Broşürler


Zatürre (Pnömokok) Aşısı: Prevenar


KONJUGE PNÖMOKOK AŞISI (PREVENAR)
 
 
Ülkemizde Pnömokok adlı bir bakteriye karşı konjuge pnömokok aşısı  piyasaya çıktı. Bu güne kadar sadece 2 yaşından sonra yapılabilmekte olan pnömokok aşısı artık 2. aydan itibaren karma aşılarla birlikte yapılabilecek. Ayrıca aynı aşı 9 yaşa kadar da kullanılabilmekte ve bu aşı ile aşılananların boğazlarında pnömokok  taşıyıcısı olmaları da önlenebilmektedir.

 

Bugüne kadar ülkemizde sadece 2 yaşından sonra yapılabilmekte olan pnömokok polisakkarit aşısı vardı.

 (PPV23, Pneumo 23, Aventis Sanofi)
 
 (PPV23, Pneumo 23, Aventis Sanofi)
 
 (PPV23, Pneumo 23, Aventis Sanofi)
 
Pnömokok(zatürre) nedir?
 
 

Streotococcus pneumonia özellikle 5 yaşın altındaki çocuklarda birçok ciddi enfeksiyonlara neden olabilen bir bakteridir. Bu enfeksiyonlar arasında yumuşak doku ve eklem iltihapları, sinüzit, orta kulak iltihabı, zatüre ve menenjit de vardır. Özellikle menenjit sonunda felçler ve kalıcı işitme kayıpları görülebilmektedir. Günümüzde çok sayıda antibiyotiğin bilinçsiz kullanımından dolayı bu bakterilerde de antibiyotiklere direnç gelişmekte ve bu hastalıkların tedavisi giderek zorlaşmaktadır. Dolayısı ile koruyucu hekimlik yani aşılamanın önemi bir kez daha ön plana çıkmaktadır.

 

Pnömokok bakterisi aksırık öksürük vs ile damlacık enfeksiyonu ile kolaylıkla bulaşabilmektedir. Özellikle süt çocukları ve oyun çocukları risk altındır. K orunma için en iyi yol aşılamadır

 
Kimler Aşılanmalı?
  • 2 yaşın altındaki tüm çocuklar
  • 2-9 yaş arasında olan ve orak hücreli anemisi olanlar, dalağı olmayan veya işlev görmeyenler, HIV/AIDS veya bağışıklık sistemini zayıflatan başka bir hastalığı olanlar (örneğin diabet  veya kanser gibi), bağışıklık sistemini zayıflatan ilaç kullananlar veya steroid kullananlar
Aşı zamanı:
     

       1-    Süt çocukluğu döneminde aşılamaya başlanıyorsa, 2, 4, 6. aylarda karma aşı ile birlikte aşılama ve 12–15.  aylar arasında tekrar dozu.

 

2-     Süt çocukluğu döneminde aşılanmamış 2 yaş üzeri çocuklar için ise bazı durumlarda aşılama önerilmektedir. Bu durumlar: Kreşe gidenler; orak hücreli anemisi olanlar; AIDS hastaları, dalak hasarı ve hastalığı olanlar; şeker hastalığı, kanser vb bağışıklık sistemi zayıflatan hastalığı olanlar; kronik akciğer ve kalp hastalığı olanlar.
 
 3.  İ lk kez aşılanacak bebeğin aşı planı en az 1 ay aralıklı 3 aşılama şeklindedir. Rutin olarak ilk aşı 2. ayda yapılmalıdır, ancak 6. haftada da başlanabilir. 2. yaşta (12-15 ay arası) 4. doz aşı yapılmalıdır. 7-11 aylık, daha önce aşılanmamış bebekler yaklaşık 1 ay ara ile iki kez aşılanmalı ve 1. yaş gününün ardından 3. doz aşıları yapılmalıdır. İkinci ve üçüncü doz aşılar arasında en az 2 ay olmalıdır. Önceden aşılanmamış 12-23 ay arasındaki çocuklar en az 2 ay ara ile 2 kez aşılanmalıdır. 24 ay ile 9 yaş arasında daha önceden aşılanmamış çocuklarda tek doz aşı yeterlidir.
 
 

Kimler aşılanmamalı?

Daha önce konjuge pnömokok aşısı olduğunda ciddi,  hayati alerjik reaksiyon geçirenler aşılanmamalıdır.

 

Konjuge pnömokok aşısının yan etkileri nelerdir?
  Her 4 aşılamadan birinde aşı yerinde şişlik kızarıklık ve ağrı olmaktadır.

Her 3 aşılamadan birinde ise orta şiddette ateş görülmektedir.

Bu yan etkiler için aşı yerine soğuk kompres yapılması , ateş düşürücü şurup veya fitiller verilmesi yeterlidir.
 
 

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek