Forum Pediatri

20
Tem
2010

13:43
bebekleri masturbasyon yapan var mı ebru, (İçel)
27 aylık kızım 1 yaş civarı masturbasyon yapıyordu bıraktı şuan 27 aylık yine yapıyor nasıl vazgeçiricez aynı durumda olan anneler varmı
20
Tem
2010

16:05
bebekleri masturbasyon yapan var mı melis, (Aydın)
masturbasyon derken nasıl yani?daha küçücük nasıl anladınız ki ?
20
Tem
2010

17:32
bebekleri masturbasyon yapan var mı ebru, (İçel)
psikolog doktorlar öyle söylüyor emin bey aykut bey vs kanepenin kenarlarına topa balon bizim bacağımız sürtünüyor kanepe kendinden geçiyor nerdeyse çok terliyor bazen uyuyakalıyor
20
Tem
2010

20:12
bebekleri masturbasyon yapan var mı melis, (Aydın)
inanırmısınız ilk kez sizden duydum.gerçekten yapiyor yani.hiçböyle birşeyle karşılaşmamıştım.peki nedeni nedir sordunuz mu?niçin yapiyor olabilir?
21
Tem
2010

08:23
bebekleri masturbasyon yapan var mı ebru, (İçel)
Ebru hanım merhabalar,
Ekibimizden Uzman Psikolog Fiona Faraciye danıştım.Onun bu konuda verdiği cevabı size gönderiyorum.Kızınızın masturbasyon yapması sizi hiç etkilemesin.Çünkü her şey normal seyredecek.Bu dönemin onun hayatında kesinlikle olumsuz bir etkisi olmayacak.
Sağlıklı ve mutlu yıllar dileklerimle…

Dr Seydi Battal Gölgeli
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
www.seydibattalgolgeli.com (yeni)
...................................................
Fiona hanımın cevabını size aşağıda sunuyorum.

Çocukluk döneminde mastürbasyon oldukça sık görülen bir olgudur. Bazı durumlarda aileler bunu farketmezler ama bazı çocuklarda dönem dönem tekrarlayabilen bir süreçtir. Çocuklar buna henüz anlam veremeseler bile hoşlarına giden bir hareketi tekrar ederek kendi kendilerine haz vermeye çalışırlar. Bebek bezinin içinde oturan çocuk bazen öne ve arkaya doğru hareketler yaparken de aynı hazzı aramaktadır. Çocukluk dönemi mastürbasyonu veya çocukluk dönemi cinselliği aileleri tedirgin etmekle birlikte gelişimin oldukça doğal bir evresini yansıtmaktadır. Farklı yaşlarda artar ve azalırken ergenlik öncesi dönemde daha nadiren görülür.

Kendi kendine haz verme eylemidir mastürbasyon ve farkında olunmasa da birçok insan gün içerisinde bedenlerinin bazı bölgelerine temas ederek hoş bir duygu içerisinde olma arayışında olabilirler – örneğin, yüzleri veya kolları olabilir bu bölgeler.
Bu konu ile ilgili çok fazla endişeye kapılmayın. Çünkü bunun hiçbir zararı olmaz.

Huzurlu günler dilerim.
Uzman Psikolog Fiona Faraci

21
Tem
2010

10:31
bebekleri masturbasyon yapan var mı melis, (Aydın)
neyseki önemli bir problem teşkil etmiyormuş.olağan birşeymiş.bilmiyorum benm oğlum yapsaydı farkedermiydim?çünkü böyle birşeyin olduğundan habersizdim.
21
Tem
2010

16:43
bebekleri masturbasyon yapan var mı aslı özer, (Bursa)
benim kızımda 2.5 yaşında uzun zamandır sandalye ve koltuk kenarında yapıyor.çok terliyor ve o sırada ilgisini hiçbir yöne kaydıramıyorum.kendinden geçiyor.bende çok rahatsızım doktorlar ilgisini başka yöne çekmeye çalışın dedi ama nafile olmuyor napçaz bilmiyorum.bu durumdan dolayı labial yapışıklık oluşmuş.kız çocuklarını mastürbasyondan engellemek gerekli.
21
Tem
2010

21:31
bebekleri masturbasyon yapan var mı yasminkaya, (Antalya)
bende ilk defa duyuyorum.. çok şaşırdım okuduğum zaman... el kadarlar deriz ama alınan hazzıda biliyorlar şimdiden.. bende bir anne adayı olarak bunu oğrendiğim iyi oldu..
26
Tem
2010

13:36
bebekleri masturbasyon yapan var mı ayşegül güler, (Edirne)
aynı durum benim başımda da var oğlum 13 aylık sırtını sıvazlayarak uyuturken elimi tutup bezine kaydırıyor orayı okşamamı istiyo. bacağıma sürtünüyo kanepe kenarına uyurken yatağa sürtünüyo bende şaşırmıştım ama daha tecrübeli arkadaşlarıma sorunca bebeklerde görüldüğünü söylediler. geçer herhalde
29
Tem
2010

18:38
bebekleri masturbasyon yapan var mı ümmühan aygün, (İstanbul)
bende duymuştum ama hiç başıma gelmedi 3 çocuk annesiyim şimdi küçük kızım 18 aylık dahada dikkatli olucam ama gerçekten tepki vermemek lazımmış .
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek