Forum Pediatri

24
Kas
2009

18:10
domuz gribi aşısı yaptıran var mı ahu, (İzmir)
benim iki kızım var .ne kızlarıma ne kendime aşı yaptırmadım..
25
Kas
2009

17:13
domuz gribi aşısı yaptıran var mı canan, (Ankara)
ben de yaptırmadım ama çevremdeki bir kaç kişi yaptırdı kafam karışık.eşim 18 aylık kızızmıza yaptıralım diyor.bilmiyorum güvenemiyorum bi de virüs mutasyona uğradı artık bu aşılar bir işe yaramaz diyolar.az önce de haberlerde sağlık bakanı ocakta gripte patlama oalacak o zamana kadar aşı olun diyor bilmiyorummmmm
26
Kas
2009

14:31
domuz gribi aşısı yaptıran var mı Murat, (Gaziantep)
aşıyı şiddetle yaptırın.
gripten korunmanın en etkili yolu aşıdır.
28
Kas
2009

11:22
domuz gribi aşısı yaptıran var mı müberra, (Çanakkale)
uffff bende bilmiyorum ya bazısı yaptırın diyor bazısı yaptırmayın ya bir kişi bişey söylesin de bizde ona göre hareket edelim yavrularımızın sağlığı bu basit bir şey değil
29
Kas
2009

23:58
domuz gribi aşısı yaptıran var mı hilal, (İstanbul)
bende yaptırmadım 3 yaşında bir oğlum var kararsızım her kafadan bi ses çıkıyo
1
Ara
2009

17:25
domuz gribi aşısı yaptıran var mı sema, (İzmir)
bende yaptırmadım oğlum 3yaşında.kararsızlık öldürecek beni.herkes bişey söylüyor karışık durumdayız.aşının sonuçlarıda kötü olduğu için hala ben düşünmüyorum.ne söylesek boş.peki biz aşı yaptırdık diyelim sonuçları herkesete olacak diyede bişey yok fakat hadi bişey oldu o zman ne olacak kim sorumluluk alıyor ozman.korkuyoruz
3
Ara
2009

23:23
domuz gribi aşısı yaptıran var mı elif, (Zonguldak)
ben eşim ve 10 aylık kızım aşımızı hiç tereddütsüz olduk bütün bilim adamlarının öngördüğüde bu zaten
4
Ara
2009

23:55
domuz gribi aşısı yaptıran var mı Murat, (Gaziantep)
aşıyı yaptırın!!!!!!!!
8
Ara
2009

14:08
domuz gribi aşısı yaptıran var mı ebru, (İçel)
Domuz Gribi Aşısındaki Gizli Tehlike

OKUYUN ve HERKESİN OKUMASINI SAĞLAYINDünyadaki diğer ülkeler, domuz gribinin laboratuarda biyolojik silah olarak üretildiğini ve insanlığın başına bela edildiği yazıyor. Domuz gribi aşısıda henüz geliştirilen ve içeriği açısından ölümcül tehlikeleri olan bir ürün.

Şimdiye kadar üç firma üretim yapmış:

GlaxoSmithKilne firmasının Pandemrix, adlı aşısı.

Baxter International’ ın H1N1 aşısı.

Her ikisininde henüz lisansı yok. Avrupa ilaçlar kuruluşu tarafından onaylanmamış.

Novartis tarafından üretilen Influenza A (H1N1) 2009 Monovalent .

Amerikan’nın bazı eyaletlerinde zorunlu aşılamaya karşı tepkiler artıyor. Aşılardan ölümler meydana gelmekte. İngiltere ülkesinde kesinlikle böyle bir uygulama yapmayacağını söylüyor. Diğer ülkelerdede durum farklı değil.

Bu aşılar yapıldıgı takdirde: ( ÖNEMLİ )

- Guillain-Barre sendromu

- Vaskülit

- Felç

- Anafilaktik şok

- ve ölüme neden olabileceği duyuruluyor.

Ayrıca Novartis firmasının geliştirdiği ilacın yan etkilerini Novartisin kendi labaratuvar sonuçlarından okuyabilirsiniz.

http://www.fluscam.com/Vaccine_Package_Inserts_files/Novartis_A-H1N1_2009_Monvalent_VaccinePackageInsert_BasedOn1980Approvalfor%20Fluvirin_UCM182242.pdf

Yukarıdaki siteden Novartis’in kendi resmi evrağında bulunan yan etkilerden bazıları:

*Local injection site reactions (including pain, pain limiting limb movement, redness, swelling, warmth, ecchymosis, induration)

*Hot flashes/flushes

*Chills

*Fever

*Malaise

*Shivering

*Fatigue

*Asthenia

*Facial edema.

*Immune system disorders

*Hypersensitivity reactions (including throat and/or mouth edema)

*In rare cases, hypersensitivity reactions have lead to anaphylactic shock and death

*Cardiovascular disorders

*Vasculitis (in rare cases with transient renal involvement)

*Syncope shortly after vaccination

*Digestive disorders

*Diarrhea

*Nausea

*Vomiting

*Abdominal pain.

*Blood and lymphatic disorders

*Local lymphadenopathy

*Transient thrombocytopenia.

*Metabolic and nutritional disorders

*Loss of appetite.

*Arthralgia

*Myalgia

*Myasthenia

*Nervous system disorders

*Headache

*Dizziness

*Neuralgia

*Paraesthesia

*Febrile convulsions

*Guillain-Barré Syndrome

*Myelitis (including encephalomyelitis and transverse myelitis)

*Neuropathy (including neuritis)

*Paralysis (including Bell’s Palsy)

*Respiratory disorders

*Dyspnea

*Chest pain

*Cough

*Pharyngitis

*Rhinitis

*Stevens-Johnson syndrome

*Pruritus

*Urticaria

*Rash (including non-specific, maculopapular, and vesiculobulbous).
Dünya gribe karşı vitamin takviyesi ve geçmişte kullanılan ilaçlarla çözüm sunuyor.
! Domuz gribi ve tedavisi ile ilgili yakınlarımızı bilgilendirelim.
Domuz Gribi Aşısındaki Gizli Tehlike
İngiltere’ de bin 500 hemşire ile yapılan bir araştırmada hemşirelerin üçte birinin domuz gribi yaptırmak istemediği, yüzde 33’ ünün kararsız oldukları ve yüzde 37’ sinin ise aşıyı yaptırmak istedikleri ortaya çıktı. Aşıya karşı çıkanların yüzde 60’ ı buna sebep olarak aşının yan etkilerini göstermişler. Bu araştırma doktorlar arasında yapılmış olsaydı sanırım sonuç bundan pek de farklı olmazdı.
aşının hem gerekliliğine hem etkinliğine ve hem de yan etkilerine karşı ciddi endişeler var.
Her şeyden önce domuz gribinin her yıl görülen olağan grip kadar öldürücü olmadığı ortaya çıktı. Olağan gripten her sene 250-500 bin kişi ölürken, domuz gribinden tüm dünyada ölen insan sayısı 1.500 kadar. Bir başka deyişle domuz gribinden ölüm ihtimali binde 4.
İkincisi domuz gribi aşınsın ne ölçüde koruyucu olacağı bu aşamada kesin olarak bilinmiyor. Domuz gribi ciddi bir mutasyona uğrarsa aşının etkinliği de o nispette azalacak ve hatta belki de tamamen etkisiz kalacak.
Üçüncüsü de domuz gribi aşısının çok ciddi yan etkileri olabileceği ileri sürülüyor. Bugün bu aşısının ülkemizde hiç dile getirilmeyen çok önemli bir sakıncasından bahsetmek istiyorum.
Grip aşılarına tıp dilinde adjuvan adı verilen ve vücudun aşıya daha fazla tepki vermesini sağlayan maddeler ekleniyor. Alüminyum ve skualen bunlar içinde en çok kullanılanlar.
Aşılara adjuvan eklenmesi teorik olarak mantıklı, çünkü bu sayede kısa zamanda az sayıda virüsle aşı üretmek ve böylece de daha az virüs antijeni ile daha çok insanı aşılamak mümkün oluyor.
Ancak bu işlemin çok tehlikeli yan etkileri var. Bu sebeple de Avrupa’ da üç çeşit aşıda skualen kullanılıyor olsa da Amerika’ da bu maddelerin aşılara eklenmesine kesinlikle müsaade edilmiyor.
Oysa medyada domuz gribi aşısı üreten şirketlerin en az ikisinin (Novartis ve GlaxoSmithKline), hazırladıkları aşıda adjuvan kullanacakları haberleri yer aldı.
İYİ SKUALEN KÖTÜ SKUALEN
Skualen aslında vücudumuz için yabancı bir madde değil. Karaciğerde yapılıyor ve kolesterol metabolizmasında da rolü var, sinir siteminde ve beyin dokusunda bulunuyor. Skualen ayrıca zeytinyağı, köpekbalığı karaciğeri ve birçok doğal besin desteğinde var olan ve antioksidan özelliklere sahip bir yağ molekülü. İsterseniz buna ‘iyi skualen’ diyelim.
Vücuda enjekte edilen skualenin ise karaciğerde sentez edilen veya besinlerle alınan skualen gibi faydalı değil, aksine oldukça zararlı olduğunu gösteren pek çok bilgi var. Bu yüzden isterseniz ona da ‘kötü skualen’ diyelim.
İyi skualen ve kötü skualen arasındaki en önemli fark bunların insan vücuduna giriş yolları.
Skualen besinlerle sindirim sisteminden vücudumuza girerse hiçbir sorun olmuyor, ama bunun aşılarda olduğu gibi derialtına veya kas içine zerk edilmesi bağışıklık sistemini vücuttaki tüm skualene saldıracak şekilde harekete geçmesine yol açabiliyor.
Bağışıklık sistemi vücutta sinir sisteminde tabii olarak bulunan ve sağlıklı bir hayat için elzem olan ‘iyi skualen’ de dâhil tüm skualen moleküllerini tahrip etmeye başlayabiliyor.
Körfez Savaşı’ na katılan sayısız Amerikalı askerde ortaya çıkan ve Körfez Savaşı Sendromu adıyla bilinen hastalığın da bu kişilere yapılan ve skualen ihtiva eden şarbon aşısından kaynaklanabileceği düşünülüyor.
Körfez Savaşı Sendromu, vücudu tahrip eden oto-immun bir hastalık. Bu kişilerde eklem iltihabı, kas ağrıları, deri döküntüleri, lenf bezlerinde büyüme, kronik yorgunluk, kronik baş ağrıları, vücuttaki kılların dökülmesi, iyileşmeyen deri yaraları, hafıza kaybı, sara nöbetleri, kansızlık, ruhsal ve sinirsel problemler, nefes darlığı, kronik ishal, gece terlemesi, ateş ve daha pek çok rahatsızlık gelişiyor.
Burada vurgulanması gereken çok önemli bir şey de bu hastalığın çok müphem belirtilerle başlayıp uzun bir sürede (yıllar içinde) gelişmesi. Bu sebeple de skualenin birkaç haftalık dönemde herhangi bir yan etki göstermemesi onun güvenilir olduğunun bir kanıtı değil.
Savunma Bakanlığı skualen ile Körfez Savaşı Sendromu arasındaki ilişkiyi reddetse ve bunun başka sebepleri (sinir gazları, kimyasal silahlar, zehirli gazlar, uranyum…) olabileceğini iddia etse de, bu hastalığa tutulan askerlerin yüzde 95’ inin kanlarında skualene karşı antikorlar oluştuğunun gösterilmesi her şeyi apaçık ortaya koyuyor.
Tavşanlarda yapılan araştırmalarda da tek bir kez zerk edilen skualenin bile oto-immun bir hastalık olan romatoit artrite sebep olduğunun belirlenmesi de bunu destekleyen bir başka kanıt.
GELELİM NETİCEYE
Aylar öncesinden 20 milyon doz domuz gribi aşısı siparişi veren Sağlık Bakanlığı’na birkaç sorum var.

Bir: Aşı hangi firmadan alınıyor ve bunun için kaç lira ödenecek?
İki: Sağlık Bakanlığı’ nın ısmarladığı aşıda Amerika’ da yasak olan bu adjuvan madde (skualen) var mı?
Üç: Eğer varsa Sağlık Bakanlığı’ nın skualenin emniyeti konusundaki fikri nedir?
Ragip BAYRAKTAR
DVM,MSc.
Freelance Veterinary Consultant
e-mail: ragipbayraktar@gmail.com
Mob: +90 532 3674125
Skype: ragipbayraktar10
Ara
2009

17:30
domuz gribi aşısı yaptıran var mı Hicran, (Zonguldak)
Peki Murat bey bu yazıda doğruluk payı var mı? Endişelenmemek elde değil!
11
Ara
2009

08:39
domuz gribi aşısı yaptıran var mı ebru, (İçel)
sağlık bakanlığının sitesinde de skualen hakkında ve aşının yan etkilerinden bahsedilmiş lütfen okuyun inanın bende kararsızımı 2 tane bebeğim var Allah hepimizi yavrularımıza yavrularımızı da bize bağışlasın. amin
16
Ara
2009

10:39
domuz gribi aşısı yaptıran var mı Nurdan, (Adana)
Murat Bey;
Ebru hanımın yazısının ardında yorum yapmamışsınız.Zaten Doktorlar aşı yaptırın diyorlar ama yan etkilerini ne inkar ediyorlar neden kabulleniyorlar.Israrla yaptırın diyorsunuz ama bu tür açıklamalara yorum getirmiyorsunuz hayır bunlar yanlış demiyorsunuz.Bunu kimde demiyor.Babam kalp hastası sürekli kontrol olduğu doktorumuz bile kendiniz karar verin dedi.Böyle şey olurmu birileri elini taşın altına koymak istemiyor ama ölümlerin suçunu aşı olmamaya atmak yerine aşının bu yan etkileri ortadan kaldıracak önlemleri almayan yada yan etkisiz aşı getirmeyen yada güven vermeyen yada hastalığı iyi tedavi edemeyen sağlık bakanlığında suçu aramak lazım.Ben böyle düşünüyorum.1,5 yaşımdaki bebeğimide kendimide eşimide aşılatmıyorum.Zaten diğer aşıları vurduralım diye kimse bizden imza istemedi.Aksine vurdurmayınca arayıp sağlık ocağıından çağırdılar.Bunda neden kimse zorlamadığı gibi birde imza aldı.Demekki var bir bit yeniği ve bir şey olursa biz karışmayız siz istediniz biz aşıyı yaptık olacak.
16
Ara
2009

11:05
domuz gribi aşısı yaptıran var mı ebru, (İçel)
nurdan hanım imza almıyorlar bugün ailecek aşılandık tüm tedirginliklere rağmen neden diyeceksiniz tedavi kullanılan tamiflu ilacın yan etkisi ve grip aşıya göre daha fazla gibi Allah hayırlısını nasip etsin iyi çalışmalar herkese
16
Ara
2009

11:19
domuz gribi aşısı yaptıran var mı Murat, (Gaziantep)
nurdan hanım ben yorum yapmadım olması gerekeni yazdım sadece.
bilimsel toplantılarda yan etki olarak sadece basit diğer aşılarda da olduğu gibi kızarıklık,aşı yerinde şişlik,hassasiyet gibi etkiler oluyor. ölümcül yan etki yok.sakat bırakacak yan etki de yok.
bunları daha önce sorulan sorularda cevap olarak yazdığımı hatırlıyorum.
aradan zaman geçti ve herkes bir şeyler söylüyor. artık söylem zamanı geçti,tek cümle ile özetlemek gerekiyor. belki bunu sağlık bakanlığının kesin olarak konuşması gerekiyordu. ama ben söyliyeceğim aşı yapılsın.bunun uzatılmasının anlamı yok.
21
Ara
2009

02:52
domuz gribi aşısı yaptıran var mı anne varol, (İstanbul)
Anne sütü domuz gribinden korurur mu acaba?
25
Ara
2009

15:04
domuz gribi aşısı yaptıran var mı mine çelik, (Tokat)
yazıp durmayın şu yazıyı ya kopyalayıp yapıştırıp duruyosunuz yazmış şuursuzun biri.acaba ölenler kaç kişi oldu bu düşünün
25
Ara
2009

15:51
domuz gribi aşısı yaptıran var mı Murat, (Gaziantep)
evet bunu yazan kesinlikle bilinci yarı açık olan biridir.
1
Oca
2010

15:09
domuz gribi aşısı yaptıran var mı yücel, (İstanbul)
bu yazıdakilerin bir dayanağı var acaba siz buna tamamen asılsız diyebiliyor musunuz?Eğer evetse sizin dayanağınızı da okumak isterim .Çünkü hiç birimiz tam olarak birşey bilmiyoruz.tıpta tamam bu böyledir denen bir şeye 1,2 sene sonra yok artık öyle değil denebiliyor.Çok geç kalabiliriz!
1
Oca
2010

15:42
domuz gribi aşısı yaptıran var mı Murat, (Gaziantep)
artık bu aşının yapılıp yapılmamasını tartışmayı bırakın lütfen. tüm bilimsel kurullar aşının yapılması konusunda karar vermişlerdir.
bundan ötesi asılsızdır.
artık aşıyı istemeyen yaptırmasın demek dışında bir lafımız kalmadı.
6
Oca
2010

16:19
domuz gribi aşısı yaptıran var mı reyhan, (Eskişehir)
benim kızım 23 aylık domuz gribi tehlikesi ortaya çıktığı andan araştırmaya başladım 3 hafta gece gündüz tek konumuz buydu. en sonunda çocuğumu eve kapatarak ona daha büyük bir kötülük yaptığımı anladım. özellikle 2 yaşın altında olması daha büyük bir risk grubuna sokuyordu kızımı 3 haftanın sonunda kızıma ve kendime aşıyı yaptırdım. bende ağrı olmasına ragmen kızımda ağrı bile olmadı.yaklaşık 2 ay oldu aşıyı yaptıralı kızımı rahatlıkla alışverişmerkezlerine götürüyorum arkadaşşlarıyla bir araya getiriyorum. en büyük hatada etraftan duyulan yalan yalnış bilgiler. herkesin kendi çocuğu için karar verme yetisi vardır.
internette yazılan makaleleri okuyarak fikir sahibi olabilirsiniz. tabiki bütün makaleleri aşıyı onaylayanları ve onaylamayanların yorumlarını okuyun lütfen

11
Oca
2010

05:30
domuz gribi aşısı yaptıran var mı hafize, (İstanbul)
6 ay altındaki bebeklere bu aşı uygulanıyor mu?
bende yumurta alerjisi var, bu yüzden kendim yaptıramadım, alerji genetik olabilir mi? bebeğimin alerjisi olmadığından nasıl emin olabilirim?

kolay gelsin
11
Oca
2010

23:16
domuz gribi aşısı yaptıran var mı Murat, (Gaziantep)
6 ay altında aşı yapılmıyor
12
Oca
2010

06:19
domuz gribi aşısı yaptıran var mı hafize, (İstanbul)
peki bebeğimi nasıl koruyabilirim? eşim dışardan geldiğinde üstünü değiştirmeden, elini yüzünü yıkamadan dokunmasına izin vermiyorum... evimize sık gelen kişileri de uyardım bu konuda...

dışarı çıkmaya da korkuyorum açıkçası... hastane vb. ortamlara gittiğimizde gelir gelmez üstünü değiştiriyorum, elini yüzünü siliyorum, mümkünse banyo yaptırıyorum, atletine kadar bütün kıyafetlerini, hatta anakucağının kılıfını bile yıkıyorum, ama yine
12
Oca
2010

06:22
domuz gribi aşısı yaptıran var mı hafize, (İstanbul)
ama yine de korkuyorum... paronayak oldum neredeyse :( dışarda biri sevecek olsa hemen yüzünü siliyorum... kimsenin bebeğimi öpmesini istemiyorum...
12
Oca
2010

21:51
domuz gribi aşısı yaptıran var mı selma, (İzmir)
bakın bugun yine kafalarımız allak bullak oldu...domuz gribi palavraymış..insna hayatı bu kadar ucuzmu.aşı oldu şimdi ne olcak kızıma birşey olursa bunun hesabını kim vercek...:(((
14
Oca
2010

16:11
domuz gribi aşısı yaptıran var mı elif, (Düzce)
yaklaşık 3 ay önce eşim ben ve 3 yaşındaki oğlum aşı olduk.içimiz çok rahat
14
Oca
2010

16:49
domuz gribi aşısı yaptıran var mı reyhan, (Eskişehir)
küçük çocuğu alanlara yada aşıyı yaptırmayanlara küççük bir tavsiye tuzlu su mikrobu yok ediyormuş. benim kızım 2 yaşında eczaneden serum alıyorum burun tıkanıklıgınada çok iyi geliyor ve doktorunuza danışırsanız hiçbir zararı olmadığınıda anlayacaksınız.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek