Forum Pediatri

16
Kas
2009

19:16
ANNE PSİKOLOJİSİ ayşen, (Kocaeli)
Merhaba, ben çalışan anneyim ve iş yerinde gerçekten çok yoruluyorum, kızım 14 aylık ve ananemiz kendi evimizde bakıyor.Benim kızım için Dr.meme bağımlısı olmuş ayırmalısın dedi.İlk 6 ay sadece anne sütü sonrasında yine anne sütüyle ek gıdalara geçiş yaptık.6.aydan sonra iş başladım.10.aya kadar iş yerinde sütümü sağdım.Zamanla azalan sütümü sağdıım zaman bu sefer akşam eve gidince süt kalmadığından sağmamaya başladım.Kızım kapıda beni görür görmez göğsüme saldııyoru resmen süt gelmesede yalancı emzik gibi kullanıyordu ayrıca ben evdeyken başka birşey yemiyordu ne emzik ne biberon hiç almadı.Aylık hiç kiloda almamaya başlayınca gelişiminden endişe ettim.Çok zor bir kararla ananeye bıraktım.Öncesinde acı ekşi herşeyi sürdüm bırakmadı,görmezsen unutur dediler.5 gece ayrı kaldık sonra beni görünce meme diye yine saldırdı yine birşey yememeye başladı.ama ananedeyken iştahı açılmış.hafta sonu boyunca akşamları yine anne meme diye ağladı,içlerim acıdı.çocuğunun istediğib işeyi vermeiyorsun.Bu dönemde sütümü yine sağıp (günde 50 cc ancak çıkıyor) mamalarına katmak için dolapta sakladım.ama 4.günün sonunda bıçak gibi sütüm kesildi.Şuan 10 cc ancak çıkıyor.Sonr ayine kızımı ananeye bırakmak zorunda kaldım ve eve döndük hem memeyi unutmamıştı hemde babası şiddetli gripti bulaşır diye korktuk.Psikolojim gerçekten bozuk,hem kızımı özlüyorum hem iş stresi hem sütüm azaldığından üzülüyorum.Nasıl davranacağını bilemiyorum.Kendimi suçlu hissediyorum.Sütten ayrılmak onun için ne kadar zorsa benim içinde bir okadar yıpratıcı ve üzücü..Sadece paylaşmak istedim..
17
Kas
2009

10:17
ANNE PSİKOLOJİSİ SEZEN, (İstanbul)
Merhaba. Yazdıklarınızı okuyunca kendimin 2 ay sonraki halini görüyorum. Benim kızım da meme bağımlısı resmen. Üstelik doğduğu günden beri. İlk bir ay memeyi ağzından çıkaramıyorduk. Sonra yavaş yavaş 1 saate çıkardık. Şimdi 7 aylık ve 2 saat anca bekliyor. Yemek yiyor ve üzerine emmek istiyor. Beni 2 saat görmeyince görür görmez normalde yemek yediği zamanda meme istiyor ve verene kadar ağlıyor. Resmen emerken oyun oynuyor. Yatağın üstünde değişik şekillere girip ağzına meme gelsin istiyor. Gece de yarım saatte kalkıp meme istiyor. Çocuklar herşeye 1 hafta da alışır diyorlar ama bence öyle olmuyor. Tam 1 ay uğraştım gece kalkınca meme vermemeye çalıştım ama ne alıştı ne de sustu. Şimdi 15 gün sonra işe başlıycam ve eminim gelince sizin yaşadıklarınızı yaşıycam. Üstelik bende meme bağımlısıymışım. Banada annem çok uğraşmış bıraktırmak için. Kadın çamur, salça sürüyormuş elimle temizleyip yine emiyormuşum. Allah sabır versin. Ve yanlız değilsiniz.
17
Kas
2009

17:08
ANNE PSİKOLOJİSİ ayşen, (Kocaeli)
Merhaba Sezen hnm.Sitedeki Dr.lara sorduğumda 2 yaşına kadar kesme sütten diyorlar ama sütüm çok az benimki de sizin bebeğiniz gibi her iki göğsümüde açtırıp biriyle oynarken diğerini emiyor.Şaklabana döndüm bir yere çıkamıyoruz öyle yaptığı için.İşin ilginci bende öyleymişim bebekken aynı sizin gibi ama acı sürmüş annem çok zorlanmış.Çalışan biri olmasam bende onunla yatar 3 yaşına kadar bile emziririm ama,geceleri meme vermeden susturamıyoruz, memede uyuyor emdiğinden değil çektiğim gibi uyanıyor yarım saat uykularla işe geldiğimi bilirim.Bşberon alan bebek olsa uyandığında süt veriirm doyar uyur ama ne emzik ne biberon almıyor.Bende acı sürdüm birkere hem ağladı hem emdi inanın..
17
Kas
2009

17:35
ANNE PSİKOLOJİSİ SEZEN, (İstanbul)
Benim kızım biberon alıyor fakat yinede gece kabul etmiyor. Yatmadan önce inanın 240 cc mama yapıyorum içiyor üzerine yatırıyoruz ve 10 dk sonra tekrar kalkıp emiyor. Ve sonra sabaha kadar devam ediyor kalkmaya her saat başı. Bazen yarım saatte bir. Açlıktan değil yani yalancı emzik yerine kullanıyor. Emzikte bu aya kadar ısrarla vermeye çalıştım ama almadı. İşe başlamaktan korkuyorum inanın. Birde aklıma bir yol geldi. Hiç sevmediği bir ilaç yok mu mesela kan damlası gibi. Birde tekrar annenizden almaya gidince kan damlası sürseniz. Yada sevmediği bir ilacı. Belki işe yarar.
23
Kas
2009

17:55
ANNE PSİKOLOJİSİ ayşe, (İstanbul)
Merhaba Sezen Hnm.Hafta sonu kızımı almaya gittik yaklaşık 15 gündür emmemişti.Yine de unutmamış.Beni gördüğü gibi çok sevindi çıldırdı 5 dk sonra yakama yapıştı yine anne meme diye. Unutmuyo ne yparsam yapayım.Sitedeki bir Dr.a sorduğumda evet sorumu cevapladı ama ben tatmin olmadım çokta üzüldüm açıkçası.Durumu açık açık yazmıştım oysaki.Yaşadığım zorluğu.Bana verilen cevap çocuğunuz ile konuşun anlayacaktır.14,5 aylık bebek nasıl idrak etsin neden meme vermediğimi onu da denedim ama artık sütüm yok kızım meme emmek yok sen artık büyüdün vs.. bana anlamayan gözlerle bakıp yine istedi doğal olarak.bu sitede bu olaya çok üzülüyorum.Saedece cevap verip orada cevaplanan soru sayısının artması için bir kaç kelime yazmayı kafi görüyorlar sanırım.artık uykusuz geçirdiğimiz günlerimize yenileride eklendi.Benim kızım hiç emzik almadı zaten benim göğsümü yalancı meme gibi kullanmak istiyor.İkinci bir çocuğum olursa biberona alıştıracağım kesin.Kİm ne derse desin.Hepimiz biberonlarla büyükdük herşey kitapta kağıtta yazıldığı gibi olmuyor malesef.Uygulamaya gelince..Kisme annelerin psikolojisini düşünmüyor.2 yaşına kadar emzir denilip çıkılıyor işin içinden.2 yaşınakadar hiç bir gıda almadan yaşayacakmı bebek ?bri kaşık mamayla biraz meyve suyuyla doyacak mı ? başka şeyelre ihtiyacı yokmu ? diğer besinlere ? büyümesinde etkili değil mi bu besinler? bütün bebekler hem çok güzel iştahlı hemde yanına cia olsun diye 2 yaşına kadar anne sütü alırlar mantığımı var ? öylemi oluyor sanıyorlar ? ben kıızmı sütten ayırmak için daha ne kadar ayrı kalmalıyım ?
23
Kas
2009

18:04
ANNE PSİKOLOJİSİ SEZEN, (İstanbul)
Merhaba Ayşen hn. Yazdıklarınızı okuyunca inanın çok üzüldüm. Sonuçta 2 yaşına kadar emzirsenizde bıraktırmak için yine aynı şekilde uğraşmayacakmısınız. Bana kalırsa artık bırakmayın kızınızı anneanneye. Demek ki unutmuyor. Böyle uzun ayrı kalması psikolojisini daha çok bozar. Zaten işe de yaramıyor. Bende inanın hep sizin için çözüm bulmaya çalışıyorum. İleride benim başıma da geleceğini düşündüğüm için. Acı yemeyi denediniz mi? belki sütünüz de acılaşır ve içmek istemz.
24
Kas
2009

13:07
ANNE PSİKOLOJİSİ Naz, (Tanımsız)
merhaba ayse hanim, benim arkadasimda da ayni sorun vardi, ama onun cocugu 3 yasina kadar emdi ve hala birakmak istemiyordu, birgün emmek isterken annesi memesini islatti ve bi sürü kücük kücük kesilmis sac kili koydu, cocuk bunu görünce, annesi bak oglum artik icinden kil cikiyor, her yerim kil olmus, sende ememezsin artik, yoksa karnina kil gider degince, hic birdaha memeyi istemedi.ama size simdi birsey söylemek istiyorum lütfen yanlis anlamayin, size yardim etmeye calisiyorum. öncelikle bir bebek annenin gögüsünü emmdigi zaman annesinin kokusunu aliyor, kendisini anneye inanilmaz yakin hissediyor, bu ona kendisinin güvende oldugunu hissettiriyor.benim demek istedigim anne anneye birakiyorsunuz memeyi unutsun diye, peki kizinizla fazlasiyla ilgilenmeyi denediniz mi, bence bu bebek size ve memeye düskün olmasi, annesine olan özleminden, siz calisiyorsunuz, ama önümüz bayram, bence bütün gün bebeginizle ilgilenmeyi deneyin, bir an bile yanindan ayrilmayin, yani kisacasi sik bogaz edin, eger meme isterse vermeyin, hemen konuyu degistirip onun hoslanacagi birsey yapin, ve özellikle sürekli kucaklayin bebeginizi, kendisini size baska yöntemlerle de yakin hissedebilecegini görmesi lazim.ben yazinizi ilk okudugumda bunlar aklima geldi, lütfen yanlis anlamayin beni, sadece yardim etmek istedim.
25
Kas
2009

17:34
ANNE PSİKOLOJİSİ ayşe, (İstanbul)
Merhaba, anne dayanışması bu olsa gerek.Sorunları kendi sorunlarımız gibi benimseyip çözüm üretmeye çalışmanıza gerçekten çok mutlu oldum.Sezen Hnmcım inşallah benim yaşadıklarımı siz yaşamazsınız.Naz Hnmcım ne demek istediğinizi çok iyi anlıyorum.Hem çok zor şartlarda stres altında çalışıp hem eve geldikten sonra babamızla birlikte kızımızla oynayan bundan çok zevk alan bri aileyiz.Hep böyle oldu inanın.Benim kızım her iki göğsümü de açık istiyor sürekli oynarken gelip iki emip tekrar oyun oynuyor.bir göğsümü mıncırıp sıkarken diğerini emiyor.Sütüm de çok az.İlk 6 ay çok yoğun emzirdim kaldıki 11, ayın sonuna kadarda yoğundu sütüm ama sonra azaldı.14,5 aylık olana akdarda artık anlattığm şekliyle emzirdim ama kilo alamıyor sürekli meme istiyor emdiği ve midesine giden her damla süt belki tokluk hissettiriyor bilemiyorum ki..Kızımı annemle birlikte kendi evime aldım tekrar baktıkki olmayacak böyle.İlk bir kaç gün çok zorluk çektik hala bile arada meme diyor ama oyalıyoruz.Dikaktini dağıtıyoruz.İştahı açıldı bu arada kahvaltısını çorbasını ikindide yoğurdunu yemeye başladı..Ben ayrı kaldığım zamanlarda azda olsa sütümü sağıp depolamıştım bri yandan onları da veriyorum.Naz Hnm.ın dediği gibi akşamları çok fazla oyun oynuyoruz inanmazsınız kovalamaca saklambaç bile oynuyoruz :)yanında ben olduğum zaman daha kolay atlattı buna annemde şaşırdı..Tam anlamıyla unutmadı yine koynuma yatıyor kokluyor sarmaş dolaş yatıyoruz meme dediği gibi dikaktini dağıtıyoruz her yolu deniyor insan..annelil fedakarlık istiyor yapacak birşey yok..Gelişmelerden haberdar ederim sizleri de..Sevgiler
26
Kas
2009

12:36
ANNE PSİKOLOJİSİ Naz, (Tanımsız)
oynayin tabi ayse hanim:) yazdiklarinizi okuyunca inanin cok sevindim, bebegin sizin sevginize cok ihtiyaci var:) yakinda tamamen unutur merak etmeyin:) haberlerinizi bekliyoruz...
8
Ara
2009

20:00
ANNE PSİKOLOJİSİ ayşe, (İstanbul)
Merhaba yine ben :) kızım yaklaşık 1 ayı geçti hala unutmadı memeyi ama artık ayrı kalmıyoruz eskisi kadar ısrarcı olmasada meme meme diyor göğsüme yatırıp dikkatini dağıtmaya çalışıyorum bu sefer kolumu falan emmeye başlıyor.eline sürekli mandalina gibi emebileceği gıdaları veriyorum ama bir yere kadar bu arada iştahı açıldı çok şükür birşeyler yemeye başladı.Hatta her akşam yatmadan önce çocuk sütü vermeye başladım.Bir dr.un tavsiyesi ile gece ağlama krizlerini de ataraks ile çözdük yarım ölçle yatmadan önce verince deliksiz uyuyor uyansada süt içiriyorum yarım bardak kadar uyanmazsada sabaha acıkmış oluyor kahvaltısını güzel yapıyor.Çoğu bebek bri haftada unuturken benimki nasıl 1 ayı geçti hala unutmuyor anlamıyorum..
8
Ara
2009

22:50
ANNE PSİKOLOJİSİ fatma, (Adana)
ayşe hanım.çok sıkıntı çekmişsiniz.yazdıklarınızdan şimdi daha rahat olduğunuzu anladım.zamanla unutacaktır.yemek yemeyede alışmış bu çok güzel.kendimden biliyorum.kızımın yemek yemesi beni çok mutlu ediyor.anlatılmaz bir şey. benimde kızım 15 aylık.doktorlar 2 yaşına kadar diyor.doğrusu bir açıdan bakınca belki bu.fakat ben 12 ay emzirdim.benim için doğrusu buydu.bebeğim memeyi bıraktığını anlamadı bile.çünkü memeyi aşamalı bıraktırdım.birden değil.
21
Ara
2009

01:10
ANNE PSİKOLOJİSİ Naz, (Tanımsız)
ayse hanim sarimsak yemegi denediniz mi??? duydugum kadariyla, gerrci benim kizimda ayni tepkiyi veriyor, sarimsak yedigimde meme emmek istemiyor... insallah bu günleri de atlatirsiniz...
30
Nis
2010

19:12
ANNE PSİKOLOJİSİ ayşe, (İstanbul)
Uzun zaman olmayalı bu konuda yazmayalı sevgili anneler. Bu zaman zarfında neler olduğunu paylaşmak istedim sizlerle kızım artık 20 aylık..hala memeyi unutmadı :) ama artık sadece elleyip öpüp koklayıp üzerine yatıyor.Küçükken bende öyleymişim annem sen bana ne çektirdiyesen kızında sana aynısını yapıyor diyor :) Kızımın iştahı ara ara gidip ara ara geliyor, ama gelişimi çok şükür iyi. İştahla yemek yediği zaman dünyalar benim oluyor. Annelik nasıl bir duygu böyle küçücük bir can neleri yaşatıyor insana. Benim işe gitmemede alıştı artık. ama bazen ayrılmak çok zor genelde sabahları uyuyor oluyor ama, uyanık olduğunda bırakmak istemediğinde nasıl kötü oluyorum anlatamam..yaşamayan bilemez.
4
Haz
2010

17:34
ANNE PSİKOLOJİSİ ayşe, (İstanbul)
hanife hanım benim kızım hala memeyi tutup uyuyor, kokluyor, kendi bebeklerini emzirmemi istiyor bende çok memeciymişim annem çok zor bıraktırmış, öpüp koklamasına koynumda uyumasına bayılıyorum.2-3 ay sürdü bıraktırabilmek ama yemesi normale döndü artık. emzirdiğim günleri çok ama çok özlüyorum..keşke hem beni emse hem diğğer gıdaları alabilseydi çok denedim ama olmadı mecbur kaldım..
10
Haz
2010

10:08
ANNE PSİKOLOJİSİ , (Muğla)
arkadaslar benım oğlumd 23 ay emdi ve gece gunduz sokakta bıle emmeye calısıyordu tum gece abartmıyorum 5 dakıkada bır kalkıyordu emmek ıcın gece uykum hıc kalmamıstı sonucta tum gece uzerınıze yatmıs meme emen bır cocukla uyunmaz dimi.*saçı önce bende denedım ama oğlum onları tek tek temızledı sonra dudak kalemı surdum onuda peceteyle sılmeye kalktı hatta benı banyoya goturdu yıka pis olmus die bende yıkıyomus gıbı yaptım baktı ki pis almadı herıstedıgınde gosterdım hatta arada unutmasın dıe mhabbetın ıcınde kaanın memesı pis olmus biliyomusunuzzzz diyorduk öyle öyle 1 haftada duzene gırdı 3 yasını bıtırdı ama hala yemek yemıyor ,,...
29
Haz
2010

13:55
ANNE PSİKOLOJİSİ ayşe, (İstanbul)
merhaba hanımlar benim kızım meme emmeyi bıraktı ama koklamayı öpmeyi üzerinde yatmayı bıraktıramıyorum benimde hoşuma gidiyor kızımla koyun koyuna :) ama zorluklarıda var yolda falan elini atıyor göğsüme 22 aylık oldu. anne öpiiim diyo kokçam diyo kıyamıyorum yavruma bende öylemişim küçükken kızamıyorum hiç
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek