Forum Pediatri

14
Oca
2011

00:42
çocuklarına EEG yaptıran anneler aleyna, (İstanbul)
merhaba anneler bebişlerinize eeg denen beyin firekanslarını ölçen alete soktunuzmu eger yaptırdıysanız bilgilerinizi deneyimlerinizi bekliyorum
26
Oca
2011

20:40
çocuklarına EEG yaptıran anneler gülşen, (Ankara)
mrb ben kızıma yaptırdım.en az 10-20 dk. kafasına mum gibi bişey yardımıyla tutturulan kablolarla çekim yapılıyor.küçük bebeklerde emzirirkende çekilebiliyor.
27
Oca
2011

15:10
çocuklarına EEG yaptıran anneler aleyna, (İstanbul)
gülşen hanım bizdede aynı şeyi uyguladılar ama uyuması gerekiyordu ve hiç hareket etmemesi onun için uyttular kızımı ama kızım çok sersemledi ilaçtan sonra dr. bunun doğal oldunu söyledi ben biraz panik oldum ama sonuçları temiz çıkınca rahatladım ama yanlız iyi sonuç alabilmek için en az yarım saat demişti doktorumuz sizin sonuçlarınız nasıl çıktı allah çocuklarımızı bütün kötülüklerden korusun
27
Oca
2011

15:54
çocuklarına EEG yaptıran anneler gülşen, (Ankara)
sizin adınıza çok sevindim.benim kızım şuan tedavi görüyor.ilaç kullanıyor.herhangi bişey olmazsa en az 2 yıl sonra ilacı kesicek dr. öyle söyledi.sağlıcakla kalın.

27
Oca
2011

18:51
çocuklarına EEG yaptıran anneler aleyna, (İstanbul)
gerçekten çok geçmiş olsun allah yavrunuzu size bağışlasın hiç kimseyede dermansız dert vermesin azıcık ellerine çop bile batsa biz annelerin içi yanıyo.kızınız şimdi kaç aylık bide 10 20 dk lık eeg yle iyi sonuç çıkarmı bilmiyorum ama şüpeliyim bide başka dr.a götürseniz belkide yanılmış olabilir çünkü doktordan doktorada fark oluyor çünkü başımdan öyle bir olay geçtide.kızınızı kocaman öpüyorum benim kızımda dokuz aylık sevgiler selamlar tekrar geçmiş olsun
29
Oca
2011

21:18
çocuklarına EEG yaptıran anneler sbhava, (Adana)
mrb yasemin hanım çok çok geçmiş olsun öncelikle.benimde 9 aylık bebegim var ama malesef eeg uyumuyo hemen anında uyanıyo o kablolardan çok korkuyo siz başarmışınız darısı bize ...iyiakşamlar.
30
Oca
2011

18:53
çocuklarına EEG yaptıran anneler aleyna, (İstanbul)
hava hanımcım malesef bizde ilaçla uyuttuk kızımı kendiliğinden fazla uyumadı yarıda kestik ilaç verdi doktor ondan sonra uyudu ama uyandında çok sersemledi yavrum geçmiş olsun inşallah temiz sonuçlar alırsınız
4
Mar
2011

10:27
çocuklarına EEG yaptıran anneler fatih, (İstanbul)
EEG NEDİR?
EEG beynin elektriksel faaliyetini incelemek ve yorumlamak amacı ile yapılan bir tetkiktir. Küçük elektrotların bir tür jel yardımı ile saçlı kafa derisine yerleştirilmesi ve bir bilgisayar yardımıyla beyinin elektriksel aktivitesinin kaydedilmesi suretiyle yapılır. Trase bilgisayardan bir nörolog ya da çocuk nöroloğu tarafından değerlendirilir ve çıktı alınır.
EEG`nin yapılmasındaki amaç, hangi beyin bölgesinin ne tip bozuk elektrik yaydığının görülmesi ve takip edilmesidir. EEG ile sorunun merkezi beyinden mi yoksa beyin kabuğundan kaynaklandığını görebiliyor ve buna göre uygun ilaç veriliyor.

Normal EEG epilepsi olmadığını göstermez veya anormal EEG de her zaman epilepsi demek değildir. EEG tetkiki kısa süreli, dinamik bir tetkik olduğundan çekim sırasında herhangi bir anormallik ortaya çıkmayabilir. Bu nedenle; tanıya yardımcı olmak amacı ile tekrarlayan ya da uykusuzluk/uyku EEG çekimleri yapılabilir. Epilepsi hastalığı tanısının konulmasında en önemli tetkik EEG’dir. Bilgisayarlı beyin tomografisi (BBT) ve magnetik rezonans incelemesi (MRI) epilepsi nöbetlerine neden olan olayların ortaya konmasında yardımcı olabilir.
Küçük bebeklerde bebeği hareketsiz tutmak zor olduğu için uyanık EEG çekilemez. Randevuya geleceğiniz günün gecesi çocuğunuzu her zamankinden geç yatırıp erken kaldırın. Hastaneye gelirken yolda uyumamasına dikkat edin.
Bebeğin uyuması için hafif bir sedasyon rektal ya da oral klorhidrat ile verilebilir. Bebeğin uykusuz bırakılarak o saatte doğal uykuda olması yeğlenmektedir. Karnı tok olursa daha iyi uyur. Anne kucağında olup anne sıcaklığını hissetmesi de sakinleşmesine ve uyumasına katkıda bulunur. İşlem can yakmaz. Hastaya elektrik verilmesi söz konusu değildir. Saçların temiz olması parazitsiz çekim sağlar.
EEG tamamen ağrısız ve zararsız bir inceleme yöntemidir. EEG çekilmeye başlamadan önce kafanın belli bölgelerine elektrotlar yapıştırılır. EEG ile akıldan gecen düşünceler okunmaz ve zeka ölçülemez.EEG nin zararı yoktur, her yaşta insan EEG çekilebilir. EEG DE RADYASYON ETKİSİ YOKTUR ve beyine zarar vermez.

EEG'lerin değerlendirilmesi görsel ve subjektiftir, değerlendiren kişinin tecrübesi ve bilgisi önem taşımaktadır.
EEG TEKNİSYENİ (BEBEK -YETİŞKİN UYKU -UYANIKLIK EEG RUTİN EEG ÇEKİMLERİ YAPILIR.
FATİH YİĞİT
535 477 43 86
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek