Forum Pediatri

22
Mar
2011

15:22
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Merhaba,
Benim oğlum 8 Ocak doğumlu. İlk bebeğim olduğu ve yanımda bir aile büyüğü olmadığı için acemi anneyim. Öncelikle onun bakımı ve beslenmesiyle baş etmeye çalışıyorum. Daha yeni yeni anneliğe alışmaya, tadını çıkarmaya ve onunla oyunlar oynamaya başladım. Bebeğin bedensel ve zihinsel gelişimi için neler yapıyorsunuz? Ben yalnızken bebeği dışarı çıkaramıyorum. Sanki dışarıda, ya da merdivenlerden inerken falan bir şey olacakmış gibi geliyor. Ama dışarıda değişik şeyler görmesi onun için faydalı olur diye düşünüyorum. Onu daha rahat taşıyıp çıkabilmek için kanguru almayı düşünüyorum.
8
Nis
2011

12:09
2011 ocak anneleri Yasemin, (İzmir)
merhaba pınar hanım benim oğlum 7.5 aylık ama yazdıklarınızı okuyunca kendimi gördüm:)) hiç merak etmeyin her anne ne kadar acemi olursa olsun bebeğine en iyi şekilde o bakar hiç telaş etmeyin bende sizinle aynı şeyleri yaşadım bende yalnız bakıyorum oğluma çok güzel bi dönemdesiniz tadını çıkarın..her şey zamanla oturuyo zaten mesela şuan yıkamaktan bile çekiniyosunuzdur ama bi süre sonra geçiyo yaklaşık 2 aydır ben tek başıma yıkıyorum oğlumu darısı size olsun:)))bende hala tek başıma dışarı çıkmıyorum çocuktan çok bana eziyet oluyo hem çanta hem bebek arabası zor oluyo ama balkona çıkarıyorum bebeğinizi bol bol öpün sevin koklayın en güzel bakım o kafanıza takılan bişey olursa yine sorabilirsiniz dilimiz döndüğünce yardımcı olmaya çaılışırız..Allah evladınızı size bağışlasın iyi günler..
13
Nis
2011

11:09
2011 ocak anneleri BURCU, (İstanbul)
Merhaba benim oğlum da 18.ocak doğumlu. pınar hnm sizin yaşadığınız dışarı çıkma sıkıntısını ben de yaşadım. ama yanıma tecrübeli bi arkadaşımı alıp ilk gezimizi çok keyifle yaptık :) daha sonraları da sütümü sağıp biberonu her ihtimale karşı yanımıza alarak yalnız çıkmaya başladık. çıktıkça insan rahatlayıp kendine güveniyor emin olun. benim en büyük sıkıntım ise oğlumun 3.ayında işe başlıyor olmam :( özel bir bankada çalışıyorum ve pazartesi günü işbaşı yapıyorum. onu nasıl bırakacağımı kara kara düşünüyorum şimdi..
15
Nis
2011

09:17
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Biberonla yanımıza süt almak iyi fikir Burcu Hanım, sağolun. Bundan sonra havalar da ısınacağı için herhalde süt çok soğuk olmaz. Zaten 3 aylık bir çocuk için herhalde (umarım) sütü vücut sıcaklığında vermek şart değildir.
Yasemin Hanım'ın dediği gibi çanta ve bebek arabasını taşıyıp tek çıkmak zor. Şimdi çocuk biraz büyüdüğü için evde çocuğu yan tarafımda, kalçama oturtup (tam oturtma değil de destekleme) tek kolla tutarak gezdirebiliyorum. Sanırım böyle dışarı çıkabilirim. En azından kapıyı kilitlemek falan daha kolay olacak. Önümü de görebileceğim merdivenden inerken. Sonra normal kucağıma alabilirim. Çanta olarak da sırt çantası daha iyi. Önümüzdeki ilk güneşli günde çıkacağım :)
Burcu Hanım, ben memurum, o yüzden izin konusunda daha avantajlıyım. Eğer çocuğa güvenebileceğiniz birisi bakacaksa herhalde sizin için daha kolay olacaktır, içiniz daha rahat eder. Umarım öyledir. Ne yapalım, çocuklar doğumdan itibaren yavaş yavaş bizden ayrılıyorlar ve yalnız olmayı öğreniyorlar, bağımsızlıklarını kazanıyorlar. Keşke bizde de çalışma ve izin koşulları bazı Avrupa ülkelerindeki gibi olsaydı da onlarla 2 yıl beraber olabilseydik.
Bir arkadaşım da kızı 3 aylıkken çalışmaya başladı. Çocuk gündüz uyuyup annenin süt iznine geldiği saatlerde kendiliğinden uyanıyormuş. O da bir süre sonra sizin hayat ritminize alışacak ve sonra daha kolay olacaktır.
15
Nis
2011

14:47
2011 ocak anneleri mehtap, (Belçika)
aslinda oglum 31 aralik gunu dogdu ama ocak bebekleriyle ayni gibi yani aralikmi ocakmi bilemedim :-) oglum 3 bucuk aylik oldu ama su 5 gundurki cok huysuz hem gece hem gunduz agliyo uyurken uyku arasindan agliyo neden oluyor bilmiyorum aniden bu degisim neden ola bilir rahatsizmi yoksa bu gecici bu donemmi bunlari yasayan anneler varmi.
15
Nis
2011

19:14
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Benimkinin bir ara dişeti çok kaşınıyordu, o zaman olmuştu. Diş çıkarmıyordu ama beyaz birşey vardı. Doktor "inci" dedi. Damağın yapısından kaynaklanan birşey, önemli değil dedi. Şimdi geçti.
25
Nis
2011

12:37
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Merhabalar,
Oğlum 3,5 aylık oldu. Artık herşey biraz kolaylaştı. Karnı tokken kendi kendine bir süre oyalanabiliyor, ya da ana kucağında oturabiliyor ve ben de az da olsa iş yapabiliyorum.
Ama sanırım yürümeye başlayınca tekrar zorlaşacak..
Artık oyuncaklarını tutabiliyor, düşünce önüne kendi alabiliyor. Böyle basit şeyleri bile görmek ne kadar keyifli..
25
Nis
2011

14:26
2011 ocak anneleri zeynep, (Hakkari)
benim bebeğimde 31 arfalık doğumlu ama oyuncağı yok ama emziği var:) onu tutabiliyor ama yere düşünce tutup alamıyor ama alması lazımmı acaba tedirgin oldum şimdi
5
May
2011

07:54
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Benimki de çok eğilmesi gereken bir yerden alamıyor. Hemen kucağındaysa alıyor. Tedirgin olmayın hiç. 10 gün geçmiş, şimdi nasıl yavrunuz?
Şimdilerde başka bir problemim var. Fazla uzun süre emmek istemiyor. Sürekli etrafa bakıyor. kalan sütü sağdım bi kere, bayağı süt çıktı. hızlı çekip bitiriyor değil yani.
13
May
2011

17:45
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Ocak annesi fazla yok galiba.. Yoksa siz de ileride neler yaşayacağımızı görmek için diğer konuları mı takip ediyorsunuz..
13
May
2011

18:25
2011 ocak anneleri sema, (Muğla)
merhaba,benim kızımda 18 ocak doğumlu 2 hafta önce işbaşı yaptım sütümü sağarak veriyorum.önümüzdeki hafta uçakla bir seyehate çıkmam gerekiyor kızımıda götürmek zorundayım kulakları için zararlı olurmu açıkçası endişeleniyorum.böyle bir deneyim yaşayan varmıdır acaba?
14
May
2011

12:05
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Maalesef ben bilmiyorum. Uçakta kabin basıncı ayarlanıyor ama havayollarına sorabilirsiniz. Onlar herhalde pek çok bebek taşımıştır (ya da sakıncalı diye taşımamıştır). Ya da bir an önce sitede bir doktora sorun. Anca cevap gelir. Herhangi bir doktor yerine isim belirtince daha çabuk cevaplanıyor.
15
May
2011

18:50
2011 ocak anneleri sema, (Muğla)
yazdım ama cevaplanmadı:( tekrardan deneyeceğimgünler azalıyor.
15
May
2011

19:18
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Seydi Beye sorun isterseniz. Sanırım sık sık bakıyor sorulara.
15
May
2011

22:04
2011 ocak anneleri özlem, (Sivas)
arkadaşım bebeği 2-3 aylıkken yurtdışına gitmişti. doktorla görüşmüşlerdi sorun olmadığı söylemişti ayrıca yiğenim 4 aylıkken 2 saatlik uçak yolculuğu yaptı ama yine de uzmanla görüşmek lazım.
24
May
2011

19:25
2011 ocak anneleri sema, (Muğla)
uçakla seyahatimizi yaptık kızım hiçbir sorun çıkarmadı şükürler olsun :) teşekkürler hepinize
25
May
2011

09:56
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
İyi, sevindik Sema Hanım, ben de merak etmiştim ne yaptığınızı.
Bebeğinize hangi sudan veriyorsunuz?
Şişe suları daha sertmiş (mineral oranı fazla).
Musluk suyu daha yumuşakmış, ama içinde klor, pas falan olabiliyor.
Ben damacana suyunu kaynatıp veriyordum, ama kaynatınca buharlaşma nedeniyle içindeki mineral oranı iyice artıyor, zararı olur mu bilmiyorum. Bir iki defa kaynatmadan verdim. Ufak pet şişeler alıp versem diye düşünüyorum. İlk açınca mikropsuzdur diye tahmin ediyorum. Mikrop varsa da bize zararı olmayan ve çocuğun da alışması gereken mikroplar diye düşünüyorum.
Damacanalarda BPA var. Saka suya yazdım. Gelen cevapta Hıfzısıhhanın test sonucunu göndermişler. Sınır değerin çok altında bir sonuç çıkmış. Bişeyler daha göndermişler, iyice okuyunca ilgilenen varsa yazabilirim.
Pet su alırsam hangi marka olmalı, araştıran var mı?
özellikle yemek pişirmeye başlayınca çok su kullanacağız. Şimdilik ben demir ilacından sonra veriyorum. Arada bir de mamada vermiştim.
27
May
2011

17:15
2011 ocak anneleri sema, (Muğla)
ben damacana suyu kaynatarak veriyorum.ph değeri önemliymiş televizyonda duymuştum.ancak bağışıklık sisteminin gelişebilmesi adına doktorumuz çok fazla ince eleyip sık dokumamızı istemiyor. bizler çeşme sularıyla büyüdük malum :) ben işe kızım 3 buçuk aylıkken dönmek zorunda kaldım.bankacıyım zaman zaman çok geç saatlere kadar çalışmak zorunda kalıyorum.bu sebeple mamayada başladık doktorumuz ek gıdalara başlamamızıda istedi yoğurt ve elma püresi verdik bugün.demir ilacına yarın itibariyle başlayacağım ama açıkçası tedirginim mama verdiğim için sorun olurmu bilmiyorum süt ve süt ürünleriyle çakışmaması gerekiyormuş sanırım siz nasıl veriyorsunuz?
28
May
2011

10:53
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Bebeğe İstemediği Bir Şeyi Yedirip İçirmek adlı foruma bir bakın, oradan faydalanabilirsiniz. ben ferro sanol kullanıyorum. emzirdikten 1,5 saat sonra falan veriyorum. ilaçtan sonra da yarım saat emzirmiyorum. ferrumu çorbasına katıp veren anneler var, ama mamaya katılmıyormuş. sütle karıştırmamak gerekiyor. ben de çok demir kullandım, biliyorum. demirle sütteki kalsiyum birbirine bağlanıp sanırım barsaklardan atılıyormuş. ikisinin de hayrını görmüyorsunuz yani.
28
May
2011

23:32
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
benim oğlumda 10 ocakta doğdu.yazdıklarınızı okuduğumada ya ben çok rahat bir anneyim dedim ya da oğlum problemsiz.ben deöğretmenim 18 nisanda çalışmaya başladım.önce bir ay annem baktı şimdide bir bakıcı bulduk.bakıcı bulmak alışmak zormuş bende onu gördüm.neyseki okulların kapanmasına 3 hafta kaldı.oğlumla başbaşa kalabilicem.demir için bebeğe test mi yapıyorlar acaba??
29
May
2011

08:48
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Oğluma test yapılmadı. Sağlık ocağında direk her bebeğe veriyorlar.
29
May
2011

21:10
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
kaçıncı aydan itibaren acaba bize vermediler.
30
May
2011

11:26
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
4 ayı dolunca verdiler. bununla ilgili internette bir ppt sunusu var. sağlık bakanlığının sağlık ocağı çalışanlarına hazırladığı. oradan edindiğim bilgiye göre,4. ayda aşıya gelen bebeklere verin diyor. zamanında doğan bebeklerde kansızlığı önlemek için 4. aydan 1 yaş dolana kadar günde 10 mg damla verilmesi, kansızlık tespit edilenlerde kilo başına günde 3 mg verilmesi vs. yazıyor.
30
May
2011

11:32
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
bu arada, damlaya tereddütle bakıyordum. bazı doktorlar önermeyebiliyor. onun için şöyle bir soru sordum:

"...kilosu 6500 gr oldu. Sağlık ocağında demir damlası verildi.
1. Bu damlayı kullanmadan önce kan testi yaptırmak gerekir mi? Kan testi yaptırmadan kullanılırsa günde 7 damla vücutta demir fazlalığı yapar mı? Zararı dokunur mu?
2. 6 aydan sonra ek besinlere geçince yeterli besleyebileceğimi zannediyorum. Yine de damlayı kullanayım mı?
3. Damlayı aç karna verin dediler. Eve gelince prospektüsüne baktım, yemekten hemen sonra diyor. Ama süt içer içmez verirsem emilimi azalmaz mı? Aç verirsem de midesine dokunmaz mı?"
Seydi Bey şöyle yanıtladı:
"Verilen demir ilacından her gün 7 damla (kilo başına 1 damla) aç karına veya beslenmeden 1 saat sonra verebilirsiniz.Endişe etmeye gerek yok."
Ancak siz bir doktora veya sağlık ocağına danışın. Hiçbir ilaç doktor vermeden kullanılmamalı. Belki çocuğu görünce değerlendirilmesi gereken başka birşey olabilir.
Bu arada damlayı sağlık ocağında ücretsiz veriyorlar (alakasız oldu ama..).
2
Haz
2011

02:26
2011 ocak anneleri kader, (İstanbul)
merhaba bende 22 ocakta doqum yaptım oqlum 7.400 gr olmuş bize demir damlası vermedi ilk defa burda duyuyorum. bide bizim sorunumuz oqlum karnında kızarıklık ve kahverengi lekeler vardı cildiyeciye qötürdüm kızarık olanlar eqzama dedi ama kahverengi lekeler oda anlamadı farklı krem falan sürdünmü dedi hayır dedim tekrar doktora qötürücem ama hangi bölüme qötürsem yardım edin lütfen bu leker ciddi bişey olabilirmi sanki çoqalıyo yardım ederseniz sewinirim.
2
Haz
2011

09:13
2011 ocak anneleri hatice, (İstanbul)
merhaba arkadaşlar bende 19 ocakta doğum yaptım .birde 6 ayşında oğlum var.
demir şurubu her bebekte eksiklik olsada olmasada 5 veya 6.ay civarında kullanılmaya başlanıyor.sağlık ocağıda özel hastanedede uygulama aynı. ancak benim doktorum oğlumda 6.ayda kullandırmaya başlamıştı. kızımda henüz başlamadık sadece anne sütü alıyor. anne sütü alan tüm çocuklarda bu eksiklik çıkıyor. ben çok kullandım bir zararını görmedim. hatta bizimki 4 yaş civarında düzeldi. doktorlar tavsiyesi haricinde kullanmayın kontrollerde doktora danışın derim sevgilerimle..
2
Haz
2011

09:32
2011 ocak anneleri hatice, (İstanbul)
merhaba buraya yeni girdiğim için yazılarınızı yeni görüyorum. buarada bende çalışan bir anneyim işe başladım bebeğime bakıcı bakıyor ilk günlerde çok zorlandım yeni alışıyorum diyebilirim .gündüzleri makina ile sütümü sağıyorum birde oğlum var 6 yaşında okula gidiyor onunlada annem ilgileniyor.yoğun bir hayatım var ama alıştım ikisinide alıp kısa geziler yapıyoruz. ilk günler korkuyordum ama alıştım bir tane emzirme önlüğü aldım. arabada, hatta dışarda ,misafirlikte rahat rahat emziyorum tavsiye ederim büyük rahatlık. Allah bebeklerimizi kötülüklerden korusun .
3
Haz
2011

11:43
2011 ocak anneleri emine, ()
merhaba benim kızım 6 ocakta doğdu 2 yaşındada bi kızım daha var .demir i süt anne sütüde dahil 4 . aydan sonra kansızlık yapıyor demir vitaminini oyüzden veriyorlar.bana doktorun açıklaması buydu .ayrıca benim kızım da da kahvrengi lekeler oldu onlar genelinde eğer ek gıda ya geçtiysen alerji olabilir .benim kızıma ya alerji den yada çok ağlamayla bebek kendini çok kasarmış çok ağlamasındanda kaynaklanabiliyor tabi yine de bi doktorun görüşünde fayda var eğer bunların ikisinden biriyse bunlara dikkat ettiğin takdirde 3 4 günde geçyor
3
Haz
2011

11:44
2011 ocak anneleri emine, ()
çok şükür kızımda kalmadı
3
Haz
2011

11:45
2011 ocak anneleri emine, ()
yanlız bayanlar bu portalın doktorları hiç bir soruna cvp vermiyo bu bana özgümü sizinkilere cvp veriyo mu yazar mısınız
3
Haz
2011

19:39
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Emine Hanım, soru sorarken kategori seçiyoruz ya, o kategoride doktor yoksa cevaplamıyorlarmış. Ben de gastroenteroloji sorusu sordum, cevap gelmedi. Bir de herhangibir doktor yerine çok cevap veren doktorlardan birini seçince daha çabuk cevaplanıyor..

Hatice Hanım, emzirme önlüğü terletmiyor mu? Ben bazen tülbent örtüyorum, onu bile istemiyor, terliyor..
4
Haz
2011

13:04
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
demir damlasını belki bizede bu ay ki kontrolümüzde verirler.
bebeğinize anne sütü yanında ek gıda veriyormusunuz? ben öğretmenim okul evime çok yakın ve 2 gün dersim var.emzirmeye bir gün gelebiliyorum diğer gün full dersim olduğu için gelmiyorum.gelemediğimm gün sütlü pirinçli mama veriyoruz.pek çok marka denemek zorunda kaldık.çünkü oğlum beğenmedi.en son aptamili beğendi.biz adada yaşıyoruz onuda burda bulmak mümkün değil.birz zor oluyor.birde elma vermeye başladım çok seviyor.
4
Haz
2011

15:29
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
ben henüz başlamadım ek gıdaya. yakında çalışmaya başladığımda başlatacağım.
6
Haz
2011

18:26
2011 ocak anneleri kader, (İstanbul)
arkadaşlar bebeqim 4.5 aylık 7.675gr ama sürekli emmek isitio qece çok sık uyanıyo hatta uyumuya diye bilirinm hep emmek istiyo sizce yavaş yavaş biişeyler yedirsemmi ?
6
Haz
2011

18:39
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Kader Hanım, acaba açlıktan mı, başka bir sıkıntısı mı var? Bi tarttırsanız, son günlerde kaç kilo almış. Bildiğim kadarıyla günde 20-30 gram normal.
Benimki sanırım diş çıkardığı için biraz huzursuz. Bi ara kendi uyuyordu, şimdi yine kucak istiyor, memede daha uzun kalıyor, memede uyuyor. Öyle bir durum olmasın? (Sizinki kadar değil ama)
Bir de imkanınız varsa sütünüzü sağıp bakabilirsiniz. İki memeyi de iyice sağdıktan veya emzirdikten sonra 3 saat bekleyip tekrar ikisini sağıp bakıyorsunuz. 100-120 ml arası normalmiş. Gerçi benimki 80 çıkmıştı ama bebeğin kilo alımı normal olduğu için pek umursamamıştım. Herhalde ben iyi sağamadım ya da yorgun bir anıma denk geldi dedim.
Bence sütünüz yeterliyse ya da iyi kilo alıyorsa ek besine geçmeyin. Alerji riski artıyormuş. Doktorlar 6 ay anne sütü diyorlar.
Gerçi içgüdülerinizin ne dediği de önemli.
6
Haz
2011

21:24
2011 ocak anneleri kader, (İstanbul)
pınar hanım bebeqimi buqün tarttırdım buqünkü kilosu 7.675 dokktorada sordum anlamak için haftaya tartı kontrolüne çaqırdı acaba dişmi çıkartıo bilmiyorum sadece meme istio sürekli sütümüde dün saqdım 25ml anca çıktı sizce sütümmü yok:S :( bebeqe baktıqınızda bebek kilolu ama doyma sorunu var:S
7
Haz
2011

08:38
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Sağıp 3 saat bekledikten sonra mı tekrar sağdığınızda 25 ml çıktı? (öyle yapmak gerekiyor)
Daha önce hiç sağmış mıydınız? Hangi yöntemle sağıyorsunuz?
Pompaya göre de performans değişiyor.
Ben pompa almadan önce elle sağıyordum (bebek emmiyordu, bari sağıp kaşıkla vereyim diye), pek başarılı olamamıştım.
Yani siz var olan sütü yeterince iyi çekememiş olabilirsiniz.
Moralinizi bozmayın. Bu hafta çok iyi dinlenin. Isırgan çayı için (çocuk doktoru bana önermişti.
Dönem dönem süt azalabilirmiş ama yine artarmış.
Madem bebek memede kalmak istiyor, istediği kadar kalsın. Sütünüz azalmış bile olsa (umarım değildir), o memede kalınca artar. Hiç merak etmeyin. Benim bebeğim de ilk aylarda öyleydi. Mama vermemek için çok uğraştım, çok okudum. Her anne bebeğinin ihtiyacı kadar süt üretebilirmiş. O ne kadar talep ederse o kadar süt gelecek. Bu hafta bekleyin. Durum çok kötü olsa doktor 1 hafta bekletmezdi. Mümkün olduğu kadar emzirin. Ben saatlerce memede tuttum.
Sütünüz bol olsun..
7
Haz
2011

13:52
2011 ocak anneleri hatice, (İstanbul)
pınar hanım merhaba emzirme önlüğü üstü kısmı açık şekilde dizayn edilmiş plastik bir şey var yaka kısmında hava alıyor ancak şu sıcak günlerde denemedim bir kaç kez kullanayım test edeyim deneyimlerimi paylaşırım:)
7
Haz
2011

18:27
2011 ocak anneleri kader, (İstanbul)
bebeqimi emzirdim 3 saat sonra pompayla sağdım yarısını baktım çok fazla çıkmıo pompayı bırakıp elimle saqdım anccak okadar çıktı :s bakalım doktor ne dicek:s çok teşekür ederim pınar hanım bilgileriniz için ilk bebeqim olduqu için biraz endişeliyim çayınızıda deniycem teşekkürler.:)
8
Haz
2011

20:36
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Benim de ilk bebeğim Kader Hanım, ama sıkıntı yaşayınca insan araştırıyor işte. Bu arada herşeyin fazlası zarar, ısırgandan çok fazla içmeyin. Bir de kalp böbrek rahatsızlığınız falan varsa bir doktora danışın. Bebeğinize sağlıklar...
13
Haz
2011

01:23
2011 ocak anneleri kader, (İstanbul)
teşekkürler pınar hanım :)
14
Haz
2011

22:17
2011 ocak anneleri didem, (Erzincan)
merhabalar benim bebeğimde 2 ocakta doğdu.ek gıdaya geçenler varmı neler veriyorsunuz.
15
Haz
2011

11:12
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
ben geçtim meyve püresiyle başladım.çünkü oğlum elimdeki meyvelere saldrıyordu:)çok da sevdi.bu haftada çorbaya başladım.bu siteden aldığım tarife göre yaptım çırbayıda onu sevdi.henüz yoğurt vermedim ama onada en kısa zamanda geçmeyi düşünüyorum.
bebeğinizi oturtuyormusunuz.destekle oturtuyoruz biz ancak henüz pek başarılı sayılmaz :) geçmi kaldım acaba diye düşünüyorum.
16
Haz
2011

22:45
2011 ocak anneleri didem, (Erzincan)
oturmuyor bizimkide zamanla heralde.banada tarifi verirmisiniz.çorbanın.ben bulamadım.
16
Haz
2011

23:34
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
evet kaldırmışlar.4 su bardağı su bir orta boy patates, bir orta boy havuç bir çorba kaşığı pirinç kapağı kapalı pişiriyorsunuz.çok az da zeytin yağı ateşten aldıktan sonra ilave ediliyor.daha sonra ben süzgeçten geçiriyorum.
16
Haz
2011

23:35
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
evet kaldırmışlar.4 su bardağı su bir orta boy patates, bir orta boy havuç bir çorba kaşığı pirinç kapağı kapalı pişiriyorsunuz.çok az da zeytin yağı ateşten aldıktan sonra ilave ediliyor.daha sonra ben süzgeçten geçiriyorum.
17
Haz
2011

13:54
2011 ocak anneleri sema, (Muğla)
merhaba benimde 18 ocak doğumlu bir kızım var.ek gıdaya başladık bizde kızım karpuz suyuna ,üzüm suyuna ve elma püresine bayılıyor.ama yoğurdu sevmiyor.doktorumuz pirinç ununada mutlaka başlamamızı söyledi pirinç unuda vermeye başladık.temmuz başındada sebze çorbasına başlamayı planlıyorum.çalıştığım için ek gıdaya başlamak iyi oldu diyebilirim aslında
18
Haz
2011

19:28
2011 ocak anneleri yıldız, (Muğla)
merhaba benim kızımda 5 aylık çok feci bişey ben onu kucağıma alıştırdım şimdi çok zorluk çekiyorum sürekli ağlıyor bende hep kucağımda taşıyorum yeni annelere tavsiyem alıştırmayın çok zor oluyor
22
Haz
2011

17:21
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Benimki de kucakta. Boşveriiin Yıldız Hanım. Doya doya kucaklayalım. Ne kadar sürecek ki sanki..
Bir de ben ayakta hafif hafif sallanırken emmeye alıştı ki..Alıştı demek yanlış, o ancak öyle uyuyor, onun seçimi diyeyim, ben de onun emrine amadeyim tabii.
28
Haz
2011

23:06
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Ek gıdaya başlayacağım ben de. Bazı yerlerde meyveyle başlamayın, tadını sevince sebzeyi zor yer falan diye duydum ama genelde meyveyle başlanıyor değil mi?
Pirinç unu yerine pirinci pişirip ezip, süt katıp mama yapsak nasıl olur?
29
Haz
2011

11:00
2011 ocak anneleri şeyda, (Antalya)
merhaba canım bende kızımı tek başıma doğurdum ve büyütüyorum eşim iş nedeniyle şehir dışındaydı kimse yoktu yanımda yanımıza gelemiyodu doğuma bile kendim gittim hiç korkma hiç birşey olmaz ben çocuk kucağımda mecburen gitmediğim yer kalmıyodu o yüzden için rahat olsun çık gez çocuğunla bu anların tadını çıkar canım benim :-)
29
Haz
2011

14:01
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Sağol Şeyda, artık daha rahatım (benim ilk yazdığım girdiye cevap verdin yanlış anlamadıysam). Ancak bu seferde kilosu arttığı için taşıma problemi çekiyorum :)
Aman artsın artsın kilosu.. İlk aylarda kilo almıyordu da ne uğraşmıştım..
3
Tem
2011

14:42
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
merhaba;
yeni üye oldum siteye yazdıklarınızı okuyordum...benim 5 buçuk aylık bi kızım var.anne sütü alıyordu sadece.ancak kaka sorunu yaşadık hep fitillerle çıkıyordu.
dört aylık olunca ek gıdaya başladık.
şimdilerde devam ediyoruz yoğun olarak ek gıdaya...
size bi sorum olacak!
akşam yatarken gece tahıllarından mama yapıyormusunuz?
ha bide diş çıkaran varmı?
benimkisi çoook huysuzlandı...dişleri kabardı:(
4
Tem
2011

00:17
2011 ocak anneleri gülay, (İzmir)
merhaba gözen hanım benim bebeğim de ocak doğumlu olacaktı ama 40 önce doğum yaptım.prematüre doğdu ama çok şükür ki şuan gayet sağlıklı bir bebek.bizimde kaka sorunumuz vardı hep fitil yapıyorduk zeytinyağ veriyrum düzenli olarak hergün kayısı püresi yediriyordum.zeytinyağla düzene girince sürekli hergün zeytinyağ verin derim ben.benim bebeğim 8-9 gün oluyodu yapmıyordu 3-4 ay böyle onunda zeytinyağla düzeldi..bu 2 günde diş çıkarıyor
4
Tem
2011

14:38
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
merhaba gülay hanım,
ya kabarıklar var diş etleri şiş ama görünürde inciler yokkk:(
3. ayında başladı diş sorunları hala devammm! bakalım nezaman çıkacak.bari bir tanesi çıksında rahatlasın kızım.ilk diş ve azı dişleri çok ağrılı çıkarmış.
demek sizde benim gibi sorunlar yaşadınız!
ben zeytinyağı kullanmıştım ama çözümlenmedi.çook rahatsızlık veriyordu bebeğime bu kaka yapamamak doğal olarak.bizde 4-5-6. günlerin birinde fitil veriyorduk.
ama ek gıdaya geçiş herşeyi çözdü bizdede.emzirmeye devam tabi.
bebeğinize demir damlası veriyor musunuz?
veriyorsanız herhangi bir kabızlığa mahal verdimi?
4
Tem
2011

15:45
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Oğlumun dişleri çıkmadı henüz. Eline yeşil soğanın beyaz kısmını veriyorum kemirmesi için. Ama parça koparmasına karşı dikkat etmek lazım. Yaşlıların dediğine göre kolaylaştırıyormuş diş çıkarmasını. En azından enfeksiyon ve dolayısıyla ateşi önler diye tahmin ediyorum.
4. aydan sonra demire başladık. Kaka sayısı azaldı. Bazen 2 günde 1 yapıyor ama bu dönemlerde bu normalmiş. Çok katı değil, kabızlık olarak nitelendirilmiyor sanırım. Ek gıda verirken de bağırsaklarını yumuşak tutacak şeyler vermeye çalışıyorum. Mesela tek başına elma püresi vermiyorum.
5
Tem
2011

13:23
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
teşekkürler ilginiz için pınar hanım.
sabahları nasıl bir kahvaltı hazırlıyorsunuz bebeğinize?
5
Tem
2011

20:54
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Henüz kahvaltıya başlamadık. Bugün doktorumuz kahvaltı için şunları verdi:
-ekmek içi
-üzüm pekmezi
-yumurta sarısı (ilk hafta çeyrek, ikinci yarım, üçüncü iki çeyrek, 1 aylık olunca tam yumurta sarısı. beyazı yok)
-peynir (suda beklemiş, tuzu gitmiş)
genel kural olarak günde tek yeni şey eklemek gerekir ki bişeye alerjisi varsa neye olduğu anlaşılsın.
5
Tem
2011

20:55
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
8. aya kadar anne sütü ağırlıklı besleyin, yeni tatlara alıştırın, 8. aydan sonra ek gıda ağırlıklı besleyin dedi.
6
Tem
2011

09:35
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
hımm teşekkürler pınar hanımmm.sizinki 6 aylıkmıydı?
6
Tem
2011

10:43
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
beşbuçuk aylık oldu koca genç kız oldu gecelerimiz hep iki saate bir emme molalarıyla geçiyor.bir dönem tam düzene girdi ohhh 5-6 saate bir uyanıyodukkiii....acaba diş çıkarma dönemine girdikte ondanmı bu uykusuzluklar bu huysuzluklar???
6
Tem
2011

16:52
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
merhaba. benimki 6 aylık teyzesi. biz de yeni yeni başladık meyvelere. sizin uyku işi zormuş. benimki daha uzun uyuyor. gündüz pek uyumuyor. belki dediğiniz gibi diştendir. toplamda 15 saat falan uyuması gerekiyormuş bi yerde okuduğuma göre.
6
Tem
2011

22:38
2011 ocak anneleri kader, (İstanbul)
oğlum 5 bucuk aylık sebze çorbası yediremiyorum artık doymuyor dewam sütü aldım onu içiyor meyve püreside yiyor ama sebze çorbasına aqzını açmıyor birkere zorladım verdiklerimide kustu nası yedirebilirim hanımlar yardım:(
7
Tem
2011

15:08
2011 ocak anneleri gülay, (İzmir)
gözen hanım bebeğime demir damlası veriyorum bebeğim çok şükür zeytinyağ verince kabızlık falan olmadı ama dişleri çıkarken bebişler ishal oluyo diye bişey duymuştum o yüzden zeytinyağını 1 haftadır kestim ishal de değil normal yapıyoruz
7
Tem
2011

18:32
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
gülay hanım kabızlık sorununuz hallolmuş ne güzel.biz 15 gün sonra yani 6 ayını doldurduğunda tam kan testi yaptıracaz.o sonuca göre demir kullandıracakmış doktorumuz.

kader hanım biz ek gıdaya başladığımızda kabızlık nedeniyle tabi sebze çorbasıyla başlamıştık.kızım benim sütümden başka bi tek o tadı bildiğinden midir nedir almamazlık yapmadı.bazı anlar oluyo tabi almıyo püskürtüyo ama asla zorlamıyorum.bir saat sonra tekrar deniyorum.
çorbanın içinde ne kullanıyorsunuz? hangi sebzeler?
ha bide tadı güzel olmayan çorbalarıma bazen ben devam sütü katıyorum.sanki daha iştahlı yiyor.
üzülmeyin ama dönem dönemmiş bu bebeklerin huyları değişirmiş.hiç sebze çorbası yemiycek demek değil bu.
bide labne katın çorbasına öyle deneyin.
hiç olmadı ben bazen en sevdiği meyve püresinden katardım yada bebe bisküvisi.
olmadı 10 gün vermeyin çorba.bakarsınız inada bindiirir hiç bi verdiğinizi yemez allah korusun.
7
Tem
2011

18:35
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
pınar hanım,
aslında gelişim bireyseldir.her çocuk kendine.15 saat uyuyan bebeklerde var 20 saat uyuyandı beş saat uyuyanda...hatta hiç denebilecek kadar az uyuyanda.çocuğun uyku açlığına bağlı aslında...
ha benimkisi uyusaydı daha iyi olurdu tabii..kendi için.
beş buçuk aylık annelik deneyimlerime göre diyorumki her dönem bebeğin huyu değişiyor.asla birbirine uymayan kişiliklerde bebekler bakıyorum sanki.inanın böyle düşünüyorum.tuna bir haftadır uyuyo mesela olmazda:) bu onun artık böyle devam edeceğini göstermiyo...annelik katlanacaz:)
7
Tem
2011

19:24
2011 ocak anneleri zekiye, (Almanya)
selamlar 28 ocak dogumlu bir oglum var son bir aydir emmek istemiyor citirti duysa dikkati dagiliyor mama vermek istiyorum onuda almiyor uyurken emiyor yada mamayi aliyor sizdede böyle durumlar varmi memeyi yada mamayi almasi icin neler yapiyorsunuz
7
Tem
2011

20:24
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
bebeklerin 4. aydan sonra gözlem yetenekleri gelişir.merak duygusu artar.kalabalık yada tv açık olan oda
da emzirmeyin zekiye hanım.benimkindede ara ara oluyo.uyuduğu odada emziriyorum.dikkatini bozacak bez renkli objeleri gözünün önünden alıyorum.huzur olun. kafanızdan kötü olan herşeyi uzaklastırın.bebeğinizin elleri sizin teninize dokunsun.onu okşayın.bakın daha iyi emecektir.sağlıklı günler dilerim
7
Tem
2011

21:00
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Benimkinin de dikkati dağılıyor, endişelenmeyin Zekiye Hanım. Ben de sakin ortamlarda emzirmeye çalışıyorum artık. Merak edip kafasını çevirmesi ve çevresiyle ilgilenmesi bence olumlu şeyler..
Bu arada benimki de Tuna Gözen Hanım..
7
Tem
2011

23:30
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
:))
pınar hanım oğlunuz tuna kızım tuna:)
tatlı bi tesadüf...
8
Tem
2011

11:37
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
buarada hanımlar aranızda epidural sezaryen doğum yapan varmı?
9
Tem
2011

17:11
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
ben spinal sezeryan doğum yaptım epiduralden farkı yok.
9
Tem
2011

19:52
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
peki memnun kaldınızmı bu şekil doğumdan ceyda hanım? varmı herhangi bir rahatsızlık?
10
Tem
2011

12:01
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
bu arada ek gıdaya geçen anneler!! öğünlerinizi kaç saat arayla veriyorsunuz?
11
Tem
2011

00:02
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
evet çok memnunum.ben normal doğum yapabilirdim ama çok korkuyordum normal doğumdan.sezeryan doğum yapmak istedim.pek çok arkadaşım epidural doğum yapmıştı bana da cazip geldi.arkadaşlaımdan doğumdan sonra ağrısı olan falan oldu ama benim hiç ağrım olmadı.doktorum 24 saat beni yataktan kaldırtmadı ve kıpırdatmadı.ayrıca 24 saat su da dahil hiç bir şey yemedim.ertesi gün çok rahat bir şekilde ayaktaydım.
ek gıdaya ben geçtim.sabah 10-11 gibi meyve püresi veriyorum.sonra mutlaka anne sütü.13-14 gibi çorba ama çorbayı içirmeyi başaramadığım için hep anne sütü ya da kaşık maması veriyorum :)ben yoğurt henüz yedirmedim oğluma.akşam yatmadan öncede muhallebi veriyorum.arada anne sütü ya da duruma göre bebek sütü veriyorum.
15
Tem
2011

18:13
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
anneler!! yoğurt kızımda felaket gaz yaptı!
17
Tem
2011

14:41
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
hımmmmm
(kimse 2 gündür birşey yazamamış, ortak tepki olarak yazıyorum :)

ilk defa duyuyorum böyle birşey..
17
Tem
2011

17:53
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
pınar hanım ben çevremden okadar duydumki..annemlerde hep der gaz yapar diye!
de sorun şu şimdi ben bebeğime neşekilde yoğurt yedirecem?
artık doktoruna bi danışacam!!
denedim başka bişeymi diye ama bigün yoğurt vermedim gaz yok!
yoğurt yediği gün isyanlardayız gece!!
18
Tem
2011

14:31
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
dün gece de benimki çok gazlıydı. çocuğu terletmeyelim derken üşüttük sanırım..
bu arada süt gaz yapar ya, sanıyorum laktozdan. Ben bir yoğurdun üzerinde laktoz içerir diye birşey okumuştum. Süt yoğurt olurken tamamen dönüşmüyor mu acaba... içinde bir miktar kalıyor olabilir.
ne yoğurdu verdiniz?
18
Tem
2011

14:54
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
pastörize sütten yoğurt yaptı annem.yani keçi sütünden değil! bide öyle deniycem bakalım.
aslında tuna hiçç gazlı bi bebek olmadı.ilginç olan da bu ya!
ama tabi ek gıda geçiş dönemindeyiz yinede!butür problemler olacak.
size çok geçmiş olsun.üşütmüş olabilir.sıcaklarda bebeği korumak çok güç.kışın sarıp sarmalıyorduk sorun yoktu.ama yaz!!
yoğurt sütten geçiş evresinde bir miktar laktoz bırakır.
en çokta yüzeyinde bulunan ayran kısmında...
bide devam sütünden deniycem.siz denediniz mi?
19
Tem
2011

13:17
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Ben sadece biraz tattırdım. Annem biraz daha fazla vermiş olabilir ben yokken.

Şöyle bir soru sordum:

Yoğurdu hangi sütten mayalayayım?
- Kendi sütümle yaptığım denemeler hüsranla sonuçlandı.
- UHT ve pastörize inek sütüyle ilgili olumsuz şeyler okudum.
- Son günlerde sütçüden süt alıp kendimize yoğurt mayaladım ama "içinde yine de laktoz kalmış olabilir, ya da zarar veren her neyse" diye bebeğime vermeye elim varmadı.
- Bir yerde keçi sütü satıldığını duydum ama 16 çocuk büyütmüş temizlikçimiz "bebeğe ağır gelir" deyiverince hevesim kursağımda kaldı.
- Bebek devam sütlerine, ne de olsa yapay oldukları için pek güvenemiyorum.
- Hazır bebek yoğurtlarına da aynı şekilde...
Planım: anne sütüyle mayalama deneylerine yeniden başlamak. maya olarak ise... o da yine başlıbaşına bir sorun...
Benim pimpirikliklerimden çocuk ek gıdaya geçemeyecek...
Meyve sebzenin organiğini bulmaya çalışmalı mıyım?

Şöyle bir cevap aldım:

Pastörize keçi ve inek sütlerini gönül rahatlığıyla kullanabilirsiniz.Eğer temin edebiliyorsanız organik gıda tercihimizdir. (Seydi Bey cevapladı)

Şu an için yoğurt vermiyorum... hala meyvedeyiz. sebze çorbasını pek yemiyor. yeni sebzelerle denemelerim sürecek..
19
Tem
2011

16:30
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
yoğurt ben de vermiyorum arkadaşlar.sebze çorbasını pek çok denememden sonra şu şekilde yedirebildim.:) yedirebildim diyorum çünükü o kadar çok deneme yaptım ki o kadar çok çorba döktüm ki geçtiğimz pazar nihayet başarılı oldum 3 gündür oğlum sebze çorbası yiyor.sebzeleri doğruyorum hangi sebzelerden yapacaksam.sonra üzerine sıcak su koyarak haşlıyorum sebzeleri ve tabi sebzelerin yanına ek olarak bir yemek kaşığı pirinç koyuyorum.sebzeler haşlandıktan sonra ocaktan inmeye yakın 2 yemek kaşığı irmik atıyorum biraz daha kaynatıyorum ve indiriyorum ocaktan.tel süzgeçten ya da blendrdan geçiriyorum.oğlum bugün biraz zorlandı sebebi koyu yapmışım çok sıcak ya hava yemekte zorlandı biraz duru olunca daha severek yiyor.yani 3. gün oldu yemeyi başaralı:)) herhalde severek yer :)
19
Tem
2011

16:32
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
yoğurtta benim de kaygılarım var pınar hanım. bir de benim oğlumun bıngıldağı neredeyse kapanmak üzere bu yüzden kalsiyum ağırlıklı şeylerden kaçıyoruz biraz.
19
Tem
2011

16:43
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
hep beslenmeyi yazıyoruz bu defa farklı bişey sorayım bebişleriniz oturabiliyor mu? benim oğlum tembel ya da ben başaramadım henüz bağımsız oturamıyor.ama yerde emeklemeye çalışıyor ileri değil geri gidiyor :)) kendi etrafında yani 360 derece dönüyor.bunları yapmasa şüphelenicem ama acaba oturma konusunda uyuladığınız yöntem var mı?
19
Tem
2011

17:55
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
biz bebeğimizin oturabildiğinin farkında değildik. doktor sordu. bilmiyorduk 6. ay kontrolünde. dedi ki "oturtun, 10 saniye oturabiliyorsa tamamdır, oturamıyorsa sorun yok, 8. aya kadar oturması gerekir". denedik, baktık oturuyor. yani biz birşey yapmadan kendisi oturabilir duruma gelmiş. oturmuyorsa da çok dert etmeyin. birden oluveriyor. o günden sonra oturma ve denge konusunda çok hızlı yol katetti. ama yüzüstüyken sırtüstü dönemiyor. emekleme pozisyonuna giremiyor.
19
Tem
2011

21:26
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
bugün devam sütünden yaptım tunanın yoğurdunu!
şu ana kadar ses yok bakalım olacakmı gaz(?)
kızım oturabiliyor ama bu pozisyonda fazla kalmıyor.
bende pek doğru bulmuyorum.omurlarına zarar verir diye!
kızım yerde dönebiliyor ama yeni yeni.
emekleme yok ne geri ne ileri:)
bana benzedi galiba! bende hiç emeklemeden bir yaşında yürümüşüm.bi gün öyle kalkıp yürümüşüm:) enazından annem öyle söylüyo.
19
Tem
2011

23:12
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
10 saniye kadar oturabiliyor.pınar hanım içimi rahatlattınız çünkü son zamanlarda buna takmıştım.biz adada oturuyoruz ve her zaman çocuk doktoruna gidemiyoruz.gittiğimizde de beslenme üzerine sorular soruyorum.bir de işte bıngıldak problemimiz vardı.8. aya kadar uzun bir zaman var buna sevindim.
yüzüstündeyken benim oğlumda sırt üstü dönemiyor bunu için biraz daha zaman varmış bir kitapta okumuştum.emekleme pozisyonunda değil benim oğlumda tam olarak ama bacaklarını karnına çekerek hareket ediyor ama geri geri gidebiliyor :))
22
Tem
2011

13:07
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
6 ayını doldurdu tunam.bugün doktora götürdük.kan sayımı yapıldı.demiri 4 çıktı normal değer aralıkları 0-20.
de biz demir damlası hiç kullanmadık.doktorumuz 6. ayda tahlil yaparız öyle karar veririz demişti.
şimdi sabahlar aç karnına 9 damla verecekmişim.doktorumuz aç karnına bir kaşık pekmezle karıştır ver dedi.
böyle bi uygulama yapan varmı?
yada demiri ne şekilde veriyosunuz?
tadı çok kötü değilmi?
22
Tem
2011

18:24
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Ben önce demiri bir kaşığa damlatıyorum. Oradan damlalığa çekip ağzının gerisine sıkıyorum. Sonra da su veriyorum.
24
Tem
2011

13:33
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
pınar hanım bende sizin gibi veriyorum demiri.ilginç olan şuki kızım tadını sevdi!!! o iğrenç şeyin tadını sevdi!!
pekmezi aç karnına vermiycem çünkü iştah kapatabilirmiş.

buarada diş çıkarma sorunlarınız nasıl?
yada böyle sorununuz varmı şu ara?

kızım dün gece çok huzursuzdu.devamlı kulağını çekiştirip durdu.kulağının arkasındaki saçlarını ensedeki saçlarını çekip çekip durdu?
burnunu kaşıdı kaşıdı...
orta kulak iltahabından şüphelendim ama daha cuma günü doktordaydık ve rutin olarak kulaklarını inceledi.ters giden bişey olsa görmezmiydi?
diş mi sorun?
yarın yine doktor yolları göründü bana!!
24
Tem
2011

17:27
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Gözen Hanım, diş ağrısından olabilir, biraz takip edin. Isırması için yeşil soğan sapı verin isterseniz. Benimki de huzursuz, hafif ateşi var. Alt dişleri göründü ama sanırım üsttekiler de geliyor. Gece uykuları bozuldu. Epeydir soğan vermemiştim. İlk dişte denedim, sorun yaşamamıştım. Diş çıkarken enfeksiyon oluşabiliyormuş, sanırım soğan engelliyor..
24
Tem
2011

18:30
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
korkuyorum soğan vermeye pınar hanım.
yutar mutar!!!
boğazına kaçar!
26
Tem
2011

07:36
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
dişler ortada yok oğlumda.kabarıklıkları var sadece.d vitamini kullanmadığımız için geç çıkabilir belki yani baya bir geç olabilir diye düşünüyorum.dişlerini görmek için sabırsızlıkla bekliyorum.bize doktorumuz calgel verdi dişler için oğlum çok mızmızlandığında sürüyorum dişetlerine rahatladığını görüyorum.deneyin isterseniz gözen hanım.
26
Tem
2011

14:36
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Ceyda Hanım, neden d vit. kullanmıyorsunuz?
27
Tem
2011

12:54
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
oğlumun bıngıldağı erken kapanmaya başlayınca d vitaminini bıraktırdı doktorumuz.ama bir yaşından sonra kullanmadıklarını kullanacakmış.şimdilik kafa büyümesi fena değil.
27
Tem
2011

13:44
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Geçmiş olsun Ceyda Hanım. Aslında bıngıldak sorunundan bahsetmişsiniz de ben bağlantı kuramamışım. Bir de , sizde de var mı bilmiyorum, bende aşırı bir hafıza sorunu oluştu, kim ne yazmıştı hatırlayamıyorum. Hoş yolda giderken "ben nereye gidiyordum, ne yapacaktım" diyorum ya bazen, bu kadar unutkanlık benim için normal..
28
Tem
2011

10:17
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
evet bende de çok fazla unutkanlık var.özellikle çalışırken ders anlatırken oluyordu derste anlattığım şeyi unutuyordum çocuklar yüzüme bakakalıyordu :)) şimdi de aynı şekilde devam unutkanlığa sanırım bebeklerimizle ilgili sürekli kafamız meşgul olduğu için.habire aklımda ne zaman uyumuştu, su verdim mi , meyve vereyim, dur çorbasını hazırlayayım denize götüreyim falan filan derken başka şey düşünmez oldum.çok kitap okuyan bir insandım elime kitap alamıyorum bile en çok okuduğum şey internet siteleri oldu artık.
28
Tem
2011

12:07
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
merhaba anneler!
ceyda hanım bendede durum sizinki gibi.
çok kitap okurdum bende.gece gündüz.şimdi sadece bebek gelişimiyle ilgili sitelerdeyim!!
meslektaşmışız:)
önerim pınar hanım ve size b12 vitamini kullanmanız.
etkisini çook kıza zamanda göreceksiniz.ha bide zaman bulabilirseniz internette hafıza geliştirici oyunlar var!
günde sadece beş dk ayırabilirsiniz sanırım!
buarada ceyda hanım branşınız?
bende durumlar nasıl(?)
takıntı derecesinde farkında olmadan ezberleyen bir zihnim var! ve bu beni bazen çok yoruyor!!
telefon numaraları ev adresleri plakalar insanların isimleri yüzleri nezaman ne dedikleri gerekli gereksiz not alan bi beyin! nekadar yorucu dimi?
hamilelikte biraz dikkatim dağılır gibi oldu ama doğumdan sonra tekrar aynı gözenim:)
bazen bikaç parçayı silmek istiyorum beynimden!
bu doğuştanmı geliyor sonramı kazanılıyor derseniz sanırım her ikiside!
çocukluğumda çok hafıza oyunları oynadım.kelimeleri tersten okurdum hep.çok bulmaca.havuz problemlere.bakalım aklımda tutabilecekmiyim oyunları!
fazlaymış vesselam bunlar!
28
Tem
2011

15:36
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
merhaba gözen hanım çok enerjik geldiniz bana bugün :)
ve olumlu etkilendim söyleyeyim.
branşım fen bilgisi.sizin branşınız nedir?
bende de bir fil hafızası var :)çocukluğumdaki en saçma şeyleri bile hatırlıyorum :) ama sizinki kadar fazla değil.
bu arada arkadaşlar yavaş yavaş eski halime döndüğümü düşünüyorum yani bağımsızlık konusunda.tamam kitap okuyamıyorum belki ama gezmeler tozmalar alışverişler daha rahat olmaya başladı sanki.
ve az sonra pikniğe gidiyoruz. bu sıcakta serin, çınar ağaçları altında birkaç saat geçirmek güzel olacak:) keşke bir hamak alsaymışım oğlumuda uyutabilirdim.bu arada hep oğlum oğlum demişim hiç adını söylememişim :)) oğlumun adı ataberk ;)
28
Tem
2011

16:43
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
hımmm!! gece çok az uyuduğumdandır enerjimin fazla oluşu:)))
branşım kimya ceyda hanım.
doğumdan sonra hem fil hafızamı kaybetmedim hemde fil gibi oldum:) nası:)
şimdi bu hafızayı taşıycak kocaaammaaaannnn bi vücudum var!!
ohh rahatladım:)
size ii piknikler!!
çınar altı hafif rüzgar özendim...
ataberk için en yakın zamanda bi hamak alınmalı!
29
Tem
2011

08:53
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
günaydın 2011 in en güzel anneleri ;)
pikniğe gidildi gelindi iyi geldi değişiklik...
gözen hanım üniversitede vize final dönemlerinde uykusuzluktan gelen garip bir enerji olurdu bizde belki de sizinki de öyle bir enerji :)
sanırım doğumdan sonra kilolar kaldı. bence tuna hareketlenince yani yürümeye başlayınca onlarda kalmaz.bir de tam o zaman çalışmaya başlıyoruz tatil bitiyor.ben nisanda çalışmaya başladıktan sonra ataberke annem bakmasına ve annemin bir ay bizimla yaşamasına rağmen rağmen diyorum çünkü her şeyle annem ilgilendi yemek falan 6 kilo verdim.ve haftada 2 gün dersim olmasına rağmen :)
29
Tem
2011

11:27
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
GÜNAYDIN CEYDA HANIM,
DEDİĞİNİZ GİBİ FİNAL DÖNEMLERİ ODERECE UYKUSUZLUKLAR ÇEKERDİK DELİ GİBİ ENERJİK OLURDUK!!

BEN ÇALIŞMA HAYATIMDADA BÖYLEYİM.AKŞAMA KADAR DERSANE.GEL GECEYA KADAR ÖZEL DERSLER.UYKU BAZEN 2 BAZEN 4 SAAT. MAX 5 SAAT.UYKUYA HİİÇÇ İHTİYAÇ DUYMADIM BEN.NEZAMANKİ TUNA DOĞDU ÇARŞAF YASTIK GÖRÜNCE GÖZLERİM DOLAR OLDU!

PİKNİĞİNİZİN GÜZEL GEÇTİĞİNE SEVİNDİM.MUTLUSUNUZ.HEP BÖYLE KALIN.

BUARADA HUZUR VERİYORSUNUZ BANA CEYDA HANIM.ŞU KİLO MESELELERİNDEN:)
ŞİMDİ ANNEMLERİN YANINDAYIM AMA EVE Bİ DÖNEYİM TEMİZLİK YEMEK TUNA DERSLER ZAYIFLARIM İNŞALLAH!!

VESSELAM BU KİLOYU BU BEL KALDIRAMIYOR ARTIK!
31
Tem
2011

14:47
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
merhabalar 6 aylık bebek anneleri.
çok güzel değil mi bebeklerimiz yarım yaşlarına girdiler.biz hemen ufak bir pasta bir küçük mumla kutladık :) 0.5 yaşımızı :))
gözen hanım inanıyorum gider kilolar.benim hiç bir zaman kilo problemim olmamıştı ama hamilelikten sonra üstümde kalan 10 kilo ne kadar dert etmez gibi görünsemde beni deli ediyordu.çalışmaya başlıycam zaman kendime sadece yeni bedenime uygun bir pantolon aldım ve sürekli bunu giyicem dedim.ceza gibi :))) sonra birden bire dediğim gibi tempoyla zayıfladım.şu an hammilelik öncesi kiloma dönmeme 2 kilom kaldı. oda önemli değil dert etmiyorum.ama bütün eski kıyafetlerimi giyiyorum.bebek arabaları bence insanı çok zayıflatıyor.ben ataberk i hergün çıkarıyorum.daha önce bahsettiğim gibi biz adada yaşıyoruz ve adanın sokakları taşlı ve hapsi yokuş iniş iyi çıkış bir işkence ama bence ben o yollarda zayıflamışımdır :)))
eminim sizinde kilonuz kalmaz.
bu arada ataberk i hergün denize götürüyorum bayılıyor.simidiyle yüzüyor çok tatlı görünüyor.ve eve gelince hemen uyuyor :)) yazın bu kısmını sevdim.ama ramazan geldi denize gidemeyiz bundan sonra.eşim oruç tutuyor çünkü sıcakta çekilmez herhalde.
herkese şimdiden hayırlı ramazanlar.;)
4
Ağu
2011

12:26
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
nerdesiniz Pınar hanım , Gözen hanım? buralar ıssız kimsesiz kalmış.
4
Ağu
2011

14:25
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Hakikaten, son günlerde bizden başka kimseler yok bu konuda...

Ben çalışmaya başladığım için felaket durumdayım. Çok yoruluyorum. Birden kilo verdim. Bilgisayara bakmaya az zamanım oluyor. Ama fırsat bulunca buraya ve bir iki yere bakmak beni dinlendiriyor.

Bu arada blog yazmaya başladım..

http://dikkat-acemi-anne.blogspot.com/

bu ara herşeyim annelikle ilgili..

Çok zaman ayırabileceğimi sanmıyorum ama zevkli oluyor..

4
Ağu
2011

15:10
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
hımm pınar hanım yeni bloğunuz hayırlı olsun:)
buarada ne işle uğraşıyordunuz?yarım gün çalışıyordunuz sanırım!
negüzel kilo vermişiniz...gözlerimin altı titredi bian:(
ben nezaman verecem yapıştı bu kilolar bana!!!!
4
Ağu
2011

17:36
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
pınar hanım blogunuz hayırlı olsun.hemen açtım baktım. maceralarınızı bundan sonran ordan takip eder bizimkileride sizinle paylaşırız.facebooktan takip etme ,beğenme şansımızda olsa yayınlanan yazıları daha kolay takip edebiliriz belki.
4
Ağu
2011

21:41
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Teşekkürler hanımlar..
Facebooktan vs. beğenme meselesini bilmiyorum, daha acemiyim de..
Mimarım, kamuda çalıştığım için süt izinlerimi kullanıyorum..
Kilolar birden kendiliğinden gitti. Yoruluyorum, iyi beslenemiyorum.. Aslında kilo vermek istemediğim halde veriyorum. Kadın dediğin biraz etli butlu olmalı. İskelet gibi bana çok çirkin geliyor. Etli butlu, ama orantılı olmalı.
Eninde sonunda gidecek o kilolar Gözen Hanım. Doğum kolay şey değil tüm metabolizma etkileniyor.
Ben şimdi bu kadar kilo verince sütümün kesilmesinden korkmaya başladım.. Ya da kemiklerimin çok zayıflamasından falan..
5
Ağu
2011

10:18
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
pınar hanım hani birden kilolar gitti iyosunuzya cidden gözlerim doluyo...
tebrik ederim.zayıf olmak iyidir.ben zayıfcık anneleri çok takdir ediyorum çok beğeniyorum.
dediğiniz gibi zamanla gider inş.kilolarım:(
bir kilo bile versem burdan yazıcam işte ozaman kendime inancım artacak!
5
Ağu
2011

13:24
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
hanımlar shrek sonsuza dek mutluyu izlediniz mi? az önce izledik biz çoook güzel.mutlaka eşlerinizle izleyin ;)
5
Ağu
2011

13:43
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
bütün o seri çok güzel. animasyonları kaçırmamaya çalışıyoruz. buz devri de çok güzeldi. geçenlerde de ratatouille vardı.
yalnız eşim abartıp şirinleri falan da seyrediyor, yeter artık diyorum. tuna için araştırma yapıyormuş.
5
Ağu
2011

14:10
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
:))))
şirinlere bende bitiyorum...
5
Ağu
2011

18:10
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
evet pınar hanım aynen bizde hepsine takipteyi.bugün şirinler vizyona girdi ama tabi gitme şansımız yok.sinema olan bir yerde olsak yine şansımız olmazdı herhalde :) ben de zaman zaman çocuk kanallarını takip ediyorum ataberke zamanı gelince ne izletebilirim diye.trt çocukta pepe var ona bayıldım.bir de oğlum baby tv de hokey pokey dansı sanırım böyle yazılıyordu onun kliplerine bayılıyor:)
9
Ağu
2011

12:14
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
kızım6 ay 19 günlük.dişleri henüz çıkmadı ama çok huysuz.özellikle geceleri ağlıyo uykusu çok hafifledi.budurumlarda jel kullanıyorum nadirde olsa ama anlık hafifletiyo sonra tekrar ağlamaya başlıyo.elleri hep ağzında dokundurtmuyoda!
budurumlarda parasetomal içerikli bir şurup vermeliyim?
bir kaç kez verdim hafifletti uykuya kolay geçti.sizce doğru bi davranıştamı bulundum?
birde dün üstünü değiştirirken sağ ve sol omuzunun arkasında ufak döküntüler gördüm.daha doğrusu hafif kabuk bağlanmış gibi.bu diştenmidir?
9
Ağu
2011

15:47
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Şurup vermeyin bence Gözen Hanım.. bu konuda birşey okumuştum:
http://ekoanne.com/?p=721
Tabii internet bilgilerinin güvenilirliği ....
Ben de ilk zamanlar doktorun verdiği ilaçları kullandım ama sonra pişman oldum. Yanlış tedavi de uygulayabiliyorlar. Sorgulamak lazım.
Bir doktor bir ilaç verdi, öbürü o kullanılmaz, önce bu kullanılmalıydı dedi..
Başka bir konuda biri bir ilaç verdi, öbürü "o iyileşmeyi yavaşlatır" dedi..
minicik bebeğe kendi elimle bisürü ilaç kullanmış oldum.. şimdi vermemeye çalışıyorum. Yakın zamanda benzer dönem yaşadık (hala tam atlatamadık) ilaçsız..

9
Ağu
2011

15:49
2011 ocak anneleri Berna, (Ankara)
Selam kızlar, uzun bir zamandır uğrayamadım. Çok yoğunuz. Üstüne birde ramazan koşturmacadan özel ilgi alanlarıma bakamadım bile. Yasemincim çok geçmiş olsun umarım Mert ciğim tam olarak iyileşmiştir. Allah acil şifalar versin. Bu arada hepimizin DOĞUM GÜNÜ KUTLU OLSUN. bir gün önce bir gün sonra farketmez. Benim Mertiminde teyzeleri 12sinde. Ne yapacağımı bilemiyorum. İşten koştur koştur bişeyler mi hazırlasam aile büyükleri dinleyip bu işi bayramamı bıraksam bilemedim. Dün gece eşimle ayrı bi plan yaptık sabahına ablamla o planı değiştirdik öğlen halamız aradı o planıda değiştirdik derkeeeen :D PLANSIZ KALDIM... Herkes bizden heyecanlı. Bakalım neler olacak koooooskoca 2 gün var daha. BU arada benim Mert maşallah tek parmakla koşuyor parmaksızda epey adım atmaya başladı 1-2 güne kend yürüüyecek gibi. :Çok kilo kaybetti bende çok üzülüyorum ama rabbime de şükrediyorum bi taraftan somalide 12 aylık bir bebek açlıktan ölmüş ben daha neye üzülüyorum diye kendime kızıyorum bi yandandan nefsime yeniliyorum işte. Allah sağlık versin sıhhat versin gerçekten kiloya takmayalım kendimizide gereksiz yere üzmeyelim.. sevgiler hepinizi çok öptüm
9
Ağu
2011

22:23
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
:)
13
Ağu
2011

10:28
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
ocak anneleri nerde???
13
Ağu
2011

15:52
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
ben burdayım :))
gözen hanım tuna nın dişleri çıktı mı heyecanla dişlerinizin çıktığını duymayı beliyorum.ona göre bende ataberk in diş çıkmasını hesaplıyorum.çocuk çocuğa uymaz ama gene de beklenti:))
ataberk 2 gündür evin içinde emekleyerek daha çok tırtıl misali geziniyor.odanın bir ucundan bir ucuna gidebiliyor artık :)) tabi önüne istediği bir oyuncağı, tv kumandasını ya da benim terliklerimi(neden terlikleri istiyor bilmiyorum:)) koyunca gayreti artıyor.yoksa kendi kendine pek uzaklara gitmiyor halısının etrafında ileri geri yapıyor.
ataberk i böyle görmek beni çok duygulandırdı ve heyecanlandırdı.hep kollarımda tuttuğum yanına gittiğim kuzucum şimdi kendi gayretiyle ilerlemeye çalışıyor.istekleri var.çok hoşuma gidiyor :)
14
Ağu
2011

12:14
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
ooo Maşallah.. Benim Tunam çok tembel. Yüzüstü koyunca yaygarayı basıyor, ya da oturduğu yerde devrilince. Emeklemeye de emekleme antremanına da niyeti yok. Ben de benim gibi emeklemeden yürümesini umuyorum. Hergün ev silemem, pasaklıyım ben :) Evde kedi faktörü var, halılar çok tüy oluyor. Traş ettirmeyi düşünüyorum.. Benimkinin alttaki iki dişi geldi. Tam 6 aylıkken başlamıştı çıkmaya..
14
Ağu
2011

18:18
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
ceyda hanım yok bizim dişlerde tık yoookkkk!!!!
sıkıntılarımı? onlar devam ediyor son surat!
ama diş yok:(
iştah yok:(
delirecem bu iştahsızlıklarından...her öğünden sonra ikimizde kıyafet değiştiriyoruzzz:)))

kıyafetim kalmadı kızlar!!!

14
Ağu
2011

18:23
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
pınar hanım bizim tunalar çok miskin:)))
dediğiniz gibi yüzüstü bırakınca kıyametler kopuyo...sırt üstü bırakıncada yanlara yuvarlanıyo:) oda benim gibi emeklemeden yürüyenlerden olacak sanırım!'
buarada haftaya mersine dönüyoruz...anneanneler dedeler yok artık:(((
yine başbaşa kalacam tunayla:)
işede başlıycam...(ilk 3 ay yalnız bakmıştım tunaya)
belki zayıflarım pınar hanım nedersiniz:)))
16
Ağu
2011

09:23
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
günaydın hanımlar
Pınar hanım ne güzel dişleri çıkmış Tuna nın.biz de görsek o dişleri.
Gözen hanım bence yakındır artık sizinde dişler.epeydir uğraştırdı sizi.
ben de bu arada bakıcı bulmakla meşguldum.zor iş!hele haziran ayında yaşadığımız tecrübeden sonra erkenden bulmak lazım diye düşündüm.tayini çıkan bir arkadaşın bakıcısıyla görüştük anlaştık.umarım hayırlı olur.
bakıcılar o kadar alışmış ki anlaştıkları kişilerin bebek baktırmanın yanında evdeki işleri de yaptırmasına.çok şaşırdım genelde işler böyle yürüyormuş.ben istemedim öyle şeyler.oğlum mutlu huzurlu olsun yeter.ben elimden geldikçe temizlerim evi.bir pasaklıda benim Pınar hanım.Ataberk emeklediğinden beri yani 4 gündür panik sardı benide :)
16
Ağu
2011

15:12
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Hiç değilse bağışıklıkları güçlü olacak :)
Aslında gücüm yetse temizliği seven bir insanım. Yalnız bu aralar biraz konsept değiştirdim. Deterjan yerine sabun, parke temizleyici yerine sirke kullanıyorum. Banyoda çamaşır suyundan vazgeçemiyorum.
Bakıcı bulmak gerçekten zor olmalı ve bu saatten sonra ister misiniz bilmiyorum ama bir arkadaşım işe alacağı kişilerden kan tahlili istiyordu (hiv, sarılık, başka ne vardı hatırlamıyorum). Dikkat etmek gerekebilir. Umarım sabırlı, iyi birisidir Ceyda Hanım..
17
Ağu
2011

09:02
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
bağışıklıkları konusunda bende aynı şeyi düşünüyorum Pınar hanım :)
deterjan yerine ben de sabun kullanıyoum ama sirke aklıma gelmemişti.iki kere siliyordum yerleri bir temizlik maddesi olanla bir de sadece suyla.ama şimdi evdeyimde yapıyorum okul açılınca yapamam.organik yüzey temizleyicilerden kullanıyordum bir ara onlardan kullansak nasıl olur acaba?sirke kokusu beni tedirgin etti :)
Kan tahlili konusunda arkadaşnız çok haklı.bunu düşünmemiştim ama aslında gerekli.bilmiyorum böyle küçük bir yerde bunu istesem nasıl bir karşılık alırım.eve gelecek birini bile bulmak çok zor.herkes kendi evinde bakmak istiyor.eşinin evlere göndermediğinden bahsediyor.
tedirginlik var üstümde,bakıcımız ne kadar bir arkadaşın kızına 15 ay bakmış bile olsa kendimi engelleyemiyorum bu konuda.tek tesellim okulum ve evim çok yakın olmasını tenefüste eve gelebilirim.bunu da çok önermiyorlar ama belki ilk günlerde bir iki kontrol yaparım.
17
Ağu
2011

12:27
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
bu hijyen konusunu birazcık abartıyormusunuz acaba anneler!!!
tamam yerleri organik temizleyicilerle sildiniz yada farklı bir kimyasalla...sonrasında zaten bu temizleyiciler uçucu bir yapıya sahiplerdir..yerde kalmayacaktır...üstüne suyla temizlediğinizde iyice emin olabilirsiniz...ama tabi annelik:))
17
Ağu
2011

13:30
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
gözen hanım hiç abartı birşey yapmıyorum inanın.hatta burda yazılanları okuyunca yani forumda yazılanları zaman zaman kendimi suçluyorum.yok temizlik robotları yok şu yok bu.yapmış olduğum evi süpürmek ve silmek.onuda hergün yapamıyorum.ben burdaki anneleri tebrik ediyorum hem çocuklarına yiyeceklerini hazırlayıp eşlerine ve bebeklerine zaman ayırıp hem de bu kadar işi yapabildikleri için.
17
Ağu
2011

15:26
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
öyleyse abartı yapmıyorsunuz ceyda hanım.ama burada öyle yazılar okuyorumki cidden abartı...sonuçta annelik diyorum..herkez bebeğiiçin en iyisini yapmak istiyor.ancak bağışıklık sisteminin güçlenmesi demek bebeğin toztoprakta azda olsa oynaması demek!
bazen yere düşen bişeyi evde ağzına koymalı bebek panik yapılmamalı!
17
Ağu
2011

15:46
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Benim kedim olduğu için istesem de evde hijyeni sağlayamam.. Benim yaptığım temizlik, evdeki uçuşan tüy topaklarını yok ediyor o kadar.. Aslında mikroplardansa deterjanlar daha tehlikeli diye düşünüyorum. Havaya karışıyorlar, bebekler teneffüs ediyor. Bir doktorun yazdığına göre alerji ve astıma sebep oluyorlarmış. O yüzden deterjan yerine sirke koymaya başladım. 1 defa siliyorum, durulamaya zamanım yok, yine de deterjan arınmaz diye tahmin ediyorum. Sirke kokusunu hiç sevmem ama ben evde sirke kokusu hissetmiyorum. Herhalde koca kovaya katınca derişimi çok azaldığından, ya da uçup gidiyor.. Evde temizlik maddesi yapma reçeteleri falan var ama o işe girmedim. Karbonatla falan. Bulaşık makinesi deterjanları çok kıllandırıyor beni. Tunaya kullanacağım şeyleri tekrar duruluyorum. Biberonunu falana elde sabunla yıkıyorum. Bulaşık yıkandıktan sonra tekrar deterjansız çalıştıranlar var ama ben su ve elektriğe acıyorum. Onun yerine deterjan gözüne sabun, parlatıcı gözüne sirke falan koymayı düşünebilirim.. Makinem de pek yakında bozulur herhalde :)
18
Ağu
2011

13:41
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
:)) pınar hanım kedi var evinizde..ne yapsanız az!!!
18
Ağu
2011

17:49
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
gözen hanım keçi sütüyle muhallebi yaptığınızı söylemişsiniz.pastörize mi acaba aldığınız süt.benim adada pastörize keçi sütü bulma şansım yok.öğrencileriminden bazılarının keçileri var. satıyorlar keçi sütü, onlardan alabilirim.acaba onu kullanmak sakıncalı olabilir mi?sulandırsam nasıl olur acaba?
18
Ağu
2011

17:54
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
evet n'apalım :) atsan atılmaz satsan satılmaz.. bebekken yolda bulmuştum. 1-2 aylık civarındaymış. annesi piyasada yoktu. karnı afrikalı çocuklar gibi şişmişti. yürümeye çalışınca düz gidemiyordu. beyninde hasar var diye düşündüm. aldım eve götürdüm. bu kesin ölecek, bari iki yudum su vereyim dedim. canlandı eşşek. düz yürümemesinin nedeni de, o cansız haliyle kuyruğunu yakalamaya çalışmasıymış. büyüsün, kendine gelsin sokağa bırakırım dedim ama eve alışıp da pısırık bir kedi olunca bırakamadım.. yalnız zamanlarımda arkadaşlık etti. mahzun, gariban bir şey işte..
18
Ağu
2011

18:00
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
ben olsam bebeği keçinin memesine tutardım :) şaka bir yana kaynatıp verirdim ben.. sulandırma konusunu hiç duymadım keçi sütünde..
18
Ağu
2011

18:37
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
ben muhallebiyi alabilirsem keçi sütü alamzsam inek sütüyle yapmaya karar verdim.yeter canım bu mu iyi o mu iyi düşünmek.
18
Ağu
2011

18:50
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
ceyda hanımmcımm alın pastörize inek sütü onla yapın muhallebisini.şimdilik keçilere bekleyin deyin oğluşum bir yaşına girsin öyle alacam sizden süt deyin:))
buarada ben yaptım keçi sütlü muhallebiyi tuna bayıla bayıla yedi...koku yoktu.formül mamada bile koku oluyo bunda olmadı..elveda formül maam...zaten benim sütüm var tuna benden süt alıyo..sorun yok!
18
Ağu
2011

18:51
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
pınar hanımmm kedişinizle aranızda sağlam bir bağ varmışşş...atamazsınız satamazsınız ölene kadar sizle artık ve tabi tunayla:))
18
Ağu
2011

19:24
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
gözen hanım aynen öyle yapıcam pastörize inek sütüyle muhallebi.formül mama içime sinmiyordu zaten.haklısınız zaten emziriyoruz yeter o sütler bebeklerimize :)
ben bebekleri de kedilere benzetiyorum.ataberk bazen güneş ışığını yakalamaya çalışıyor çok gülüyorum.:)
24
Ağu
2011

11:56
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
merhabalar
başlığımız aşağılarda kalmış.herkes yoğun sanırım.ben bir de bu yoğunluğa sınav kattım.sınava çalışıyorum.bakalım sonucu ne olacak.pek çalıştığım söylenemez ama.ataberk çok hareketlendiğinden beri zaten ben de oturamıyorum.artık banyonun eşiğinden de geçmeyi başarıyor.çekmeceleri açıyor,sehpa altlarından çıkaramıyorun hoşuna gidiyor.evde değişiklikler yapmak zorunda kaldık haliyle.bir de saksılara deli oluyor bir çiçeği hafiften hırpaladı bile.henüz balkona çıkamıyor ama balkonu yıkadığımda elini uzatıp oradaki suyla oynuyor :)
yemek konusunu ise artık sorun yapmıyorum.çorbanın içerisine kıyma koyduğumdan beri çorbada sorun yapmıyor severek yiyor.ilk defa oğlumu özel bir çocuk doktoruna götürücem bakalım başarabilirsem şimdiye kadar aldığımız randevular vuslata ulaşamadı ya doktorun işi çıktı ya biz adadan çıkamadık gemi kalkmadı ya da başka egeller çıktı.:)
Pınar ve Gözen hanım sizin kuzular neler yapıyor?yemek konusunda değişik fikirlerniz ya da uygulamalarınız var mı?
24
Ağu
2011

17:50
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Merhaba Ceyda Hanım, ne güzel emeklemesi, biz bir müddet daha rahatız Gözen Hanım'la!
Yiyecek konusu yavaş yavaş oturmaya başladı. Öyle çok yol katedemedik. Ben yedirmeyi başaramıyordum. Annem geldi de rahatladım.
Sabah keçi peyniri+yumurta+anne sütü veriyor. Sonra kafasına göre yoğurt, meyve, öğlen de sebze çorbası. Akşamları da uyanmasn diye pirinç unlu muhallebi veriyoruz ama hiç etkisi yok.. Onu da suyla pişirip ocaktan alınca anne sütü katıyorum. Pekmez kattık yemedi. Meyve ekleyince yiyor.
Henüz çok çeşit yok.
Çok sabırlı olup minik minik verince daha çok yiyor.
25
Ağu
2011

13:33
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
benimkinde iştah sıfır anneler:(( burası cehennem!!! sıcak yapışyapış...üfffff!!! zorla yedirmeye çalışıyorumm..fenalardayım...emekleme sıfır buarada
25
Ağu
2011

22:08
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Evet sıcaklarda biz bile doğru dürüst yiyemiyoruz.. Ben karpuzveriyorum ufaklığa. Diğer meyveler kadar besleyici olmasa da ferahlatıyor, severek yiyor..

Ben yarın memlekete gidiyorum hanımlar.. İnternet olacak mı bilmiyorum. Şimdiden bayramınızı kutlarım, güzel bir tatil dilerim. Dönüşte bebeklerimizden güzel haberler veririz umarım ...
26
Ağu
2011

00:00
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
ii tatiller hepinize ben bayramdada çalışıyorum:(
31
Ağu
2011

09:38
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
bebeğim emmeyi bıraktı:(((tüm yelkenlerim indi:((((
1
Eyl
2011

19:43
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Yapmayın Gözen Hanım!! Hemen bozmayın moralinizi, pes etmeyin. Zaman zaman benim de sütüm az oluyor, süt olmayınca da memede durmuyor çocuk, o gün daha çok ek gıda alıyor. Sütünüz azaldıysa biraz daha kendinize dikkat edin, yorulmayın. Tuna'yla ilgili bir sorun varsa, umarım geçici bir dönemdir, açken önce meme vermeye devam edin, almıyorsa sütünüzü sağıp da biberonla verin. Muhakkak sık sık sağın. Azaldıysa yine artar. Öncelikle kafanızdaki endişeleri ve korkuları atın. Umarım herşey düzelecek.
2
Eyl
2011

19:20
2011 ocak anneleri sema, (Muğla)
merhaba,bir konuda bilgi almak istiyorum sizlerden :(( çok arada kaldım. kızım 18 ocak doğumlu sağlık ocağı anne sütü almadığı için kutu süte başlamam gerektiğini söyledi.doktorumuz ise 1 yaşından önce süte karşı.süt verip denedim kızım seviyor uykusunuda etkiledi harika uyuyor ne yapacağımı şaşırdım doktorlara sordum ama cevap yazmadılar bir fikri olan var mı?yardımlarınızı rica ediyorum.
3
Eyl
2011

05:34
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
benim kızım 2 gün önce kendi isteğiyle memeyi bıraktı:(
ve bende yakında kutu süt vereceğim..buda doktorumun önerisidir!
günde 1 bardak içir dedi...
3
Eyl
2011

15:50
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
pınar hanım kızım tamamen kesildi memeden:(:
bir anda yani...
yapacak bişey yok..sağıyorum artık gelmiyor sütüm...üzgünüm..kendimi terkedilmiş ve yalnız hissediyorum..aramızdaki en sağlam bağımız kopmuş gibi!
anlatamıyorum...umarım hiçbiriniz yaşamazsınız!
kendimi hiç bukadar çaresiz hissetmemiştim:(
iştah ta yok! zorladığım anda bana kusarak cevap veriyor!! yorgunum inanın hemde çok...
3
Eyl
2011

21:57
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Gözen Hanım, çok üzüldüm.. Bir müddet daha sağmaya devam edin derim, süt zaman zaman azalabilirmiş. Kesilen sütün bile geldiği olurmuş, daha çok yeni sizinki.. Süt gelmese de siz sağdıkça vücut bu ihtiyaca cevap verecek. Pompayla sağıyorsunuz değil mi? Elle hem az geliyor, hem acıyor. Sağmaya/emzirmeye başladıktan bir süre sonra süt akışı başlıyor, beyne uyarıların gidip hormonların salınmasıyla. Yorgun hissediyorsunuz ama hadi bi gayret..
Bu vakte kadar emzirmiş olmanız da kâr, ama belki de bu süre uzatılabilir..
Kutu süte gelince.. Keçi sütünün anne sütüne daha yakın olduğunu biliyorum. Kutu sütte KAY marka varmış ama birinden tesislerinin çok iyi olmadığını duydum. Pastörize keçi sütü satanlar da var. BOLANA var, bir bakın internetten.
İnek sütütnün alerji yapma konusunda ise,
anne olunca anladım sitesinde bir doktor var, Kadir Tuğcu. Kısaca şöyle diyor. İnek sütüne alerjik çocuklar küçük bir grup. Alerjisi olmayan diğer çocukları bu yüzden sütten mahrum etmemek gerekir, bu mama firmalarının propagandası. Oradaki forumlara bir göz atın isterseniz. Ama yine de insan tereddüt ediyor. Gerçi eskiden herkes inek sütü içermiş ama, bütün doktorlar aynı şeyi söyleyince...
4
Eyl
2011

10:25
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Gözen Hanım, pompayla süt sağma başlığını yeni okudum, pompayı da denemişsiniz anlaşılan..
Kilosu nasıl gidiyor peki Tuna'nın?
4
Eyl
2011

11:08
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
7 ay 14 günlük tuna.kilosu 8kilo 500 gr.iyi sayılır.boy 70 cm.ek gıdada yine zorlanıyorum.iştahlı bi bebek değil.süte alıştırıyorum pınar hanım.biberon almıyor.bugün suluk vrdim eline oradan içti.soğuk olması şartıyla:)
4
Eyl
2011

12:14
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Maşallah, iyiymiş. Ek gıdada ben de zorlanıyorum. Her taraf batıyor, püskürtüyor, itiyor. Meyve ve yoğurdu daha iştahlı yiyor, bazen onları da istemiyor, ama sebze çorbasını, kahvaltıyı sevmiyor. Ben de daha leziz şeyler vermeye karar verdim. Bugün yayla çorbası yapacağım. Etli çorbalar yapacağım. Annemlerde et yemeği ve ayran vardı. Eti lif lif yapıp ayranla karıştırdım, yedi. Tuzlu diye fazla vermedim ama sanırım biraz daha lezzetli şeyler yapmak gerek, bunu anladım.
Sütü soğuk vermeniz iyi. Sütün kokusu rahatsız edebilirmiş, soğuk verince daha az kokuyor. Bardakla içince de koku gelirmiş, suluk kapalı olduğu için az gelir, daha büyük çocuklarda da koku gelmesin diye pipet öneriyorlar.
4
Eyl
2011

13:19
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
pınar hanım beni çok rahatlatıyosunuz..paylaşımlarınız için çoookkk teşekkürler...
4
Eyl
2011

15:41
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Rica ederim. Ben de bu forumlarda rahatlıyorum, bilgileniyorum, içimi döküyorum. Hoca demiş ya "bana damdan düşmüş birini getirin" (ağaçtan mıydı yoksa), biz ancak birbirimizin halinden anlarız..
4
Eyl
2011

19:55
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
merhaba hanımlar.nihayet eve dönebildim.eşimin anneannesi vefat edince apar topar adadan çıktık ve bayramda araya girince eve bugün dönebildik.
şimdide ataberk ağlıyor ve hemen çıkıyorum netten ...
4
Eyl
2011

20:58
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Başınız sağolsun Ceyda hanım..
4
Eyl
2011

22:19
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
allah rahmet eylesin ceyda hanımcım..iyi geceler...
4
Eyl
2011

22:34
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
teşekkür ederim Pınar hanım.
Gözen hanım emzirme konusunda üzüldüm ama bazen çocuklar kendi tercihlerini yapıyorlar.bu arada kızınızın kilosu maşallah çok iyi ,iştahsız diye üzülüyorsunuz.benim oğlum cuma günü 8 aylık olacak ve hala 7 kilo :) ben artık dert etmeyi bıraktım.sağlığı yerinde ve mutlu bir bebek bu da bana yeter.
d vitaminine sonunda açıklık getirdi en son gittiğimiz doktor.tekrar başladık günde 3 damla veriyorum.başı çok terliyordu oğlumun d vitamini ve kalsiyum eksikliğinde olyormuş ve dişlerinin geç kalması da yine yetersiz d vitaminiymiş bakalım sonuç ne olacak.bu arada oğlumun bıngıldağı tamamen kapandı artık.baş ölçüsü takibi yapılacak.problem yok, bu konu en büyük dertti benim için içim rahat çünkü iki farklı doktordan aynı şeyleri duydum.
ek gıda konusunda ise, yaşadığım bazı problemlerden dolayı ben sizin kadar düzenli emziremediğim için katı gıdaya daha erken geçmiştim ataberk her şeyi şu anda yiyebiliyor.tavuk, balık , et köfte ve her türlü çorbayı seviyor.doktorumuz 8 aylık olduğunda evde ne yemek yaptıysam ataberk ede yedirebileceğimi söyledi yağsız ve tuzsuz olmak şartıyla.tabi anne sütüne devam bu çok sık olmuyor ama gündüz bir defa ve geceleri.muhallebiyi enson sütle yapma kararı almıştım ama doktrumuz yine bu yaptığım şekilde devam etmemi söyledi.sadece şeker değil pekmezle tatlandırıyorum bunu değiştirdim.ataberk çok hareketlendi ve sürünerek giderken şu anda dizlerinin üzerinde gitmeye çalışıyor.ama bugün beni en çok sevindiren ataberkimin eliyle "gel gel" yapması oldu.deli oldum diyebilirim.:)))
yarın sabah oğlumla yine okula başlıyoruz:) bu hafta birlikteyiz haftaya bakıcı alıştırmaları başlayacak...yoğun bir hafta hatta yoğun bir ay beni bekliyor.
5
Eyl
2011

09:16
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
Gözen hanım teşekkür ederim.
az sonra okulll....
5
Eyl
2011

13:34
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
ocak anneleri!
bu meyve pürelerini kahvaltısına koysak nası olur?
böyle yapan varmı aranızda?
ayrıca verince çeşit yediremiyorum kızıma.kahvaltı meyve püresi yoğurt çorba derken gün bitiyor...
ha bide kaç saat koyuyorsunuz öğün aralarına?
5
Eyl
2011

14:03
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
merhaba Gözen hanım.
sabah erken kahvaltı yapıyor Ataberk 11 gibi meyvesini yiyebiliyor bu yüzden, öğleden sonra çorba akşam üzeride yoğurt yiyor
öğün araları genelde 2 buçuk saat falan oluyor Ataberk'in ama çorbadan sonra 3 saati bile buluyor galiba çorba daha çok tok tutuyor.ama bu 2 buçukluk saatlik aralarda ya anne sütü ya da devam sütü alıyor:)
5
Eyl
2011

17:40
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Gözen Hanım,
biz iki gündür sabahları şeftali+yumurta sarısı karışımı veriyoruz. onun üzerine de demir damlası. bir süre sonra acıkınca da yoğurt.
aslında hiç düzenimiz yok. çorba bazen öğle oluyor, bazen akşam, bazen hiç olmuyor. bazen ben evdeyim, bazen bebeğe eşim bakıyor, bazen de annem gelip gidiyor. herkes kendi kafasına göre takılınca düzen olmadı. sanırım biraz büyüyünce düzen olacak. çünkü kendi yediğimiz şeylerden vereceğim. ekstra birşeyler hazırlamak dert.
mesela mercimek çorbası mı pişiriyorum, birazını ayırıp, sadece kendi yiyeceğimize tuz biber falan katacağım. biz ne zaman kahvaltı yaparsak bir yandan da ona yedireceğim, öğle ve akşam yine öyle. aralarda yoğurt, süt ve meyve, kafamıza göre.
bazen gezmeye gidiyorsun, bazen ev işi oluyor, öyle şu saatte şu yemek beceremedim ben valla. doysun da karnı, nasılsa az çok faydalı şeyler veriyoruz, az çok çeşit oluyor, tek yönlü beslenmiyor..
bu arada oğlum yayla çorbasını sevmedi, şöyle güzel bir tavuk suyuna şehriye deneyeceğim! acaba limon katsam mı, az bişey?
5
Eyl
2011

19:37
2011 ocak anneleri sema, (Muğla)
süt için önyargılarım kırıldı.pınar hanım çok teşekkür ederim.sağlık ocağıda bana aynı şeyi söyledi.onu kalsiyum kaynağı sütten mahrum etme sulandırarakta olsa ver dedi bende vermeye başladım.sabahları tuzsuz beyaz pennir-yumurta sarısı-2 tane bebe bisküvisi sütte ıslatılmış ezilmiş ve 2 ölçek sulandırılmış kutu süt veriyorum.kızımda severek yiyor valla.kilosu ve boyuda iyi çok şükür sorunumuz yok.bu arada dişini çıkaran varmı benim kızım halen çıkaramadı :(((
5
Eyl
2011

22:09
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
ne inatçı dişlermiş yaa!!!!!inanın tunada bende çoook sıkıldıkk:((
bende 3 gündür keçi sütü ve inek sütünü sulandırıp veriyorum tunaya...
5
Eyl
2011

22:16
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
Pınar hanım limon katın bence çorbanıza, ben zaman zaman oğlumun eline veriyorum bile limonu bayılıyor limon yemeye.çorbanın içinde hiç bir zararı olmaz.salatalık turşusunuda seviyor oğlum yemeklerde veriyorum eline emiyor salatalığı.
ben de tatil bitip çalışmaya başladığım için yeni bir düzen kuruyoruz zor oluyor.bugün mahvoldum yeni düzenle :)ki 2 saat gittik okula ama Ataberk ile gitmek gerçekten yorucu oluyor.ama o hayatından memnun etrafı izliyor falan bugün ufak bir toplantıya bile katıldı :)sessizce dinledi müdür beyi :) Ataberk'in yemek saatlerini kendimize göre ayarlamaya çalışıyorum. ben de Pınar hanım gibi aralarda yoğurt ve meyve vermeyi düşünüyorum.
5
Eyl
2011

22:17
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
gözen hanım hep aynı anda yazıyoruz sanırım foruma :)
6
Eyl
2011

09:09
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
günaydın hanımlar...
kuşum sütten kesileli oyun hamuru gibi kaka yapıyor.ne önerirsiniz?
ceyda anne sende benim gibi ders iş yemek bebişlemi yoğunsun:)
çok yorgunummmmm
6
Eyl
2011

17:52
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Tuna da bazen çok katı yapıyor. O zaman armut veriyorum. (oyun hamuru derken, katı anlamında değil mi Gözen Hanım? :)

Bu arada Ceyda Hanım, Ataberk'in bıngıldağı konusunda sorun olmamasına sevindim, yazmayı unutmuşum. Vitamine yeni başladınız ama, denize soktuğunuz için güneşlenmiştir o, inşallah herşey iyi olur..

Limon tamam, ama turşu!!! Sizinkinin damak zevki gelişmiş bayağı, darısı başımıza..
6
Eyl
2011

18:34
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Tunanın alt dişleri çıktı, üsttekiler de patladı Sema Hanım.. Darısı başınıza..
7
Eyl
2011

09:24
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
dişler oğlumu unuttu bence :) hala görünürde yok :)
turşu konusunda yemeklerde demişim sanki ataberk yemek yerken gibi olmuş :)) biz yemek yerken oyalansın diye veriyorum :) seviyor evet sirkeli tuzlu falan ama arada sırada sorun olmaz diye düşünüyorum.
Pınar hanım evet doktor da aynen yazdıklarınızı söyledi bana. ve ne olursa olsun d vitamini kesmek yanlışmış ama daha önce gittiğimiz doktor bize vitamini kestirmişti.bacakları orak şeklinde falan olabilirmiş d vitamini eksikliğinde.allahtan sürekli güneşe çıkarmıştım d vitamini vermiyorum dye.
7
Eyl
2011

14:27
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
anneler kuzuşunuzun çorbasına sarımsak koyuyomusunuz?
7
Eyl
2011

19:28
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
hiç koymadım kendimde hoşlanmam belki ondan.gaz yapabilir mi acaba sarımsak ???
7
Eyl
2011

22:18
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Ben de koymadım henüz ama başlamak lazım sanırım, hem lezzet, hem fayda açısından.. soğana da..
Ceyda Hanım, hoşlanmasanız da koyun.. Alışsın.. Ben kendi evime geçene kadar, annem sevmediği için musakka, güllaç, kereviz, bikaç şey daha yememiştim.. ne yazık, çok şey kaçırmışım!
Sarmısağı da çok severim.. Kızartma üzerine sarmısaklı yoğurt.. Turşuda çıtır çıtır sarmısak.. Bir de közde sarmısak çok güzel olur, gözünüz kapalı olsa sarmısak olduğunu anlamazsınız!
Bir de, kulağım ağrıyınca bir diş sarmısağı ateşte ısıtırım, dayanabileceğim sıcaklığa kadar, sonra kulağıma koyarım, soğuyana kadar bekler. Artık buharı mı etki ediyor, sıcaklık mı, psikolojik mi bilmiyorum ama, iyi geliyor..
Bebekler de artık iyice hareketlendikleri için gaz sorunu yaşayacaklarını sanmıyorum, kolayca gazı çıkartırlar, eğer yapıyorsa..
7
Eyl
2011

22:36
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
bugün un çorbası yapıp üzerine koydum sarımsağı çiğ.sonrada süzdüm.ve tuna hapu hupur yedi::::::::::::::)
8
Eyl
2011

00:15
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
Pınar hanım ben de sarımsağa bayılırım hele taze sarımsağa dayanamam. ama çorbada hoşlanmıyorum.
Gözen hanım çok sevindim Tuna nın çorbayı beğenmesine.Ataberk te şimdiye kadar yaptığım bütün çorbaları yedi.ben de köfte ve kabak dolması vericem bu haftasonu.
yalnız oğlumda 2 akşamdır uyumama problemi var.9 buçuk 10 gibi uyuyan çocuk uyumuyor.uyumadığı gibi yapmayı sevdiği şeyleride yapmıyor.ne evde gezinmek ne oyuncaklarıyla oynamak hatta denedim baby tv bile ilgisini çekmiyor.cuma günü 8 aylık olacak oğlum, bu kadar aydır görmedim ağlıyor ciddi ciddi gözünden yaş geliyor :( kucakta durunca iyi sorun yok ,gülüyor keyfi yerinde bakalım yarım akşam ne olacak.işin tuhafı gündüz eskisi gibi bir değişim yok.
8
Eyl
2011

10:11
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
yoksa dişlermi ceyda hanımcım?..
8
Eyl
2011

14:55
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
belki de Gözen hanım doğru söylüyorsunuz.bana bakar mısıınz sürekli oğlumun dişlerinden bir kıpırtı yok diyorum.çocuk huysuzlanınca aklıma bile gelmedi.:)) ay şimdi çok güldüm kendime. dvitamini bu kadar etkilimi acaba 15 gün oldu kullanmaya başlayalı.şimdi düşündümde kulaklarıylada çok oynuyor uyumadan önce ama ben doktorun kulaklarıyla ilgili söyledi başka bir şeye yormuştum davranışını.
uzun bir aradan sonra haftasonunu dört gözle beklemek hoşuma gitti :)
8
Eyl
2011

14:58
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
ceyda hanım benimkiside tam uyuma evresinde feci şekilde kulak kaşıyo...
de artık çıksın ya şu dişler!!!
İŞTAHSIZLIĞIDA CABASI
8
Eyl
2011

16:58
2011 ocak anneleri Zeynep, (İstanbul)
Kulak kaşıma ve kulak çekiştirme de diş çıkarma belirtisidir bayanlar:)
8
Eyl
2011

17:28
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
çıkaramadı zeynepcim!!!
3 aydır kulak çekiştiriyo:(
doktorada gittik.kulak enfeksiyonumu diye oda değilmiş.ne menem dişmiş yaaa!!!
8
Eyl
2011

17:41
2011 ocak anneleri Zeynep, (İstanbul)
Aras'da yaklaşık üç aylıktan itibaren salya akıtmaya ve 5 aylıktan itibarende kulak çekiştirmeye başladı. Bizde dişten dedik ama gelemedi bir türlü o dişler. Sonra geçen ay çıkardık iki dişimizi arka arkaya. Şimdi de üstler gelecek herhalde, çok kaşınıyor dişleri ve kulak çekiştirmekten ziyade, yüzüne vurmaya, saçını çekmeye başladı. Sadist mi olcek ne? :)
8
Eyl
2011

23:06
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
bu akşam Ataberk yine eskisi gibi 9 da uyudu çok mutluyum :)sanırım garezi banaydı :)) 2 akşam üst üste sınav hazırlamam gerekiyordu şimdi kendimi sorguluyorum ilgilenmedim mi acaba kuzumla :(
8
Eyl
2011

23:08
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
bir de ben Tunaları çok merak ediyorum bu forumda fotoğraf görme şansımız yok galiba değil mi?
artık o kadar yakın oldunuz ki bana.eşime bile anlatırken Pınar bunu dedi Gözen böyle yapmış şeklinde anlatıyorum :)
8
Eyl
2011

23:45
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
nurturia'da buluşalım hanımlar.. facebook gibi, eklediğin kişilerin fotoğraflarını görebiliyor, özel mesajlaşabiliyorsun..

bu arada okuduğum bir yazıyı paylaşmak için açtım:
http://bebekvecocuk.milliyet.com.tr/uzum-suyu-anne-sutu-gibi/bebegiminmutfagi/haberdetay/19.07.2011/1365598/default.htm

üzüm suyunu verirken çekirdeklerini de ezip içine mi katsak acaba? ben çekirdek ve kabuğu kendim yiyordum :) (çöpe gitmesin mantığı)
Tuna da bir ara uzun süre kulaklarıyla oynadı. Diş ağrısı kulak ağrısıyla karışıyormuş. Epey uzun sürmüştü söyliim..
Hadi iyi geceler.. Sütüm soğudu nihayet, yoğurdu mayaladım, şimdi cup yatağa..
8
Eyl
2011

23:48
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Ataberk'in gündüz keyfi yerindeyse iyi.. Grip falan olmasın da.. Tuna bi ara bi hastalık atlatmıştı, o zaman keyifsiz, uykusuz, halsiz, mızık mızık geçmişti..
Gözlerim kapanıyor artık, görüşürüz..
9
Eyl
2011

09:28
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
ben nurturia ya üye oldum ama tekrar bakmamştım.hemen bakıyorum
9
Eyl
2011

09:39
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
buldum sizi Pınar hanım :)arkadaşlık isteği gönderdim.
9
Eyl
2011

11:46
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Evet, onayladım:)
9
Eyl
2011

22:59
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
pınarcım,ceydacım sizi nurturiada göremiyorum!
9
Eyl
2011

23:58
2011 ocak anneleri ceyda, (Balıkesir)
Gözencim ben sanırım seni buldum bir bak bakalım sen değilsen de bir başkasına msj attım :) sanırım Tuna adına kayıt yapmışsın
10
Eyl
2011

00:17
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
gtuna ceydacım:)
yanlış mihraklardasın:)
10
Eyl
2011

10:37
2011 ocak anneleri poyraz, (Trabzon)
arladaslar nurtiriadan davetlerinizi bekliyorum daha acemiyim:)
10
Eyl
2011

12:25
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
pınar ceyda nurtiriada adınız nediye geçiyor?
benimkisi gtuna
10
Eyl
2011

15:02
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
evet kızlar, bebeği uyuttum, geldim.. ütü bekler, yemek kocaya paslandı... olmadı makarna yeriz...
ekledim seni Gözencim..
10
Eyl
2011

15:20
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
ben ne şom ağızlıyım ya... uyandı yine..
10
Eyl
2011

16:13
2011 ocak anneleri gözen, (İçel)
:))
10
Eyl
2011

20:50
2011 ocak anneleri Pınar, (İstanbul)
Hanımlar, Tuna yemedikçe ben şişmanlayacağım..

Misal,

Meyve veriyorum, hepsini yemiyor, kalanı ağzıma atıyorum. Bunun neresi kilo yapar diyorsunuz di mi?

Eğer mama sandalyesinde ciyak ciyak bağırıp kucak istemiyor ve birşeylerle oyalanıyorsa, kalan meyveyi (hepsini yemediği için kısım kısım rendeliyorum, yani kalan meyve püre şeklinde değil) öyle hemen ağzıma atmıyorum.

Önce çayın altını açıp mevcut çayın ısınmaya başlamasını sağlıyorum. 2 dilim tost ekmeği alıyorum. İç yüzlerine çokokrem sürüyorum. Bunun üzerine kalan meyveyi dilim dilim koyuyorum. Özellikle şeftali hoşuma gidiyor. Evde varsa dolaptaki diğer meyvelerden de çıkarıyorum. Atıyorum tost makinasına... Pişince waffle niyetine yiyorum..

Çokokrem yerine (içinde katkılar falan olduğu için içime sinmiyor) tahin pekmez denedim, olmadı. Bir dahakine sırf pekmez deneyeceğim.. Deneyimlerimi paylaşırım :)

Miyam miyammmm...

5
Şub
2012

01:10
2011 ocak anneleri özlem, (Van)
merhaba benim kızım 5 ocak dogumlu siteyi henüz yeni keşfettim çnkü benim kızım gazlı bir bebekti sosyal hayata yni yeni dönebiliyorum onun için faydalı olabilecegim siteleri yeni yeni araştırabiliyorum.kızımla çok fazla oyun oynayamıyorum ben benden çok çabuk sıkılıyor babasıyla daha uzun süreli oynuyor ben oynamak istedigim zaman kucagıma gelmek istiyor.onunla onu sıkmadan nasıl oynayablirim.
Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek