Forum Pediatri

6
Ağu
2010

17:36
ek besine yeni başladım ne vermeliyim şadiye, (İçel)
sütüm yetmediği için 4.5 aylıkken ekbesine başladım ama bebeğim ekbesinden sonra gelişimi azaldı şimdi ne vereceğimi şaşırdım geçen ay 7kiloydu şimdi ise 6900 bana yardımcı olun sabah öğlen ikindin akşam ne vermem gerek lütfennnnnnnnnnnn
6
Ağu
2010

18:40
ek besine yeni başladım ne vermeliyim Yeşim, ()
Şadiye Hanım, sabah emzirip, saat 10 gibi meyve suyu verip, öğlen tekrar emzirip öğleden sonra patatesli havuçlu sebze püresi verip bunun dışında emzirebilirsiniz. Sütünüz yine yetmiyorsa emzirmelerden sonra aldığı kadar mama verebilirsiniz bence.
6
Ağu
2010

18:41
ek besine yeni başladım ne vermeliyim Yeşim, ()
Doktorunuzla da konuşmanız gerekir elbette
7
Ağu
2010

21:55
ek besine yeni başladım ne vermeliyim şadiye, (İçel)
çok moralim bozuldu yaaaaaaa sabah meyve suyu veriyrm öğlen patates havuç çorbası yaptım pek sevmedibiberonuda almıyo yaaaa tşkler yesim hanım
7
Ağu
2010

23:37
ek besine yeni başladım ne vermeliyim Yeşim, ()
Şadiye Hanım, moralinizi bozmayın, alışana kadar biraz yadırgayabilir. Tekar deneyin, meyveyi değiştirin.
8
Ağu
2010

00:07
ek besine yeni başladım ne vermeliyim Yeşim, ()
Şadiye Hanım, bunları bir siteden aldım, umarım yararı olur.

Katı Besinlere Başlamak için Uygun Zaman?
Zamanlamayı doğru seçin. Eğer emziriyorsanız sağladığınız süt en düşük seviyeye geldiği zaman deneyin. Bu genelde sabah veya öğlen saatleridir.
Bebeğinizin huysuz ve yorgun olduğu bir zamanı tercih etmekten kaçının.
Bebeğiniz yeni emzirildiyse veya biberon maması ile beslendiyse denemeyi erteleyin.
Bebeği beslemeyi diğer işleriniz arasındaki 5 dakikalık süre içerisine sığdırmaya çalışmayınız.
Bebek kıpır kıpır iken durmuyor ve oturmuyor iken bir yndan dizlerini tutup bir yandan da ağzına yabancı bir madde sokmaya çalışmayın.
Bebeğe kaşıkla besini vermeden önce masaya veya mama sandaliyesine bir parça yiyecek koyun ve besini tanımasına izin verin.

Ek Besinlere Nasıl Başlanır ? Katı Besinlere Nasıl Başlanmalı ? Bebek kaşıkları bile bu dönemdeki bebekler için fazla geniş olabilir. Bu yüzden küçük çay kaşıkları denenebilir. Yarım çay kaşığı ile başlayın ve beslenme boyunca onunla konuşarak yardımcı olun. Katı gıdaları yutmayı becerene kadar miktarı her gün bir iki çay kaşığı arttırarak vermekle yetinin beslenme öğünlerini çok yavaş arttırın. Katı gıdalarla beslenmeye başladığınızda yiyeceklerin çoğunu geri çıkaracak bir kısmı yüzüne bir kısmı önlüğüne bulaşacaktır. Katı gıdalara geçiş dönemini kolaylaştırmak için şu yöntemi deneyebilirsiniz: Bebeğinize önce biraz süt (meme veya hazır mama) verdikten sonra az bir miktarda katı gıdayı yarım çay kaşıklık yudumlarda verin ve öğününü yine süt ile bitirin.

Katı Besinlere Başlarken Bebeğinizde Dikkat Edeceğiniz Noktalar
Ek gıdaları bebeğe uygun bir kaşıkla ya da bardakla verin biberon kullanmayın.
Bebeğinize vereceğiniz her türlü gıda doğal ve taze hazırlanmış olmalıdır.
Yutmasını kolaylaştırmak ve ek gıdanın akciğere kaçmasını engellemek için ek gıda verirken onu kucağınızda kendini güvende hissedecek şekilde dik olarak tutun.
Besinlerin doğal tatlarına alışmalarını sağlayın.
Bebeğiniz için hazırladığınız besinlere katı yağ şeker tuz ve baharat katmayın.
Bebeğinize vereceğiniz ek gıdayı onun gelişim düzeyine göre ağzında kontrol edebileceği ve yutabileceği besinlerden yumuşak pürtüksüz yarı sıvı besinler seçin.
Her yeni gıdaya tek tek ve yavaş yavaş başlayın az miktarda başlayıp (3-4 çay kaşığı) her gün arttırın. 3 gün bir gıda denenip daha sonra başka bir gıda denenebilir.
Sevmediği bir gıdayı zorla vermeyin yeniden denemek için bir süre geçmesini bekleyin.
Yemek hızı bebek tarafından belirlenmelidir.
Beslemeden önce bebeğin kaşıktaki yiyeceğe ilgi göstermesini bekleyin.
İsterse bebeğin yiyeceği elleyerek tanımasına izin verin.
Zamanla bebeğinizin kendi kendine yemesine izin verin bu onun özgüvenini artırır.
Ek gıdalara başladıktan sonra da bebeğinizi 2 yaşına kadar emzirmeye devam edin.
Diş çıkarma dönemi bebeğin iştahsız ve huzursuz olduğu zamanlardır. Bu dönemlerde bebek anne sütü veya biberon mamasını daha fazla almak isteyebilir. Fazla ısrarcı olmayın.
Çocuğunuza bir yaşına gelene kadar mümkünse inek sütü vermeyin. Erken yaşta verilen inek sütü çocuğunuzda allerji ve kansızlık yapar.
Çocuğunuzu kansızlıktan korumak için demir yönünden zengin et yumurta mercimekli baklagiller pekmez gibi ek gıdalar verin.
Çocuğunuza vereceğiniz ek gıdaların A vitamini açısından da zengin taze sebze ve meyve olmasına dikkat edin. Bu onu hastalıktan koruyacaktır.
Hazırladığınız gıdaları oda ısısında 2 saatten fazla bekletmeyin.
Konserve dondurulmuş ve paketlenmiş yiyecekleri hazır meyve suları ve kolalı içecekleri içine boya tatlandırıcı veya aroma katılmış besinleri bebeğinize asla vermeyin.
Üç yaşın altındaki çocuklar günde altı öğün beslenmelidir.
Çocuğunuz ile birlikte siz de yiyin. Bu onun iştahını artıracaktır. Çocuklar kalabalıkta yemek yemeyi severler.
Bebeklere pişmemiş havuç sosis fındık fıstık çekirdek üzüm gibi küçük kuru yemişler vermeyin. Bunlar nefes borusuna kaçarak boğulmaya ve akciğerlerin zarar görmesine neden olabilir.
Bebek Katı Besinleri Yemeyi ReddederseKatı yiyeceklere yeni başlayanlar doğal olarak yeni tadlara ve katı beslenmenin yöntemine değişken bir tavır sergilerler. Bir hafta isterler diğer bir hafta istemezler. Böyle bir durumda şu yöntemleri deneyebilirsiniz.
Kaşık olarak parmak ucunuzu kullanın Bebekler kaşığa nazaran parmakları daha hoş karşılarlar. Bir parça sebze ya da meyve püresini parmaklarınıza koyun ve bunu oradan emmesine izin verin. Bu şekilde rahat yemeyi öğrendikten sonra bir miktar yiyeceği dilinin ucuna yerleştirin böylece zamanla dilinin ucundaki yiyeceği geriye doğru boğazına atarak yutmayı öğrenebilir.
Plastik kaşık deneyin Metal kaşıklar soğuk hissi verir bebeğinizin dikkatini çekerek yemesini engelleyebilir.
Yemesi için zorlamayın Bebeğinizi beslemenizdeki amaç ona yeni tadlar ve yeme yöntemlerini tanıtmaktır. Bu süreçte bebeğiniz sık sık iki ileri bir geri şeklinde gelişme gösterecektir. Zaman zaman bebeğinizin katı yiyecekleri reddetmesi beklenen birşeydir. Bu olduğu zaman bırakın ve başka bir gün deneyin. Bebeğiniz hazır olduğunda yiyecektir.
Katı Besinlere Başlarken AlerjiKatı yiyeceklere geçişte bebeğiniz yiyeceklere karşı alerjik reaksiyon gösterebilir. İnek sütü yumurtanın beyazı balık fıstık turunçgiller bebekler yediğinde en çok alerjiye neden olan yiyeceklerdir. Bebeğinize yeni yiyecekleri yavaş yavaş tanıtmalı ve yeni bir yiyeceği vermeden önce 3-5 gün beklemelisiniz böylece yeni maddelere karşı reaksiyonları farkedebilirsiniz. Eğer ailenizde alerji sık görülen bir vakaysa o zaman daha çok dikkat etmeniz gerekir. Alerjik reaksiyonların belirtileri şöyledir:
Deride kurdeşenlere benzer kızarıklıklar ve lekeler
Yemesinin hemen ardından kusma
Yemekten birkaç saat sonra ishal
Dışkısında kan
Nefes almada zorluk
Ek Vitamin ve MinerallerHazır mamalar gerekli bütün vitamin ve mineralleri içerdiğinden bunlarla beslenen bebeklere ek bir vitamin vermeye gerek yoktur. Anne sütü ile beslenen bebeklere D vitamini verilmeye devam edilmesi gerekir


yemek tarifleri yemek sitesi

...
..

13
Ağu
2010

23:51
ek besine yeni başladım ne vermeliyim şadiye, (İçel)
TŞKLER yeşim hanım
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek