Forum Pediatri

13
Eki
2010

22:41
emzirirken sigara içen oldu mu? power.of.the.life, ()
herhangi bir sıkıntı yaşadınız mı merak ediyorum..
13
Eki
2010

23:56
emzirirken sigara içen oldu mu? Sabriye, (İstanbul)
Emzirirken sigara içen, herhalde hamile iken de içmiştir. Nasıl bir sıkıntıdan kastınız anlamadım ama tanıdığım bir akrabamı anlatabilirim. sigara tiryakisi olan bu bayan, çevresindeki bir iki kişiden duyduğuna inanıp, (ben içtim bişey olmadı, sana da olmaz gibi) o da hamileyken içmeye devam eder. Bebek 7 aylık doğar. Solunum güçlüğü çektiğinden 2 ay küvezde kalır. Ayaklarından serum verilir, ayakları ameliyat edilmek zorunda kalınır, çünkü minicik ayakları mahvolmuştur. Anne sigarayı bebeğin eziyetini görünce bırakır. Bırakır da neye yarar. Şu an bebek 8 aylık ve kafasını dik tutamıyor, fizik tedavi uygulanıyor. Keşke dememek için biraz mantık. Lütfen.
14
Eki
2010

00:18
emzirirken sigara içen oldu mu? power.of.the.life, ()
ben ciddi anlamda bağımlı olduğum halde inanılmaz strese girerek hamileyken içmedim emziriyorum üç tane içiyorum günde bir hocamızada danıştım elbette olmamalı ama aynı süreçten geçenlerin neler yaşadğını merak ediyorum..herhangi bir bağımlılığınız olsaydı sabriye hanım mantık kelimesini mantığınızın kabul etmediğini anlardınız..çok teşekkürler ilginize..
27
Eki
2010

09:36
emzirirken sigara içen oldu mu? nermin, (Çorum)
bende sigara tiryakisiyim, hamile kaldığımı öğrendiğimde içmeyecem dedim ama olmadı.hep bir bahanem vardı, şimdi kızım 20 aylık ve hala içiyorum , ama ne zaman bir rahatsızlığı olsa kendimi suçluyorum , benim yüzümden oluyor diye , içme demek kolay , kolayda ...
27
Eki
2010

23:29
emzirirken sigara içen oldu mu? deniz, (İstanbul)
ben ilk kızımda hamileyken bıraktım ama doğduktan sonra başladım ve emzirirken içtim.üstelik 3-4 tane değil normal canım ne kadar isterse.ikinci kızıma hamile kaldığımı öğrendiğimde ise hamileykende bırakamadım.vicdan azabı çekerk içtim ve hep bu son diyerek söndürdüm.kızım şimdi 3, aylık ve ben hala içiyorum.ama nermin hanımın da dediği gibi en ufak bir sorun çıksa kendimi suçlar oldum.siz 3-4 taneden bahsediosunuz.bu hoş bir taavsiye değil belki ama bence bişey olmaz.çünkü tiryakilerde bebek sağlığı önemli ama annenin psikolojiside önemli.sinirli bir annede sigara kadar bebeğe zarar verir,diye düşünüyorum
28
Eki
2010

16:59
emzirirken sigara içen oldu mu? power.of.the.life, ()
teşekkürler Deniz hanım sağlık diliyorum bebeklerinize ..:)
28
Eki
2010

17:02
emzirirken sigara içen oldu mu? power.of.the.life, ()
sizin bebeğinize de sağlık diliyorum Nermin hanım, anlaşıldığımı görmek rahatlattı beni,teşekkürler..
1
Kas
2010

13:47
emzirirken sigara içen oldu mu? derya, (İstanbul)
sigara içen anneleri anlayamıyorum... ben kızıma bakmaya kıyamıyorum siz birde sigara içiyorsunuz yazık değil mi ?
hala içtim ve zararı olmadı nasıl dersiniz bu nasıl bir cahilliktir.
kendinize acımıyorsunuz belli de o küçük bedenlere bunu yapamazsınız. içinizdeki bir bebeğe zehir veriyorsunuz... sütünüzden aldığı vitaminle büyüyen bebege zehir içiriyorsunuz
bari emzirmeyi bırakın
1
Kas
2010

17:54
emzirirken sigara içen oldu mu? ayşe, (İstanbul)
Bebek yapmaya karar verdikten sonra bir sabah ilahi güç ile :) sigarayı bıraktım sigarayı bırakma işinde beyinde bitiyor kaç yıllık tiryakiler bile sigarayı bırakabildiğine şahitim. Yeterki bırakmak isteyin ben hamile kalınca bırakırım derdim hep ama o gücü kendimde buldum ve sigarayı bıraktıktan 1 ay 10 gün sonra hamile kaldığımı öğrendim. Stresle vicdan azabıyla geçen bir hamilelik istemiyordum çünkü. sigarayı bırakınca içenlerden nefret ettim afedersiniz iiçmeyene lağım gibi kokuyor ama içerken ablam bana leş gibi kokuyorsun derse kızıyordum.. Çok güzel bir hamilelik geçirdim stressiz sağlıklı ve o bıraktığım sabahtan sonra hiç içmedim. tek nefes bile almadım içmedikçe kendime güvenim kendime saygım arttı bir karar verip arkasında durabilmek insanı acayip onure ediyor.. en azından bende öyleydi.. Norml doğum yaptım ve sütüm vardı kızım 15 ay emdi.6 aylık olduğunda işime geri döndüm.Çalışan anne olunca ilk zamanlardaki gibi bolda gelmiyor süt zamanla azaldı zaten.15 ay sonrasındada emmeyi bıraktı sonra ailevi bir nedenden ötürü çok üzüldüğümbir gün bir sigara yaktım sonrası başladı şuan hala içiyorum kızım 26 aylık. Balkonda içiyorum kesinlikle kızımın yanında içmiyorum. Başladığım içinde kendime kızıyoum ama hep bir bahanem oluyor. ama bir kere bırakabildiğim içinde yine bırakabilirim gibi geliyor.Baştada dediğim gibi beyinde o kararı verip istekli olmak gerekli. 20 senelik tiryakiler bile bırakabiliyor hiç bırakılmayacak birşey değil..Burada yazıp birbirimizin içini rahatlatmak veya kendini kötü hissettirmekle bir çözüme ulaşamayız. Anneler her zorluğun üstesinden gelebilen sabırlı kişilerdir.bırakabilecek gücünüz var yeterki istekli olun.hiç birşeyden habersiz savunmasız yavrularmızı bilerek zehirlemeyelim ne olur, ha hamileyken yada emzirirken içmişsiniz ha o sigarayı bebeğinizin ağzında yakmışsınız, en azından bu zamanlarda içmeyin ne olur.Uzman yardımı alın tavsiyem ama mutlaka bırakın kızlar.
1
Kas
2010

19:31
emzirirken sigara içen oldu mu? Rukiye, (İstanbul)
sizi tebrik ediyorum ayşe hanım, çok güzel bir örnek vermişsiniz,forum başlığına yazılanları okuyunca doğrusu canım sıkılıyor ama hiç sigara kullanmadığım için de yazdıklarım etkili olmaz ve çok bilmişlik olarak algılanabilir diye yazı da yazmıyordum
yaşayan biri olarak çok güzel örnek olmuşsunuz, tekrar tebrik ederim
1
Kas
2010

19:39
emzirirken sigara içen oldu mu? Rukiye, (İstanbul)
sitenin hekimlerinden seydi beyin bir hanıma cevabını da ekliyorum:
Emziren annenin sigara içmesi bebeği için çok zararlı ve hatta tehlikelidir.Başta nikotin olmak üzere anne sütüyle bebeğe geçen artık maddeler bebekte huzursuzluk, uykusuzluk, çarpıntı, büyüme yavaşlaması yapabilir.Beşik ölümü denilen ani bebek ölümü sendromu sigara içien annelerin bebeklerinde daha sık görülür.Çocuğunuzun astım hastalığına yakalanma tehlikesi çok daha yüksektir.

HİÇBİR MAMA ENNE SÜTÜ KADAR FAYDALI DEĞİLDİR. AMA HİÇBİR MAMA SİGARALI ANNE SÜTÜ KADAR DA ZARARLI DEĞİLDİR.

Sağlıklı ve mutlu yıllar dileklerimle...

Dr Seydi Battal Gölgeli
Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı
www.seydibattalgolgeli.com
3
Kas
2010

16:18
emzirirken sigara içen oldu mu? ayşe, (İstanbul)
Teşekkür ederim Rukiye Hanım aslında bende sizin gibi hiç içmemiş olabilmeyi çok isterdim doğrusu.. Belki bu örnekle doğru bir örnek olabilirim aslında ama sonrasındada hiç içmemiş olsaydım keşke bu yüzden çok kötü bir örneğim :) sevgiler..
4
Kas
2010

08:51
emzirirken sigara içen oldu mu? emel, (İstanbul)
hamileyken sigarayı bırakamadı günde 5 tane içiyordum gerçi sayısı önemli değil içiyordum işte.kızım 18 aylık emziriyorum ama hala içiyorum içimdeki vicdan azabını anlatamam yaşayan anlar.ama şu illeti bırakamadım.allaha şükürler olsun kızımın sağlığı iyi.şimdilik:((
4
Kas
2010

09:43
emzirirken sigara içen oldu mu? nermin, (Çorum)
power.of.the.life ; Allah'a şükür sigara yüzünden bir problem çıkmadı. İnşallah ileri ki zamanlardada çıkmaz. Dileğim hiçbir annenin sigara içmemesi, ama zaten bebekten önce içiyorsa , devam etmeside kaçınılmaz. Beyinde bitmiyor , öyle diyorsunuz ama , içmediğimde inanılmaz bir sinir oluyor, ve hırsımı etrafımdan çıkarıyorum.
4
Kas
2010

11:39
emzirirken sigara içen oldu mu? Füsun, (Ankara)
Arkadaşlar merhaba.. Yazmadan edemedim. Hamile olduğumu öğrendiğim güne kadar tam 14 senedir sigara içiyordum, şu an yaşım 34. Ve hergün neredeyse 1 paketten fazla sigara içiyordum ki tiryaki ya da sigara bağımlısı denebilir sanırım buna. Hamile olduğumu öğrendiğim gün, hiçbir zaman bırakamam dediğim sigarayı bir kuvvet bıraktım. Tabiki çook zorlandım ama nasıl oldu bilmiyorum sanırım içimde büyüyen minik yavruma olan sorumluluğumdan dolayı bir anda paketi çakmakları kül tablalarını yani sigarayı hatırlatacak herşeyi attım. Ben doğumdan bir yıl önce çok ağır bir ameliyat geçirmiştim ki ameliyatın ertesi günü odamdan zor bela yürüyerek dışarı çıkarak sigara içmiş bir insanım :( Oğlum şimdi 7 ay 10 günlük ve inanın ağzıma sigara sürmedim ve hiç istemiyorum da. Sütten nikotinin bebeğe geçtiği ve bebeği uykusuz bıraktığı, sinirli yaptığı bir gerçek. Ayrıca bebişleriniz sizin mis gibi anne kokunuz varken neden sigara kokusuyla sizi özdeşleştirsin. İçen arkadaşlar, sizleri çok iyi anlıyorum ama inanın bu meret bırakılamayacak birşey değil. Önce bebeğinizin sağlığı için sonra da kendi sağlığınız için bırakın. Sevgiler...
4
Kas
2010

21:16
emzirirken sigara içen oldu mu? power.of.the.life, ()
arkadaşlar teşekkürler..
Derya hanım ben de bebeğime bakmaya kıyamıyorum ve çok daha ötesi..
cahillikte enteresan bir tabir..bu konuda polemiğe de girmek istemiyorum..
yerli ve yabancı uzmanların makaleleri araştırmaları hiçbir koşulda (anne sigara bağımlısı dahi olsa) emzirmeyi bırakmamasından yana ..
vicdan muhasebesi yapıp kendinizi yiyip bitirecek bir bağımlılığınız olmadığı için şanslısınız..anne baba sigarayı hiç içmediği halde iki çocuğu da kronik astım hastası bir arkadaşım var..herhangi birini eleştirirken eleştirilen kişinin o eleştirileri kendine defalarca yaptığını da göz önünde bulunduralım lütfen..insanlar çözümsüz hissetmeseler kendilerini bu konuları açıp medet ummazlar değil mi acizlik evet..tutunma ihtiyacı eleştirilme ihtiyacı değil..
konunun adı sigara içen annelere eleştirileriniz olurdu o zaman değil mi..
5
Kas
2010

09:48
emzirirken sigara içen oldu mu? ramazan, (Bingöl)
annelik en kutsal meslekse bunun sorumluluklarını tasımak gerekiyor.hamilelikte ve emzirirken sigara içmek rus ruleti oynamak gibi geliyor bana.insan böyle konuda riske atarmı çocuğunu?hiç bisey olmasa bile bir ihtimal var.benim bir tanıdığım gece çocuğu emzirirken sigara içiyormuş ve o sekilde uyumus kadın çocuğunu yaktı buna rağmen aynı şeyi yapmaya devam etti.kutsal olan meslek bu mudur.
5
Kas
2010

12:02
emzirirken sigara içen oldu mu? Seydi Battal, (Kocaeli)
Değerli Anneler merhabalar, Son günlerde Pediatri Portalı annelerinin bebek emzirirken sigara içilmesi konusundaki forumunu ilgiyle izliyorum. Çocuk doktoru olarak ve çocukları çok seven bir insan olarak bu konudaki bilgilerimi ve görüşlerimi ,özet halinde, bir kere daha siz değerli annelerle paylaşmak istedim: 1) Bir anne sigara içiyorsa sigaranın bebek üzerindeki yan etkileri 2 yoldan ortaya çıkar.Birincisi ortama yayılan sigara dumanıyla.Pasif içicilik denilen bu yol her yıl sigaradan ölen 5 milyon kişiden 1 milyonunun ölüm nedenidir. Siz sigara içerken bebeğinizle aynı ortamı paylaşmazsanız onu hava yoluyla etkileme tehlikesinden korumuş olursunuz. Bebeği etkileyen ikinci ama çok daha önemli olan yol ise sütünüzle bebeğe geçen yüksek miktardaki zehirli ve zararlı kimyasal maddelerdir. 2) Emziren annenin sigara içmesi bebeği için çok zararlı ve hatta tehlikelidir. Başta nikotin olmak üzere anne sütüyle bebeğe geçen artık maddeler bebekte huzursuzluk, uykusuzluk, çarpıntı, büyüme yavaşlaması yapabilir.Ayrıca çocuklarınızın astıma yakalanma tehlikesi sigara kullanmayan annelerin çocuklarına göre çok daha yüksektir. 3) Annesi sigara içen bebeklerde görülebilen en tehlikeli durum beşik ölümü de denilen ANİ BEBEK ÖLÜMÜ SENDROMU dur. Bebek görünür hiçbir neden yokken aniden yatağında ölü bulunur. Artık bir müdahale yapmanın da imkanı kalmamıştır. Üstelik az sigara içenlerin bebekleri bu tehlikeyle karşı karşıya kalmaz demek bilimsel olarak imkansızdır.Bu durumda bebeğini emziren sigara tiryakisi annelerin bebekleri ne yazık ki böyle bir tehlikeyle her an karşı karşıyadır. 4) Yavrularınızı 1,5 yaşına kadar emzirmeniz çok gerekli ve onlar için çok önemli. Anne sütünün yerini hiç bir gıdayla dolduramazsınız. HİÇBİR MAMA ANNE SÜTÜ KADAR FAYDALI DEĞİLDİR. AMA HİÇBİR MAMA SİGARALI ANNE SÜTÜ KADAR DA ZARARLI DEĞİLDİR. 5) Emziren bir annenin bebeğinin karşı karşıya olduğu korkunç tehlikeler nedeniyle sigara tiryakisi bir anne görünce o kadar üzülüyorum ki bazen gözlerimin dolmasına engel olamıyorum. Sizden çok rica ediyorum lütfen hiç olmazsa bebekleriniz 12 aylık oluncaya kadar onları kendi hakları olan ve sizin sadece aracısı ve sunucusu olduğunuz anne sütünden mahrum etmeyin. Ama sigara içerek zehirlediğiniz anne sütünü hiç vermeyin. Sağlıklı ve mutlu yıllar dileklerimle. Dr Seydi Battal Gölgeli Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı www.doktorseydiamcam.com
5
Kas
2010

16:59
emzirirken sigara içen oldu mu? Füsun, (Ankara)
Seydi Hocam çok ama çok güzel yazmışsınız. İnşallah arkadaşlarımızda bırakacaklar bebekleri için, ben inanıyorum. Ben hala hamile olduğumu öğrendiğim güne kadar içtiğim sigaraların bir etkisi olmuş mudur diye kabuslar görüyorum ki yaklaşık 2 senedir hiç sigara içmedim ve bebeğimi asla sigaralı ortamlara sokmuyorum. Herkese sevgiler..
5
Kas
2010

17:04
emzirirken sigara içen oldu mu? fatma, (Adana)
füsun hanım sizi tebrik ediyorum.insanın hangi konuda olursa olsun kararlı davranabilmesi bence çok güzel.allah bebişinize sağlık ve güzel huylar nasip etsin.inşallah.
5
Kas
2010

23:53
emzirirken sigara içen oldu mu? Rukiye, (İstanbul)
öncelikle şu sözü anlamıyorum, ben içtim bir problem olmadı... nasıl bu kadar emin olabilirsiniz ki... çernobilden sonra karadenizde yetişen çayların zararsız olduğunu ispatlamak için kamera önünde çay içmişti bir siyasetçi Bakın ben içtim, birşey olmadı... ne kadar tuhaf değil mi, hamileysek ya da emziriyorsak yediğimiz içtiğimiz her şeyin bebeğimize etkisi oluyor bu kesin... kendimden biliyorum ben neyi çok sevip yediysem bebeğim de aynı şeyleri seviyor... kısa vadede belki sorun yok gibi görünebilir ama ya uzun vadede...
ya da sigara içmeyenlerin de çocukları hastalanırmış... evet tüm çocuklar hasta olabilir ama önemli olan onların hastalığıklarında bizim payımız ne? yediğimiz ya da yedirdiğimiz hazır gıdalar, kullandığımız int. cep telefonu hepsi bizi ve çocuklarımızı etkiliyor... her şeyin asgarisiyle idare ederek en az zararla bunları atlatabiliriz. zaten o kadar yapay şey varken bir de sigara???
ayrıca burası forum -hem de çocuk sağlığı sitesinin forumu- herkes düşüncelerini paylaşır... eleştiri yapmamak için böyle bir konuyu kimse görmezden gelemez... bir de bu konu genel sağlıkla ilgiliyse...eleştiriler de kişisel olmamalı ve kimse de üstüne alınmamalı...
6
Kas
2010

00:00
emzirirken sigara içen oldu mu? Rukiye, (İstanbul)
Seydi Bey; bilgilerinizi bizimle paylaştığınız için kendim adına ayrıca çok çok teşekkür ederim...
6
Kas
2010

00:20
emzirirken sigara içen oldu mu? hilal, (Samsun)
ben de 8 yıldır sigara içiyordum.hamile kalmaya karar verdiğim an sigarayı bıraktım.bbeğim 4.5 aylık ve sigara içmiyorum.kusura bakmayın arkadaşlar ama sigara içen annnelere çok kızıyorum.onların ıznı olmadan onların vucutlarına nasıl bu kadar zarar verebiliyorsunuz bunu aklım almıyor.madem sigaradan vazgecemiyorsunuz o zaman çocuk doğurmayın.yazık gunay mınıcık bedenler sigara dumanıyla ne hale geliyor.onlara bu kotuluğu yapma hakkımız yk.düşünün sizin ıznınız rızanız olmadan sızın vucudunuza zehır enjekte edilse....
6
Kas
2010

01:17
emzirirken sigara içen oldu mu? Çiğdem, (İstanbul)
hocam ben sigara içmeyen bir anneyım,ama malesef eşim iciyor bebegımızın yanında hıc ıcmez dıkkatlı bırı ama, ben genede rahatsızım, yazınızı okudum bu sıtedekı olanları takıp etmenız cok guzel sızın gıbı bır degerlı cocuk doktorunun bılgılerınden faydalanmamıza ızın verdınız ıcın tesekkurler....
6
Kas
2010

02:12
emzirirken sigara içen oldu mu? Füsun, (Ankara)
Çoook teşekkür ederim Fatma hanım.. Hepimizin bebişlerine Allah uzun ve sağlıklı ömürler versin...
7
Kas
2010

09:29
emzirirken sigara içen oldu mu? pınar, (Bursa)
anne olmak fedakar olmak,bebeğini herşeyden çok sevip sahiplenmek,onun sorumluluğunu taşımak,o gülünce gülüp ağlayınca ağlamak................sigara ve annelik...yan yana gelebilir mi???vezgeçilmezlerimiz varsa,bağımlılıklarımız neden sadece kendimizi düşünüp çocuk dünyaya getiririz?birşey olursa bebeğimizi sigara yüzünden bir daha sigara içmeye devam eder miyiz?öncelik sıramızı kontrol etmeliyiz bebek düşünmeden önce...bebek büyütmek mazeret kabul eder mi?FEDAKAR OLAMAYACAKSAN ANNELİĞİMİZİ OTURUP SORGULAMALIYIZ.....
7
Kas
2010

11:17
emzirirken sigara içen oldu mu? fatma, (Adana)
amin.
7
Kas
2010

23:55
emzirirken sigara içen oldu mu? ELİF, (Tanımsız)
EMEL HANIM SİGARAYI BIRAKABİLDİNİZ Mİ?FORUMDA OKUDUM YAZINIZI.BENCE SİZ ÇOK İYİ BİR ANNESİNİZ ÇÜNKÜ BU KADAR ÜZÜLÜYOR VE VİCDANINIZ HEP RAHATSIZSA SİZ İYİ BİR ANNESİNİZ.TEK YAPMANIZ GEREKEN GERÇEK BİR İSTEKLE ÖZGÜVENLE ONU BIRAKABİLMENİZ.BİR DE ONDAN SONRA YAŞAYACAĞINIZ RAHATLIĞI DÜŞÜNÜN..
10
Kas
2010

23:37
emzirirken sigara içen oldu mu? , (Muğla)
ayse hn ben sıgarayla cocuk yasta tanıstım yaklasık olarak 10 yıl sureklı ıctım gunde 2 paket içtiğimi biliyorum....defalarca paketı çöpe attım ama en fazla 2 sat dayandım ..vs...eşim hiç içmiyordu bana sadece kötü koktugunu ve zararlarını soylerdı...baskı yapmadı yaniii...hamile oldugumu öğrendıgım gun paketı attım ve bırdaha hıc ıcmedım htta sıgara ıcılen ortama hala gırmeme ne kadar ıgrenc bır kokusu oldugunu yasayarak anladım ve eşime bir kez daha saygı duydum...bırakmak hiç kolay olmadı gunlerce ruyamda sigara içtiğimi gördüm uyanmak istemedim o derece özlem duydum o zehire....sigarayı bıraktım çünkü onun benden cok yavrumu zehırleyecegını bılıyordum bu beden benım belkı zarar verme lüksüm var ama içimde masum bir yavru var olmaya calısırken onu zehırlemek bana çok vahşice geldi...şimdi şükürler olsun oğlum saglıklı 3.5 yasında ve ben hala sigaradan nefret edıyorum ....ömrüm boyuncada oğlumun o zıkkımdan uzak tutabıldıgım kadar tutacagım ...sizin tekrar baslamanıza bır anne olarak üzüldüm çünkü balkonda içmeniz yavrunuzu tamamen sıgaradan uzak tuttugunuz anlamına gelmiyor maalesef ...mis gibi anne kokusunu koklamak varken yavrunuza o zehiri koklatmayın lütfen bir kere basarmısınız tekrar yapabılırsınız....hoscakalın...
6
Ara
2010

14:52
emzirirken sigara içen oldu mu? derya, (İstanbul)
SİGARADAN VAZGEMEYİP, BEBEKLERİNİN SAĞLIKLARINDAN VAZGEÇEN ANNE ANNEMİDİR?
16
Ara
2010

16:48
emzirirken sigara içen oldu mu? elcin galip, (Yunanistan)
iyi gunler arkadaslar bende sigara icenlerdenim herzaman kendime hamile kalmadan alti ay once birakicam diyordum fakat hamileligim supriz oldu ve uc hafta hamile iken gunde birbucuk paket sigaradan gunde 3 taneye dusurebildim ve en hafif sigarayi kullanmiya basladim tabii ilk baslarda cok sikinti cektim fakat suan gayet alistim bu duruma 17 aylik bir oglum var 3 kilo 800 gr ve 52 cm dogdu halada emziriyorum sanirim ben sansli olanlardandim...fakat tabiiki en iyisi sigarayi birakmak yada benim yaptigim gibi cok caniniz istediginde iki kere cekip sondurmek...
16
Ara
2010

17:09
emzirirken sigara içen oldu mu? özge, (İstanbul)
Bende hamile kalmadan önce değil içmek sigarayı yiyen biriydim. Hamile olduğumuda 2 aylığa yakın öğrendim ve tabi o süreçte bilmeden içtim. Hamile olduğumu öğrendiğim gün sigarayı bıraktım. Ancak size bir önerim olacak. İster hamileyken olsun ister emzirirken kendinize sigarayı tabu yapmayın. Hayır kesinlikle içmicem demek yerine içen birinden 1-2 fırt almayı deneyin ya da bugün içmeyeceğim 2 gün sonra bir tane içerim gibi yöntemler deneyin. Ben buna benzer şekilde bıraktım sigarayı ve emzirirken içmek dahi istemedi canım. Beş aydır fırt bile almıyorum diyebilirim. Kendinize yasak ettiğiniz şey cazip gelir, oysa ki ona ulaşabileceğinizi bilir ve içinizi rahat tutarsanız, birazda sabır gösterirseniz bebeğiniz ve siz bu süreci en zararsız şekilde atlatırsınız.
16
Ara
2010

17:10
emzirirken sigara içen oldu mu? özge, (İstanbul)
Bu arada oğlum 4.310 doğdu. Genetik faktörlerde var tabi ama bu şekilde deneyin bakalım sigara içen arkadaşlar.
17
Ara
2010

13:56
emzirirken sigara içen oldu mu? serap, (Bartın)
merhablar bende katılmadan yapamadım hepinizi okudum 5 sene önceki hallerime döndüm bende 30 yaşındayım yaklaşık 15 senedir sigara kullanıyorum fakat öle 1 paket filan değil yarım paket hamile kaldığımı öğrendiğimde felaket derecede sigaraya aş yerdim çok ilginç ama hep dua ettim tiksiniyim diye ama inat oldu bende çogu arkadaşlarımın yaptığı gibi büyük bir vicdan azabıyla yememe çok dikkat ettim ve günde 3 sigara içtim buda benim için çok büyük mucizeydi oğlum 3.250 dünyaya geldi çok şükürçok sağlıklıydı 3 ay emzirebildim sütüm yeterli olmadı 3 ay içerisindede yine 3 tane içtim şu an hala sigara kullanıyorum fakat 2 senedir sayıyla günde 7 tane içiyorum ve sayma hastalığına yakalandım :) asla 7 yi geçmiyorum bu da iyi bişeydir sanırım sevgilerimle...
20
Oca
2011

13:54
emzirirken sigara içen oldu mu? ceren, (Kahraman Maraş)
ben sigarayı çok severek için ve hiç bırakmayı denememiş biriydim ta kii hamile kalana kadar.üstelik hamile kalmadan bırakmak istedim ama olmadı.bebeğimi öğrendim ve o gün bıraktım. zor olmadı mı evet inanılmaz zor oldu hele ki tüm arkadaşları,eşi ve ailesi içen biri olarak.ekim ayında doğum yaptım ve hala emziriyorum.sigaraya da başlamadım.hala canım istiyo ama aklıma hep oğlumun o dumanın içinde kaldığı nefes alamadığı bir resim geliyor.o an nefret ediyorum.lütfen ve lütfen içmeyin, o minicik bebeklere yazık,bize muhtaçlar,anne karnında ve de emerken özellikle.sonrasında balkonda içicekseniz ve kendinize zarar verecekseniz ona itirazım yok,kendiniz bilirsiniz.ama bebişlerimizi koruyalım lütfen..
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek