteç kullanan var mı? bilge, (Kütahya)
bende 1 aydır kullanıyoruz kzıımda evet heryere gidebiliyor önceden kolundan tuttuğumda düz adım atıyordu şimdi balerin gibi yürüyor inşallah bensiz yürümeyide biran önce yavaş yavaş başlar. çünkü henüz emeklemiyor koltukta ilerlemiyor yani benimki biraz tembel.
2
Kas
2011

11:59
Yürüteç kullanan var mı? Aslı, (Samsun)
Çok fazla üzerinde durmak isteyeceğini sanmıyorum zaten. Oğlum çabuk sıkılan bir bebek. Bir süre sonra beni alın diye mızırdanmaya başlıyor. Yazdıklarınız beni rahatlattı.
2
Kas
2011

20:41
Yürüteç kullanan var mı? figen, (İstanbul)
bende çok tutmuyorum ama zararlı oldugunu dusunmuyorum en fazla yrm saat benımkıde çok çauk sıkılıyo genelde mama sandalyesınde vakıt gecırıyoruz orda bıle sıkılıyo
4
Kas
2011

19:10
Yürüteç kullanan var mı? özgür, ()
bence çok da korkutulduğu gibi değil yürüteç.tamam dejavantajları var fakat avantajları da yok değil.benim bebeğim de 1 ay kadar bindi yürütece.10 aylıkken yürümeye başladı.ben en fazla 20 dakika tutuyordum.günde 2 veya 3 kere.
yürüteci bim den almıştık.basit birşeydi 1 ay kadar dayandı sonra kırıldı ve atmak zorunda kaldım.
19
Eyl
2012

08:54
Yürüteç kullanan var mı? siret, (Van)
Yürüteç kullanımı(Dr. Şükrü Cido yazısı)

Bebeğinizin kendi başına ayakta durmayı öğrenip yürümesi hem sizin için hem de onun için son derece heyecan verici bir gelişmedir. Bir yaşından iki yaşına uzanan zaman diliminde yürüme becerisini kazanarak çevresi etrafında hareket eden bir bebeğe dönüşür. Bebeğin bedenini kontrol edebilmesi hem bedenin yeterli olgunluğa ulaşmasına hem de öğrenmeye bağlıdır. Bu olgunlaşma süreçlerini hızlandırma ya da geciktirmede çevresel şartların etkili olduğu bilinmektedir. Serbestçe hareket etmesine, çeşitli oyuncaklarla oyun oynamasına fırsat verilen bebeklerin motor becerileri daha hızlı gelişmektedir. Hareket etmesine pek izin verilmeyen, az ilgi gösterilen ve büyük ölçüde zamanını karyolasında geçiren bebekler normalden daha geç yürüyebilmektedir.
Bebeklerin yürüme sürecinde en sık tartışılan konulardan biri de yürüteç kullanımıdır. Aileler özellikle 5-8. aylar arasında, biraz da çevrenin baskısıyla çocuklarına yürüteç alırlar ve kullandırırlar. Yürüteç bebeğin doğal yürüme dönemleri sırasında duraklamaya ve kesintiye sebep olur. Vücudu daha yerçekimine karşı dik durmaya hazırlıklı olmadığından yığılarak duracağı için kifoz ya da skolyoz gibi omurga eğriliklerine sebep olabilir. Ayak yapısı daha hazır olmadan bastırıldığı için ayak problemleri oluşabilir. Kalça yapıları tam gelişmeden, tüm vücut ağırlığının simetrik ya da asimetrik olarak kalçalara yüklenmesi sonucu kalça problemleri oluşabilir. Bebek yürüteçte aslında yürümez, ayakları ile iteleme yapar. Bacak boyu kısa geldiği ve tam basmayı bilemediği için parmak ucuna basar ve bu alışkanlığa sebep olabilir. Böylece yürüdüğü zaman parmak uçlarında yürüyebilir.
Bebeğiniz kaşla göz arasında masa örtülerini tutup çekerek üzerindeki ağır cisimleri üzerine düşürebilir veya akla gelmedik türlü tehlikelere maruz kalabilir. Yapılan birçok araştırmada 1-12 ay arasında geçirilen travmaların nedenleri arasında büyük oranında yürüteç kazaları tespit edilmiştir. Bebek kısıtlı bir mekanda kaldığı için psikolojik gelişimi de olumsuz yönde etkilenebilmektedir.
İşte bu sebeplerden dolayı bebeğinizin fiziksel, zihinsel ve psikolojik açıdan sağlıklı bir yapıya sahip olmasını istiyorsanız yürüteç kullanmamanızı tavsiye ederiz. Bunun yerine bebeğinizin yere konulan bir örtünün üzerinde özgürce oynamasına ve gelişmesine uygun oyuncaklarla yardımcı olabilirsiniz.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek