Forum Pediatri

22
Şub
2010

12:39
KONUŞMA Bengü, (Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti)
Merhaba.Konunun tam uzmanını bilemiyorum.Oğlumuz 11aylık.5-6aylıktan itibaren çok anlaşılır şekilde enaz 10kelimeyi doğru kullanmaya başladı,bu gelişimi 9-10aylığa kadar devam etti,alkış,gel gibi kelimeleri hareketleriyle yaptı,kelime sayısı oldukça arttı.Çoğunu kendi çabasıyla öğrendi.Ancak 11aylık olduğunda yaklaşık 1aydır bunların hiçbirini yapmadığını,seslenmemize rağmen bize bakmadığını,ancak kulaklarınn kesinlikle duyduğunu fark ettik.Şu anda alkış yapmıyor,gel yapmıyor,doğru dürüst bir kelime kullanmıyor.Nedeni ne olabilir?Bunun dışında bir sağlık problemimiz yok gibi.2ayrı çoçuk doktoruna devam ediyoruz,bu konuda yorum yapmaktan kaçınıyorlar.Oldukça iyi bir ortamda annesinin bakımında büyüyor.Değerlendirmenize katkısı olur mu bilmiyorum,bu bilgileri eklemek isterim:*Pek sosyal değiliz;soğuklardan dolayı.*Ek gıdalara geçtiğimiz 4.aydan beri iştahsız ve baskıyla yemek yiyor.*Az uyuyor,geceleri en çok 4saat kesintisiz,gündüz en çok 2defa yaımşar saat.*Demir kullanıor.Teşekkürler.
26
Şub
2010

12:39
KONUŞMA HÜLYA, (Kocaeli)
aynı durumu bizde oğlumuzda yaşadık ve kesinlikle televizyondan kaynaklandığını anladık.7 ay boyunca tv yi evden kaldırdık gelişimine devam etti 9. ayında yürüdü ve 2 yaşında olmasına rağmen daha yaşıtları derdini anlatamazken o yetişkin insanlarla sohbet ediyor.kesinlikle tv yok ve çocuğunuzun gözlerine bakarak sakin bir ses tonuyla konuşun.kolay gelsin.
26
Şub
2010

13:02
KONUŞMA SEZEN, (Ankara)
Birincisi bence bunu forumda değil de doktorlarımıza sorun.Ama şu tecrübemi de paylaşmak istiyorum. Kardeşim de aynı sizin oğlunuz gibi çok erken birkaç kelime söyleid sonra da vazgeçti hepsinden. psikolog kardeşimin çok zeki bir çocuk olduğunu, konuşmadan herşeyi anlatabildiği ve böyle daha çok dikkat çektiği için bu yola başvurduğunu söyledi. Söylediği, istediği şeyleri anlamayın bir süre bakın nasıl tekrar konuşmaya başlayacak dedi ve dediği gibi de oldu. Bir de bunu deneyin bence. ama sabırlı olmak lazım tabi. biraz zorlamak lazım çocuğu.
2
Mar
2010

00:27
KONUŞMA pınar, (Bursa)
slm.sürekli televizyon izleyen bebeklerde konuşma geç oluyormuş.prof.dr.nevzat tarhanı dinlemiştim radyoda televizyon izlerken konuşma merkezi çalışmıyormuş.bizim evde tv yok.çok rahatız.bebeğimizle sürekli konuşuyoruz gözlerin içine bakarak.şarkı söylüyorum ona doğduğundan beri kitap okuyorum.oyunlar oynayın.gününüzün nasıl geçtiğini ayrıntılarıyla anlatın.
3
Nis
2012

15:47
KONUŞMA sinem, (Van)
merhaba anneler,kızım 9 aylık ve isteyerek yada iatemeyereek ağzından hiç kelime yada hece çıkmıyor bu normal mi değilse neler yapmalıyım? çoğu zaman bağırıyo, bi sorun olabilir mi?
3
Nis
2012

16:19
KONUŞMA nurcan, (İzmir)
Sinem hanım merhaba benim oğlum daha 1-2 hafta önce de de ba ba gibi bazı heceler söylemeye başladı yani kızınız için endişe etmeyin yakında o da hecelemeye başlar zamanı gelince herşey oluyor onların da bir gelişim aşaması var işte bence bir sorun yoktur.Her bebeğin gelişimi farklıdır.
3
Nis
2012

16:24
KONUŞMA sinem, (Van)
aslında takıntı yapmak istemiyorum ama bazı şeyleri erken fark edip geç olmadan öğretme yöntemi bulmam gerekir,

her bebek farklıdır evet ama kızım hiç hecelemiyo anlamsız bir harf bile çıkmadı ağzından
4
Nis
2012

08:53
KONUŞMA özlem, (Sivas)
herkes farklı şeylerden müzdarip. benim kızım çok ama çok fazla konuşuyor. artık yorulduğunu düşünerek tv açıyorum belki biraz ara verir diye. henüz 22 aylık. biraz önce bakıcımız aradı kahvaltı yapmak istemediğini söyledi. bende kızım kahvaltı yap parka gideceksiniz dedim (dün söz vermiştim bugün bakıcısı sabah parka götürecek diye) kızım bana kahvaltı istemiyorum parkta istemiyorum yağmur yağmış park pis eee olmuş diye saymaya başladı. 3 aydır eşim şehir dışında ve bulunduğumuz yerde kimseyi tanımadığımız için kızım gündüz bakıcısı akşam ise benimle birlikte. yani hiç ama hiç sosyal değiliz. tv izler ama abartı boyutta değil. izlerkende orda olanlar hakkında konuşur. bu hafta annem bizdeydi ve bu çocuk konuşmaktan yorulmuyor mu dedi. hareketli heyecanlı aktif bir yapısı var.
4
Nis
2012

11:13
KONUŞMA sinem, (Van)
ahh şimdiki çocuklar!
uyku sorunumuz bitti sayılır,
kendi kendine oynamayıda öğrendi sayılır,
sıra konuşmaya geldi bakalım ilk hecesini ne zaman duyacaz?
kızım 30 haftalık doğdu belki bundanda kaynaklanıyordur,
sorulara baktımda 28 haftalık doğan bir bebek ilk hecesini 12,5 aylıkken söylemiş.
bu beni biraz korkuttu doğrusu,,
4
Nis
2012

11:17
KONUŞMA sinem, (Van)
Özlem hanım işiniz zor, kızınız çok zeki maşallah,başetmek zor olacak hemde belli bir süre yalnız,
evden pek çıkmadığımız için bana çok düşkün biran önce havalar güzelleşsede artık dışarı rahat çıksak bende biraz rahatlarım.
4
Nis
2012

13:28
KONUŞMA özlem, (Sivas)
sinem hanım bulunduğumuz yer biraz rüzgarlı ancak biz ilk dün işten sonra gittik bayağı iyi geldi ama tüm akşam bi daha park istiyorum diye tutturdu. bugün de öğleden önce bakıcımız stat var oraya götürmüş bayağı koşmuş öğle arası eve gittiğimde enerjisini boşaltmış biraz yorulmuş diye beklerken hayal kırıklığı 5 dk yerinde durmadı bir lokma yemek yedirmedi statta neler yapmış orda çocuklar varmış onların isimlerini falan saydı işe geldiğimde başım şişmiş haldeydim :)) sinem hanım kızım küçükken yürümediği zamanlar ücretsiz izindeydim arabasına koyar yürürdüm. gidecek yer yok burda ama kızım kedi köpek araba amca dede teyze derken hem kelime öğreniyor hemde hava almış oluyorduk.
4
Nis
2012

14:19
KONUŞMA sinem, (Van)
bir iki gün hava güzel olduğunda kızımı yürütecine koyup dışarı çıkardık özlem hanım,çok eğlendi şimdi güneşli ama çok rüzgarlı,biraz huysuz durmazsakalın gidripi çııkarıcam sanırım,
5
Nis
2012

11:43
KONUŞMA özlem, (Sivas)
sinem hanım insan çocuğunu dışarı çıkarıpta onun mutluluğunu görünce hiç eve alası gelmiyor ama malesef rüzgar soğuktan da kötü ama ben kızımı bebekliğinden beri aman üşümesin hasta olmasın deyip çok esirgemedim çok şükür ilk defa geçen hafta hastalandı. eğer hassas çabuk hastalanan bir bebek değilse çıkarmak rahatlatıyor bebişlerimizi :))
5
Nis
2012

19:34
KONUŞMA sinem, (Van)
Özlem hanım çok şükür daha hasta olmadı,henüz hastaneye o niyetle gitmedik,
kızıma çok dikkat ettim ama hastalandığında bitkilerle hemen düzeliyo,
sürekli antibiyotik kullanan çocularda bir süre sonra virüslerde bağışıklık kazanıyo o yüzden zorunlu olmadıkça ilaç kullanmak istemiyorum
kızımı dün çıkardım çok da eğlendi,
10
Nis
2012

16:07
KONUŞMA baykan, (İçel)
bengü hanım eğer çocuğunuzda bi gerileme varsa muhakkak bi pedagoga götürün durum psikolojik kaynaklı ya da televizyon kaynaklı olabilir.Sizi endişelendirmeke istemiyorum ama bunun otizmin başlangıcı olabileceğini duymuştum
10
Nis
2012

17:08
KONUŞMA ömer eymen, (Karabük)
bengü hanım bende baykan bahar hanımla aynı fikirdeyim,benim arkadaşımın oğluda birde sizin dediğiniz gibi oldu ve otizm teşhisi kondu.şuan eğitimle düzeltmeye çalışıyorlar.onlar geç kaldı dört yaşındaki oğlu konuşamıyor.

30
Nis
2012

22:09
KONUŞMA meral, (Ankara)
oğlum bugün 2 oldu ve sohbet edebilecek durumda erken yürüdü 9 buçuk aylık erkende konuştu fakat televizyon izlemeyi sevmiyordu hiç belki ondandır fakat geç konuşmak sizi korkutmasın bol bol konuşun onlarla
2
May
2012

15:41
KONUŞMA özlem, (Sivas)
kızım 2 yaşında ve daha önce de belirttiğim gibi çok ama çok konuşuyor 5-6 kelimelik üst üste 2-3 cümle kuruyor. ancak 2-3 gündür değişik konuşmaya başladı. anlamsız kelimeler kullanarak yarım saat konuşuyor. ancak kullandığı kelimeler saçma anlaşılmaz değil bilsem bebekler öğrenmeden yabancı dil kullanabiliyor böyle bir durum var diyebilirim. sanki yabancı dil kullanıyor. bulunduğumuz yerde danışacağımız kimse yok ilk başta kızım sen ingilizce mi konuşuyorsun dediğim için şimdi hadi kızım ingilizce konuş deyince başlıyor susmak bilmiyor ta ki ilgisini başka yere çekip unutturana kadar ne olabilir ne yapabilirim bilmiyorum.
16
May
2012

19:08
KONUŞMA meral, (Ankara)
özlem hanım benim oğlumda aynı normalde çok düzgün temiz anlaşılabilir konuşuyor ama bazen dediğiniz gibi anlamsız hiç durmadan konuşuyor taki ben seni anlamıyorum diyene kadar bence gürültü olsun diye yapıyorlar:)))
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek