Forum Pediatri

8
Şub
2011

00:41
AKILLI BEBEKLER AKADEMİSİ özlem, (Kahraman Maraş)
bu kitabı okuyan ve uygulayan var mı?Nasıl bir yarar sağladınız tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.
8
Şub
2011

21:58
AKILLI BEBEKLER AKADEMİSİ atanur, (İstanbul)
bir blogdan alıntıdır:
akıllı bebekler akademisi
18/5/2008 · Kategori: annenin kitapları

artık okuduğum kitaplar hakkındaki görüşlerimden daha çok bahsedicem demiştim. bu kitapta yine 0-3 yaş dönemi için. çoklu zeka teorisi üzerine kurulu bi kitap. yazarlar Dr. m. semih summak ve eşi Dr. a. elçin summak. sistem yayıncılık tarafından yayımlanmış kitap.

akıllı bebekler akademisi kitabının ilginç bi özelliği var: yazarlar kitapta anlattıkları yöntemlerle bebeklerine okuma yazma öğretmişler hemde iki dilde birden.bu yüzden dikkate almak lazım yazılanları aslında. ben okuma,yazma öğretmek için kullanmadım kitabı. sözel ve mantıksal zeka uyarımı dedikleri uygulamaları hiç denemedim.

kitapta anne babalığın acemice yapılacak bir iş olmadığı,kesinlikle profosyonel olarak yaklaşılması gereken bi konu olduğu anlatılıyor ilk başta. ve benim % 100 katıldığım bi tavsiyesi var yazarların. ülkemizde en kısa zamanda zorunlu ana baba okulları açlmalı, çocuk sahibi olmak isteyenlere bu okullardan mezun olma şartı getirilmeli,şeklinde özetlenebilir bu düşünce. bunun nasıl olacağı, politikacıları ilgilendirir. ama keşke en kısa zamanda mümkün olsa...sadece çiftleşme yeteneği olan, ebeveynlik konusunda hiç fikri olmayan insanlar çocuk doğurmasa.... o zaman belkide öz ana babası tarafından cinsel tacize uğrayan,dayak yiyen, kişilikleri zedelenen bu kadar çok çocuk olmazdı. belki şuan için zorunlu ana babalık okulları hayal ama ben bir gün olacağına yürekten inanıyorum. bir insan yetiştirmek hiçte hafife alınmayacak bir konu. özellikle 0-3 yaş döneminin önemi bu kadar bilinirken, ve bu dönemdeki zihinsel gelişim ebeveynin kapasitesine çok fazla bağlıyken....

kitabın ilk bölümünde bunun dışında yine çoklu zeka teorisi anlatılıyor.kuram hakkında daha geniş bilgi için aşağıdaki linkide inceleyebilirsiniz.

http://www.cokluzeka.com/

insan beyninin özellikleri,nasıl öğrendiği,zeka gelişimine nelerin katkı sağladığı vs. şeklinde konularda var kitapta. hamilelikte annenin yoga yapmasıyla ilgili tavsiyelerde var. ben malesef hamileyken bunu kaçırdım. yoga yapmadım ama ertu doğduğundan beri ona bebek yogası yaptırıyorum. ayrıca kitapta bahsedilen diğer kinestik zeka uyarımı aktivitelerinide uyguladık. bu sayede ertu hala bebekliğindeki kadar esnek. bu kitaptan öğrendiğim şeyler içinde beni en çok mutlu eden şeylerden biride budur.

aman dikkat edin,kolu çıkar(!), aman baş aşağı durmasın gözü akar(!), aman çocuğun bir yeri sakatlanıcak(!) çığlıkları eşliğinde bütün aktiviteleri yaptık oğlişle.

kitabın en faydalı bölümlerinden biride doğum sonrası için oyun tavsiyeleri....bebeklerle oynanacak oyunlardan hiçbirini bilmeyen annelerinde, bu konuda kendini deneyimli sayan artık herşeyi bildiğini düşünen annelerinde müthiş güzel tavsiyeler bulabileceğine eminim.

ben oyun konusunda bu kitaptan gerçekten çok yararlandım. aslında sadece bu kitap değil,"entertaining and educating young children" ve "entertaining and educating preschool child" isimli kitaplarda harikaydı. ki hala bu 2 kitaptan yararlanıyorum. bu son iki kitabın türkçesi yok. ama resimli olduğundan dil bilmeyenlerinde faydalanabileceğini düşünüyorum. neyse bu kitaplarda başka bi yazının konusu olsun.

akıllı bebekler akademisiyle ilgili söyleyeceğim son şey kesinlikle 0-3 yaş çocuğu olan annelerin elinin altında olması şart. aslında hamileyken okunsa dahada işi olur. kendi adıma hamileyken bu kitabı okumadığım için çok üzüldüm.

8
Şub
2011

22:06
AKILLI BEBEKLER AKADEMİSİ atanur, (İstanbul)
böyle bir kitabın varlığından haberdar ettiğiniz için teşekkür ederim,en kısa zamanda edinmeyi düşünüyorum..
8
Şub
2011

22:21
AKILLI BEBEKLER AKADEMİSİ özlem, (Kahraman Maraş)
bende almayı düşünüyorum uygulayan annelerin sonuçlarını ilk ağızdan duymak istiyorum bilgilerinizi paylaşırsanız sevinirim.
9
Şub
2011

02:28
AKILLI BEBEKLER AKADEMİSİ hilal, (Ankara)
kitabın ismi çok dikkatçekici.mutlaka faydalı bilgiler içeriyordur ama ben yogaya filan inanmıyorum benim inançlarıma ters düşüyor her insan islam fıtratıyla doğarmış bebeklerimizin vücudunu beslediğimiz gibi ruhunu da beslememiz lazım maneviyatını kuvvetlendirmemiz lazım.bunun yogayla olacağına inanmıyorum.Ayrıca tabiki araştırmak bilmek ona göre eğitim vermemiz gerek ama bunu yaparken de bence çok mükemmeliyetçi davranmamalı biraz oluruna bıraklamlı bizim annelerimiz çok mu herşeyi kitabına uygun yaptılar biz gayrte edelim Allah da işimizi kolaylaştırsın..çokcuğumuzu en iyi biiçimde yetiştirmemizi nasip etsin
10
Şub
2011

15:22
AKILLI BEBEKLER AKADEMİSİ pınar, (Bursa)
bu kitabı aldık bizde.güzel oyunlar var.ayrıca uygulamada sorunlar yaşarsanız yazarın mail adresine mail atıp soruyorsunuz hemen cevap geliyor.biz yogo kısmını uygulamadım ama diğer etkinlikler çok faydalı.
17
Şub
2011

15:49
AKILLI BEBEKLER AKADEMİSİ Gul, (Fransa)
Arkadaslar ben yurt disindayim bu kitabı nasıl temin edebilirim... Yardımcı olursanız çok sevinirim
21
Şub
2011

14:04
AKILLI BEBEKLER AKADEMİSİ Şerife, (İzmir)
Bende bir kitap önermek istiyorum. 'Bebeğinizin Olağanüstü Zihni' kitabın adı.Kuraldışı Yayıncılık tarafından yayınlanmış. Önerdiğiniz kitaba destek olacaktır. Karşımızda muhteşem zeki varlıklar olduğunu anlatıyor. ve onların gelişimi için ipuçları bulacağınız bir kitap.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek