Broşürler


Krup-Akut Larangit ve/veya laringotrakeit


Krup (Akut Larangit ve/veya laringotrakeit )
 
Bir çeşit ÜSYE dur. Sıklıkla 6 ay -3 yaş arası çocuklarda gözlenir.  Daha çok sonbahar ve kış aylarında gözlenir.  Çocuklar veya bebekler sıklıkla havlar  tarzda öksürük,  bazen hızlı  nefes alma veya nefes darlığı bazen hafif ateş ile bizlere başvururlar.  Ön planda ses telleri bölgesini ilgilendirir
 
               
 
 
Nasıl Bulaşır?
Virüsler doğrudan temasla,  havaya karışan damlacıklarla veya virüsle bulaşık üst solunum yolu çıkartılarıyla kirlenen maddeler le temas sonucu bulaşır.  Kuluçka süresi soğuk algınlığı virüsleri için 2-6 gün , grip virüsleri için ise 1-3 gün arasında değişir.
 
 
Belirtileri Nelerdir?
İlk günlerde burun akıntısı,  hafif ateş,  soğuk algınlığı belirtileri görülür.  Bunlara hafif öksürük eklenebilir.  Kısa sürede ses boğuklaşır.  Öksürük sesi havlamayı andırır.  Belirtiler daha çok geceleri yoğunlaşır.  Hafif öksürük  3-7 günde giderek geriler.
Soluk borusundan hava geçişi giderek zorlaşır.  Burun kanatları hareket eder,  göğüste kaburgalar arasının içeri doğru çekildiği  görülür ve öksürük kötüleşir.
 
 
Tedavi
Çocuklarda sıklıkla viral  kaynaklı olduğu için antibiotik gerekmez. Bol sıvı alımı sağlanmalıdır. Ateş düşürücü, sıklıkla antihistaminik ve dekonjestanlarla kısa sürede iyileşir.  Çocuğun odasında nemlendirici cihazlar kullanılabilir.  Daha pratik bir yaklaşım banyoda oluşturulan buharlı bir ortamda çocuğun 20-30 dakika tutulması olabilir. Daha ağır durumlarda hastanede tedavi gerekir. Nadiren tıkanıklık çok aşırı olup hayatı tehdit ederse soluk borusundaki şişmeyi azaltmaya yönelik bazı iğneler (Adrenalin, steroid) gerekebilir.  Oksijen verilmesi gerekebilir. Bebek veya çocuklarda sıklıkla gece yarısı ve sonrası ortaya çıkar.  Çok hızlı olur  ve çok hızlı  geçer.
 
 
 
 
 
Korunma
Hasta biteyler ile temas etmemeye çalışmak  ve el yıkamaya özen göstermek
 
 
Hastaneye ne zaman başvurmalı?
Yüksek ateş varsa (>39 C),
Sık nefes alma varsa,
Deri ve tırnaklarda morarma varsa,
Çocukta ani kötüleşme varsa,
Gögüs duvarında çekilme varsa,
Burun kanatları hareket ediyor ise.....
 

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek