Forum Pediatri

16
Kas
2009

16:01
domuz gribi ebru, (İçel)
4 aylık ve 18 aylık kızlarım var 6 aydan önce aşı yapılmıyor büyük kızıma aşı yaptırmak istiyorum ama babası istemiyor aşı yaptıracak olanlar çoğunluk ta mı acaba yada bebeğini yaptırıp ta nörolojik etki gören yada yada görmeyenler lütfen yazın
17
Kas
2009

17:22
domuz gribi Naz, (Tanımsız)
benimde 4 aylik kizim var ve biz bu asiyi yaptirmayi düsünmüyoruz, duyduguma göre cok yan etkileri varmis, bunlar seneler sonra da ortaya cikabiliyormus.herkezin kendine kalmis birsey bu artik, kimi kesinlikle yaptiracgiz kimi ise yaptirmiyacagiz diyor.Allah yardimcimiz olsun.
17
Kas
2009

20:53
domuz gribi SEZEN, (İstanbul)
Benim kızımda 7 aylık. Aşı yaptıracağız sözde ama bir türlü sağlık ocağına gitmek istemiyoruz. Korkuyoruz yani. Ya bir şey olursa diye.
18
Kas
2009

13:01
domuz gribi Zeynep, (Antalya)
benim kızım 2 yaşında.ben sağlık sektöründe çalışıyorum.aşı vurdurmadım.yan etkisi olup olmadığı tartışılan bi aşıyı güvenipte vurduramam kızıma.üstelik madem aşı zararsız neden aşı vurdurulurken tüm riskleri üstlendiğimize dair belge imzalıyoruz.neden bu aşıların sorumluluğu sağlık bakanlığına ait olmuyor.
18
Kas
2009

13:28
domuz gribi ebru, (İçel)
Belge imzalatılmadığı söyleniyor
18
Kas
2009

13:33
domuz gribi ebru, (İçel)
bağışık sistemilerini güçlendirmek için immuzinc şurub vermelimiyiz bebişlere virüse karşılık
19
Kas
2009

11:59
domuz gribi mine çelik, (Tokat)
ebru hanım ben vurdurucam bu zamana kadar o kadar çok aşı olduk sorguulamadık yan etkilerini şimdi niye bu kadar korkuyoruz.ben öğretmenim bebeğim risk altında aşının yan etkisi ve gribin etkisi yanyana konulduğunda aşının etkisi çok hafif kalıyor .
19
Kas
2009

12:59
domuz gribi ebru, (İçel)
eşimi ikna edemiyorum yaptırdığınız da yazın lütfen eşime de okutayım
19
Kas
2009

23:06
domuz gribi sema, (Balıkesir)
Mine Hanım, bu güne kadar yaptırdığımız aşıların hiçbiri deneme sürelerinden önce üretilmiş değildi. Bir aşının yapılması için 18 ay denenme süresinin geçmesi gerekiyormuş. Oysa bu aşının denenme süresi 5 ya da 6 ay. Sorun burda başlıyor. Benim de 6 yaşında oğlum var, kendim öğretmenim. Hergün bir sürü öğrenci ile muhatabız.Şu bir gerçek her anne gibi ben de tedirginim ancak aşı yaptırmayı düşünmüyorum. Netliği olmayan bir aşıyı oğluma yaptıramam.
20
Kas
2009

09:59
domuz gribi hale, (Balıkesir)
merhaba Zeynep hanım ben de sağlık çalışanıyım.3,5 ve 1,5 yaşında 2 çocuğum var.ikisine de aşı yaptım.Konuyla ilgili fazla bilginiz olmadığını düşündüm çünkü imzayı aşıyı olanlar değil olmak istemeyenler atıyor.Böyle bir forumda yanlış bilgilendirme yapmayalım. Bence herkes kendisi araştırsın ve karar versin.
20
Kas
2009

11:04
domuz gribi ebru, (İçel)
hale hanım herhangi bir yan etki gördünüz mü
20
Kas
2009

18:26
domuz gribi rasim, (İstanbul)
Bir gün olmaya karar veriyorum diğer gün vazgeçiyorum. Çünkü; geçen çocuğun rutin aşıları için sağlık ocağına gittiğimde tesadüfen bir doktor(yada sağlık personeli) oradaydı ve kendi çocuğunun rutin aşıları için gelmişti. Aynı anda Domuz gribi aşılarıda vuruluyordu. Ben fırsat bulmuşken Domuz gribi aşısı olayım dedim. Riskli gruba yapıyorlarmış bana yapmadılar. Çocuğun bakıcısı için rica ettik ona yaptılar. Bebek bakanlara yapılıyormuş.
Odada kendi çocuğunu getiren sağlık personeli intaniyede çalışıyormuş. (artık her ne ise). (Hemşirelere anlatıyor) aldıkları ve teste gönderdikleri numunelerin %97 si domuz gribi çıkıyormuş.Artık gelen her vakayı domuz gribi varsayıyorlarmış. Hemşireler sordular çocuklarımıza yaptıralım mı diye? (Dikkatinizi çekerim domuz gribi aşısını vuran hemşireler). Doktor (yada o sağlık personeli) ben yaptırmayacağım dedi. Gerekçesini çok çözemedim. Çünkü bir yandan evrak işlerini yapıyorduk. Ama bu cümle aklımda kaldı çünkü anlattıkları ile tezattı.Aşının nörolojik problem olasılığı 10 binde 4 müş. Ama zaten grip virüsünün bizzat kendisinin de aynı nörolojik hastalık riski varmış ve 10 binde 7 imiş. Yani bu riski aşı olmasakda 3 puan fazlasıyla almış durumdayız. Son olarak dediki son 1 ayda grip olduysanız, çocuklarınız olduksa (bizim çevreki çoluk çombalakın nerdeyse tamamı okullar sebebiyle oldu)aşıya zaten gerek kalmıyormuş.
Aman dikkat bu bilgileri kimseyi yönlendirmek vebal almak için yapmıyorum. Düzgün karar almak herkesin kendi sorumluluğunda. bilgi kırıntılarını paylaşıyorum. çünkü bakanıyla başbakanı bile ayrı düştüğü bir konuda kırıntıları birleştirip karar vereceğiz.
bugünkü kararım, olmamak(Allahtan istedim ama yapmadılar :) ). ölümler bini aşınca ne yaparım bilmiyorum.
saygılar
20
Kas
2009

23:49
domuz gribi ışıl, (Eskişehir)
merhabalar benim bebeğim 8 aylık şurubu kullanabilir miyim?
23
Kas
2009

09:10
domuz gribi ebru, (İçel)
en iyisi biraz daha beklemek
23
Kas
2009

13:33
domuz gribi hale, (Balıkesir)
Ebru hanım benim çalıştığım kurumda aşılanmış 50 kişide ve benim çocuklarımla aynı anda aşılanan diğer çocukların hiçbirinde herhangi bir yan etki görülmemiştir.Ama yine de dediğim gibi karar sizin..
25
Kas
2009

13:20
domuz gribi deniz, (İstanbul)
hale hanım yan etki olmadığını söylüyorsunuz ama bu ileriye dönük bir yan etki olamazmı yani bundan bir kaç sene sonra ortaya çıkabilecek birşey.ayrıca aşıyı vuracakları zaman bir belge imzalattıkları televizyonda haberlerde de çıkmıştı.yani size birşey demiyorum yanlıuş anlamayın bizim de kafamız çok karışık durumda.benimde 15 aylık bir kızım var ve ben emniyet personeliyim.biz de yaptırmayı düşünmüyoruz.olumsuz görüş ve düşünceler olumlulara göre çok daha ağır basıyo ve sağlık çlışanları bile ikiye ayrılmış durumdalar.kime güvenip hareket edeceğimizi şaşırmış durumdayız.
25
Kas
2009

13:34
domuz gribi ebru, (İçel)
DSÖ KANADADAKİ 172000 AŞIYI YAN ETKİLERİNİN FAZLA OLMASINDAN DOLAYI GERİ ÇEKMİŞŞŞŞŞŞŞŞŞ YAPTIRMIYORUM RABBİM KORUSUN
25
Kas
2009

15:57
domuz gribi mine çelik, (Tokat)
doktor sitesindeki dr . süreyya paksoy un yazısını okumanızı tavsiye ederim arkadaşlar
26
Kas
2009

14:30
domuz gribi Murat, (Gaziantep)
bu konuda spekülasyona gerek yok,gripten korunmanın en etkili yolu aşılamadır.
aşıyı şiddetle öneriyorum.
ben de çocuklarımda aşıyı yaptırdık.
27
Kas
2009

05:07
domuz gribi ahmettoptas, (Tanımsız)
DOMUZ GRİBİNE KARŞI
DOĞAL DESTEK: KEKİK

Kekiğin ( Thymus vulgaris L., Thymus zygis) bileşiminde bulunan thymol ve carvacrol mikro organizmaların çoğalmasını önlemektedir. Thymol’ün fenolden 20 kat daha güçlü etki gösterdiği bilinmektedir ve en güçlü bakteri ve virüs öldürücüleri arasında yer almaktadır. Kekiğin HSV-1, HSV-2 ve ACVres virüslerine karşı etkili olduğu bilimsel çalışmalarla ortaya konmuştur.
Kekik, Sağlık Bakanlığı’nca açıklanan tedbirlere ilave olarak, korunma amaçlı temizlikte kullanılabilir. Bunun için; 2 yemek kaşığı ince kıyılmış veya öğütülmüş kekik fincana konur, üzerine 1 limonata bardağı kaynar su ilave edilir, ağzı kapalı olarak 15 dakika bekletilip süzülür. Yemeklerden önce ve sonra eller yıkanır, elde edilen sulu kısımla ovuşturulur, tırnak içlerinin iyice temizlenmesi sağlanır. Salgın geçene kadar uzun tırnakların kesilmesi önerilir. Bu kekikli suyla ağız gargara yapılır ve buruna da çekilir. Mutfak, lavabo ve banyodaki ıslak yerler bu kekikli suyla silinebilir.

Kaynak: Dr. Ahmet Toptaş, Alman kanunlarına göre düzenlenip izin verilen
BİTKİLERLE MODERN TEDAVİ, Gonca Yayınevi, İstanbul 2009,
ISBN: 978-9944-790-31-4, (0212)5285076-5286005.


27
Kas
2009

13:20
domuz gribi yeliz, (İstanbul)
Arkadaslar Merhaba, oncelikle herkesin bayramini kutlar, saglik dilerim. Inanin domuz gribi asisiyla ilgili Turkiye'de yasanan panigi, tereddutu, cekimserligi Avrupa'da yasayan biri olarak anlamakta cok zorlaniyorum. Su anda Avrupa'nin en gelismis ulkelerinde (Almanya, Fransa, Ispanya, Portekiz) bu asi buyuk kampanyalarla ve buyuk katilimlarla uygulaniyor. Bulundugum cevrede, ki bu cevre arastiran, okuyan, gundemi, yenilikleri takip eden Universite hocalarindan olusuyor, hic kimse de "acaba yaptirmasak mi?" diye dusunmuyor. Herkes gonul rahatligiyla cocugunu, torununu asiya goturuyor, gonul rahatligi ve ic huzuruyla da evine, isine donuyor. Ayrica Avrupa'da cocuklarin krese, anaokuluna gitme orani Turkiye'den daha yuksek. Dolayisiyla bulasicilik orani da daha fazla. Buradaki milyonlarca ebeveyn cocugunu boyle bir salgin hastaliktan eve kapatarak degil, asi yaptirark koruyor. Umarim en kisa zamanda Turkiye'de de halk guvenini kazanir, panikten kurtulur ve bilimin, tibbin gerektirdigi yolda asiyi cocuklarina uygulatir. Herkese sevgiler...
1
Ara
2009

21:00
domuz gribi özge, (İçel)
Benim oğlum 25 aylık.Ben öğretmenim. Öğrencilere aşı kağıtlarını dağıttık bir sürü maddeler vardı orada. yan etkilerini belirten. Okullara aşı için daha önceki zamanlarda geldiklerinde su çiçeği, karma.. bu kağıtlar yoktu da bu aşılar için velilere neden kağıt imzalatıyorlar hiç düşündük mü?... Ben olmayacağım çocuğumada asla vurdurmayacağım..
3
Ara
2009

20:55
domuz gribi selma, (İzmir)
eşim öğretmen o dün aşı oldu.kızım bir yaşında ben ona yaptırmayı düşünmüyorum ama eşim çok isitoyr yaptıralım mı diye öfff çok karışık ne yapabacağımızı bilmioyrum.hiç bebeklerine aşı yapıran varmı acaba?ilerde bir sorun çıkarsa o zaman ne yapacağız?
3
Ara
2009

21:15
domuz gribi bilge, (Ankara)
merhaba,ben 9 aylık bebeğime 2 hafta önce domuz gribi aşısı yaptırdım.İlk 3 gün ateş ve mide bulantısı yaptı ama şu an için bir sorun yok bende tüm anneler gibi çok düşündüm ama Ankara Mesa Hastanesinde ki bebek doktorumuz aşıyı olmamızın doğru olacağını söyledi,bunun dışında yine doktor kaynaklı edindiğim bilgilere göre bir aşıda gbs sendromuna yakalanma ihtimalimiz 3.000.000 da 1 iken domuz gribine yakalanan ve solunum güçlüğü çekmeye başlayan her 4 bebekten 1 tanesi hayatını kaybediyor imiş ve bu ihtimal benim için riske edilmeyecek kadar korkutucu bir ihtimal..
4
Ara
2009

23:41
domuz gribi özge, (İçel)
bu aşının koruyuculuğunun kesinliği konusunda kimse birşey söyleyemiyor. herhalde kimse birşey bilmiyor. Yüzde 90 lardan bahseden var ama o da söylenti gibi... güven verici hiçbir şey yok ortada aslında...
8
Ara
2009

14:02
domuz gribi ebru, (İçel)
Domuz Gribi Aşısındaki Gizli Tehlike

OKUYUN ve HERKESİN OKUMASINI SAĞLAYINDünyadaki diğer ülkeler, domuz gribinin laboratuarda biyolojik silah olarak üretildiğini ve insanlığın başına bela edildiği yazıyor. Domuz gribi aşısıda henüz geliştirilen ve içeriği açısından ölümcül tehlikeleri olan bir ürün.

Şimdiye kadar üç firma üretim yapmış:

GlaxoSmithKilne firmasının Pandemrix, adlı aşısı.

Baxter International’ ın H1N1 aşısı.

Her ikisininde henüz lisansı yok. Avrupa ilaçlar kuruluşu tarafından onaylanmamış.

Novartis tarafından üretilen Influenza A (H1N1) 2009 Monovalent .

Amerikan’nın bazı eyaletlerinde zorunlu aşılamaya karşı tepkiler artıyor. Aşılardan ölümler meydana gelmekte. İngiltere ülkesinde kesinlikle böyle bir uygulama yapmayacağını söylüyor. Diğer ülkelerdede durum farklı değil.

Bu aşılar yapıldıgı takdirde: ( ÖNEMLİ )

- Guillain-Barre sendromu

- Vaskülit

- Felç

- Anafilaktik şok

- ve ölüme neden olabileceği duyuruluyor.

Ayrıca Novartis firmasının geliştirdiği ilacın yan etkilerini Novartisin kendi labaratuvar sonuçlarından okuyabilirsiniz.

http://www.fluscam.com/Vaccine_Package_Inserts_files/Novartis_A-H1N1_2009_Monvalent_VaccinePackageInsert_BasedOn1980Approvalfor%20Fluvirin_UCM182242.pdf

Yukarıdaki siteden Novartis’in kendi resmi evrağında bulunan yan etkilerden bazıları:

*Local injection site reactions (including pain, pain limiting limb movement, redness, swelling, warmth, ecchymosis, induration)

*Hot flashes/flushes

*Chills

*Fever

*Malaise

*Shivering

*Fatigue

*Asthenia

*Facial edema.

*Immune system disorders

*Hypersensitivity reactions (including throat and/or mouth edema)

*In rare cases, hypersensitivity reactions have lead to anaphylactic shock and death

*Cardiovascular disorders

*Vasculitis (in rare cases with transient renal involvement)

*Syncope shortly after vaccination

*Digestive disorders

*Diarrhea

*Nausea

*Vomiting

*Abdominal pain.

*Blood and lymphatic disorders

*Local lymphadenopathy

*Transient thrombocytopenia.

*Metabolic and nutritional disorders

*Loss of appetite.

*Arthralgia

*Myalgia

*Myasthenia

*Nervous system disorders

*Headache

*Dizziness

*Neuralgia

*Paraesthesia

*Febrile convulsions

*Guillain-Barré Syndrome

*Myelitis (including encephalomyelitis and transverse myelitis)

*Neuropathy (including neuritis)

*Paralysis (including Bell’s Palsy)

*Respiratory disorders

*Dyspnea

*Chest pain

*Cough

*Pharyngitis

*Rhinitis

*Stevens-Johnson syndrome

*Pruritus

*Urticaria

*Rash (including non-specific, maculopapular, and vesiculobulbous).

Dünya gribe karşı vitamin takviyesi ve geçmişte kullanılan ilaçlarla çözüm sunuyor.

! Domuz gribi ve tedavisi ile ilgili yakınlarımızı bilgilendirelim.Domuz Gribi Aşısındaki Gizli Tehlikeİngiltere’ de bin 500 hemşire ile yapılan bir araştırmada hemşirelerin üçte birinin domuz gribi yaptırmak istemediği, yüzde 33’ ünün kararsız oldukları ve yüzde 37’ sinin ise aşıyı yaptırmak istedikleri ortaya çıktı. Aşıya karşı çıkanların yüzde 60’ ı buna sebep olarak aşının yan etkilerini göstermişler. Bu araştırma doktorlar arasında yapılmış olsaydı sanırım sonuç bundan pek de farklı olmazdı.Aşının hem gerekliliğine hem etkinliğine ve hem de yan etkilerine karşı ciddi endişeler var.Her şeyden önce domuz gribinin her yıl görülen olağan grip kadar öldürücü olmadığı ortaya çıktı. Olağan gripten her sene 250-500 bin kişi ölürken, domuz gribinden tüm dünyada ölen insan sayısı 1.500 kadar. Bir başka deyişle domuz gribinden ölüm ihtimali binde 4.İkincisi domuz gribi aşınsın ne ölçüde koruyucu olacağı bu aşamada kesin olarak bilinmiyor. Domuz gribi ciddi bir mutasyona uğrarsa aşının etkinliği de o nispette azalacak ve hatta belki de tamamen etkisiz kalacak.Üçüncüsü de domuz gribi aşısının çok ciddi yan etkileri olabileceği ileri sürülüyor. Bugün bu aşısının ülkemizde hiç dile getirilmeyen çok önemli bir sakıncasından bahsetmek istiyorum.Grip aşılarına tıp dilinde adjuvan adı verilen ve vücudun aşıya daha fazla tepki vermesini sağlayan maddeler ekleniyor. Alüminyum ve skualen bunlar içinde en çok kullanılanlar.Aşılara adjuvan eklenmesi teorik olarak mantıklı, çünkü bu sayede kısa zamanda az sayıda virüsle aşı üretmek ve böylece de daha az virüs antijeni ile daha çok insanı aşılamak mümkün oluyor.Ancak bu işlemin çok tehlikeli yan etkileri var. Bu sebeple de Avrupa’ da üç çeşit aşıda skualen kullanılıyor olsa da Amerika’ da bu maddelerin aşılara eklenmesine kesinlikle müsaade edilmiyor.Oysa medyada domuz gribi aşısı üreten şirketlerin en az ikisinin (Novartis ve GlaxoSmithKline), hazırladıkları aşıda adjuvan kullanacakları haberleri yer aldı.İYİ SKUALEN KÖTÜ SKUALENSkualen aslında vücudumuz için yabancı bir madde değil. Karaciğerde yapılıyor ve kolesterol metabolizmasında da rolü var, sinir siteminde ve beyin dokusunda bulunuyor. Skualen ayrıca zeytinyağı, köpekbalığı karaciğeri ve birçok doğal besin desteğinde var olan ve antioksidan özelliklere sahip bir yağ molekülü. İsterseniz buna ‘iyi skualen’ diyelim.Vücuda enjekte edilen skualenin ise karaciğerde sentez edilen veya besinlerle alınan skualen gibi faydalı değil, aksine oldukça zararlı olduğunu gösteren pek çok bilgi var. Bu yüzden isterseniz ona da ‘kötü skualen’ diyelim.İyi skualen ve kötü skualen arasındaki en önemli fark bunların insan vücuduna giriş yolları.Skualen besinlerle sindirim sisteminden vücudumuza girerse hiçbir sorun olmuyor, ama bunun aşılarda olduğu gibi derialtına veya kas içine zerk edilmesi bağışıklık sistemini vücuttaki tüm skualene saldıracak şekilde harekete geçmesine yol açabiliyor.Bağışıklık sistemi vücutta sinir sisteminde tabii olarak bulunan ve sağlıklı bir hayat için elzem olan ‘iyi skualen’ de dâhil tüm skualen moleküllerini tahrip etmeye başlayabiliyor.Körfez Savaşı’ na katılan sayısız Amerikalı askerde ortaya çıkan ve Körfez Savaşı Sendromu adıyla bilinen hastalığın da bu kişilere yapılan ve skualen ihtiva eden şarbon aşısından kaynaklanabileceği düşünülüyor.Körfez Savaşı Sendromu, vücudu tahrip eden oto-immun bir hastalık. Bu kişilerde eklem iltihabı, kas ağrıları, deri döküntüleri, lenf bezlerinde büyüme, kronik yorgunluk, kronik baş ağrıları, vücuttaki kılların dökülmesi, iyileşmeyen deri yaraları, hafıza kaybı, sara nöbetleri, kansızlık, ruhsal ve sinirsel problemler, nefes darlığı, kronik ishal, gece terlemesi, ateş ve daha pek çok rahatsızlık gelişiyor.Burada vurgulanması gereken çok önemli bir şey de bu hastalığın çok müphem belirtilerle başlayıp uzun bir sürede (yıllar içinde) gelişmesi. Bu sebeple de skualenin birkaç haftalık dönemde herhangi bir yan etki göstermemesi onun güvenilir olduğunun bir kanıtı değil.Savunma Bakanlığı skualen ile Körfez Savaşı Sendromu arasındaki ilişkiyi reddetse ve bunun başka sebepleri (sinir gazları, kimyasal silahlar, zehirli gazlar, uranyum…) olabileceğini iddia etse de, bu hastalığa tutulan askerlerin yüzde 95’ inin kanlarında skualene karşı antikorlar oluştuğunun gösterilmesi her şeyi apaçık ortaya koyuyor.Tavşanlarda yapılan araştırmalarda da tek bir kez zerk edilen skualenin bile oto-immun bir hastalık olan romatoit artrite sebep olduğunun belirlenmesi de bunu destekleyen bir başka kanıt.GELELİM NETİCEYEAylar öncesinden 20 milyon doz domuz gribi aşısı siparişi veren Sağlık Bakanlığı’na birkaç sorum var.Bir: Aşı hangi firmadan alınıyor ve bunun için kaç lira ödenecek?İki: Sağlık Bakanlığı’ nın ısmarladığı aşıda Amerika’ da yasak olan bu adjuvan madde (skualen) var mı?Üç: Eğer varsa Sağlık Bakanlığı’ nın skualenin emniyeti konusundaki fikri nedir?Cevap bekliyoruz.Ragip BAYRAKTAR
DVM,MSc.
Freelance Veterinary Consultant
e-mail: ragipbayraktar@gmail.com
Mob: +90 532 3674125
Skype: ragipbayraktar8
Ara
2009

14:04
domuz gribi ebru, (İçel)
Tavşanlarda yapılan araştırmalarda da tek bir kez zerk edilen skualenin bile oto-immun bir hastalık olan romatoit artrite sebep olduğunun belirlenmesi de bunu destekleyen bir başka kanıt.GELELİM NETİCEYEAylar öncesinden 20 milyon doz domuz gribi aşısı siparişi veren Sağlık Bakanlığı’na birkaç sorum var.Bir: Aşı hangi firmadan alınıyor ve bunun için kaç lira ödenecek?İki: Sağlık Bakanlığı’ nın ısmarladığı aşıda Amerika’ da yasak olan bu adjuvan madde (skualen) var mı?Üç: Eğer varsa Sağlık Bakanlığı’ nın skualenin emniyeti konusundaki fikri nedir?Cevap bekliyoruz.Ragip BAYRAKTAR
DVM,MSc.
Freelance Veterinary Consultant
e-mail: ragipbayraktar@gmail.com
Mob: +90 532 3674125
Skype: ragipbayraktar9
Ara
2009

23:45
domuz gribi halime, (İstanbul)
bu şurubu 1 yaşından küçük bebeklere verebiliyormuyuz acaba 10 aylık kızım varda bende aşı yaptırmaktan korkuyorum
11
Ara
2009

10:24
domuz gribi t.güngör, (Adana)
mrb benim kızıma yarım doz değilde tam doz yaptılar sanıyorum bu durunda ne yapmalıyım eğer öyleyse 2.doz yaptıralım mı ne olu r cvp yazın
11
Ara
2009

10:33
domuz gribi ebru, (İçel)
VALLAHİ BİLEMİYORUM YAN ETKİ GÖSTERMEDİYSE TEDİRGİN OLMAYIN BENCE ÇÜNKÜ YAPILMIŞ ARTIK ALLAH HAYIRLISINI NASİP ETSİN
11
Ara
2009

14:24
domuz gribi mine çelik, (Tokat)
t.güngör bu soruyu uzman doktorlara sorun bence ebru hanım otorite değil.eşim enfeksiyon hastalıkları doktoru biz aşımızı yaptırdık ben matematikçiyim ufak bir olasılık hesabı (yan etti milyonda bir grib olup ölmek binde bir) ve çevremde tanıdık iki sağlam kişinin ölmesi yetti aşı olmam için.doktorlar bas bas bağırıyor AŞIIIIIIIIIII OLUUUUUUUUUUUN
11
Ara
2009

14:38
domuz gribi ebru, (İçel)
mine hanım ben kesinlikle otorite değilim zaten forum otoriteler birşey yazsın diye değil herkes görüşünü bildirsin diye açılmıştır ben düşüncelerimi yazdım ve okuduğum yazıyı kopyaladım yazan kişinin telefonu ve adı da zaten geçiyor herkes hür düşünceye sahip kaldı ki benimde bebeklerim var ve bende ne yapmam gerektiğe karar veremiyorum saygılar
13
Ara
2009

22:25
domuz gribi t.güngör, (Adana)
murat beye sordum bişe olmaz dedi ama benim şuan ki takıntım eğr tam doz yapıladıysa 2.dozu yaptırmalımıuyız.bide yarım doz diyoruz ama sağıkl bakanlığına sorulan tek doz yeterlimi sorusuna verilren cvp 9 YAŞINDAN BÜYÜKLERE YETERLİ AMA KÜÇÜKLERE BAĞIŞIKLIK SİSTEMİ ZAYIF OLDUĞU İÇİN YETRLŞİ DEĞİL yani bütyüklere yapılan oran küçüklere yetmez mi demk istiyorlar ben mi öyle anlıyorum ne dersiniz
14
Ara
2009

09:00
domuz gribi ebru, (İçel)
t güngör 10 yaş altı çocuklara yarımşar doz 3 hafta arayla uygulanıyor diye okumuştum
14
Ara
2009

10:38
domuz gribi Murat, (Gaziantep)
artık bu aşının yapılıp yapılmaması ile ilgili son noktayı koyalım,gripten ölenlerin sayısı giderek artmakta iken bu aşı konusu tartışmasız olabilsin artık.
aşıyı bütün dünya bilim adamları yaptırın diyor,ancak bizde yol gösteren çok olduğu için kafalar karışıyor malesef.
son noktayı koymak adına tekrar söylüyorum. çocuğunu seven aşıyı yaptırsın.
16
Ara
2009

10:05
domuz gribi ebru, (İçel)
tüm tedirginliklerimize rağmen bugün ailecek aşımızı olduk Hayırlısı İnşeallah
16
Ara
2009

14:57
domuz gribi mine çelik, (Tokat)
sevindim.geçmiş olsun
16
Ara
2009

20:03
domuz gribi özgü mestanoğlu, (Giresun)
ben ve eşim 10 gün önce oğlum ise 3 gün önce aşı olduk.hiçbir yan etkisi de olmadı sadece ilk 2 gün biraz kol ağrısı oldu. en azından kararsızlığımızdan kurtulduk.umarım hakkımızda hayırlısı olsun
21
Ara
2009

21:53
domuz gribi selma, (İzmir)
ohhhhhh be sonunda aşı karmaşasına son verdim ve bugun bütün soru işaretlerini kafamda bırakak gidip aşı olduk kızımla birlikte.bababmız 3 hafta önce olmuştu.umarım bir sorun çıkmaz.kızım için korkuyorum.
kızım bir yaşında normalde 2 doz olası gerekiyor diye duydum ama sağlıkocağındaki hemşire hayır tek doz dedi fikri olan varmı acaba?
22
Ara
2009

07:51
domuz gribi Murat, (Gaziantep)
2 doz.
22
Ara
2009

14:36
domuz gribi selma, (İzmir)
murat bey şimdi bize aşı yapıldı ya bunun kızım için olanı yarım dozmu dur tam mı acaba.bugun sağlık ocağına sorduğumuzda öyle yarım tam diye bir şe yok demişler.acaba onlarmı bilmiyor benmi? eğer tam doz yapıldıysa kızıma ikinciyi vurdurnaya gerek varmı?
22
Ara
2009

23:23
domuz gribi Murat, (Gaziantep)
yarım doz şeklinde 1 ay ara ile 2 defa yapılıyor.
23
Ara
2009

08:53
domuz gribi ebru, (İçel)
murat bey medyada yada doktorların açıklaması yarım doz deniyor bebeklere ancak sağlık ocaklarında bebeklere tam doz yapıyorlar benim kızımada o şekilde yapıldı ancak tek doz aşı yeterli olmayacağından 2.dozunda 3 hafta sonra tekrarlanacağı söylendi arada bi kopukluk var
23
Ara
2009

19:24
domuz gribi selma, (İzmir)
ya ben hala muallakdayım.hemşire yarım doz tam doz diye birşey yok demiş.bize yaptığında tek aşı yapılıoyor dedi.2.kez dsorduğumuzda "iyi 3 hafta sonra getirin yapalım"demiş.eğer tam ddoz yaptıysa 2.kez yapılırsa bir sourn olurmu.ben hemşireye güvenmiyorum.aşı konusunda bilgisi yok.olmasa şikayet edeceğim sağlık ocağını beni aydınlatmıyorlar.
23
Ara
2009

20:03
domuz gribi özgü mestanoğlu, (Giresun)
oğluma açılan küçük şişenin yarısını vurdular.yani yarım doz diğer yarım doz aşıyıda üç hafta sonra dediler.sanırım olması gereken bu...
3
Oca
2010

22:57
domuz gribi Çiğdem, (İstanbul)
ben oğluma yaptırdım iki ay önce ilk bi doz 3 hafta sonra ikinci doz yapılıyo yetişkinlere tek doz yeterliymiş. koltuk altlarında boynunda şişlik olabilirmiş normalmiş oğlum 2. dozdan sonra ateşlendi oda normalmiş ateşi 40 dereceye kadar çıktı bi gece sadece telaşa gerek yok
6
Oca
2010

16:07
domuz gribi reyhan, (Eskişehir)
benim kızım 23 aylık domuz gribi tehlikesi ortaya çıktığı andan araştırmaya başladım 3 hafta gece gündüz tek konumuz buydu. en sonunda çocuğumu eve kapatarak ona daha büyük bir kötülük yaptığımı anladım. özellikle 2 yaşın altında olması daha büyük bir risk grubuna sokuyordu kızımı 3 haftanın sonunda kızıma ve kendime aşıyı yaptırdım. bende ağrı olmasına ragmen kızımda ağrı bile olmadı.yaklaşık 2 ay oldu aşıyı yaptıralı kızımı rahatlıkla alışverişmerkezlerine götürüyorum arkadaşşlarıyla bir araya getiriyorum. en büyük hatada etraftan duyulan yalan yalnış bilgiler. herkesin kendi çocuğu için karar verme yetisi vardır.
6
Oca
2010

16:09
domuz gribi reyhan, (Eskişehir)
internette yazılan makaleleri okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz. tabiki bütün makaleleri aşıyı onaylayanları ve onaylamayanların yorumlarını okuyun lütfen
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek