Broşürler


Sarılık-Yenidoğan Sarılığı


YENİDOĞAN SARILIĞI HAKKINDA BİLGİLER

  
Zamanında doğan bebeklerin % 60’ında, erken doğan bebeklerin % 80’inde yaşamın ikinci üçüncü gününde başlayıp genellikle bir hafta süren ancak, bazı bebeklerde uzayabilen, kanda bilirubin denilen maddenin yükselmesi ve ciltte sararma ile sonuçlanan durumdur.  Sarılığın gözle görülür hale gelmesi için bilirubinin belli bir seviyenin üstüne çıkması gerekir. Bazı bebeklerde bilirubin bu seviyelerin altında kaldığında, sarılık çoğunlukla fark edilmez.
 
Bilirubin nedir?

Eritrosit dediğimiz kırmızı kan hücrelerinin, yıkımı sonucu ortaya çıkan bir maddedir. Bu madde sarı renkli olup kanda aşırı birikirse sarılığa neden olur. Normal yenidoğanlar ihtiyacından fazla kırmızı kan hücrelerine sahip olduklarından ve karaciğerleri henüz yeteri kadar olgunlaşmadığından, oluşan bilirubini hemen kandan uzaklaştıramazlar.

Yenidoğan bebeklerde neden sarılık görülür?

Doğum öncesi dönemde bilirubinin temizlenmesi görevini annenin karaciğeri üstlenmektedir. Yenidoğan bebeklerin karaciğerlerinin henüz yeteri kadar olgunlaşmamasına bağlı olarak bilirubin, kanda belli bir seviyenin üzerine çıkar.

Bebeğimin sarardığını nasıl anlayacağım?

Anne ve babalar bebeklerinin cildinde ve göz aklarındaki renk değişikliğine dikkat etmelidirler. En iyisi bebeğin doğal ışıkta veya flüoresan ışığı altında değerlendirilmesidir. Sarılık önce yüzde ardından, gövdede fark edilir. Sarılık ilerledikçe ayaklara doğru yayılır.

Sarılık bebeğime zarar verebilir mi?

Genellikle sarılık hafif ve zararsızdır. Ancak bazı durumlarda kandaki bilirubin çok yükselecek olursa bebeğe zarar verebilir, beyinde hasar yapabilir. Bu nedenle yenidoğan bebekler sarılık açısından dikkatli takip  edilmeli ve yüksek bilirubin düzeyine ulaşmadan tedavileri yapılmalıdır.
Bebeğimde sarılık tanısı nasıl konur ve sarılık nasıl takip edilir?

Bebeğin cilt ve kan düzeyinde bilirubin miktarına bakılabilir ve hastane şartlarında değerlendirilebilir. Özellikle ilk 24 saatte gelişen sarılıklarda bilirubin düzeyi ölçülerek kontrol edilir. Diğer bilirubin kontrolleri bebeğin gün olarak yaşı, sarılığın şiddeti ve başka sağlık sorunlarının olup olmadığına göre planlanır.
 
Sarılık nasıl tedavi edilir?

Hafif sarılıklarda tedavi gerekli değildir. Eğer sarılık yükselmeye devam ederse, bebeğin vücudunda biriken bilirubinin kolayca atılacak şekle dönüşebilmesi için fototerapi denen özel ışınlar ve diğer tedavi yöntemleri uygulanır.
 
Fototerapinin yan etkisi var mıdır?
 
 
Fototerapinin retinaya zarar verme tehlikesi olabildiği için gözler mutlaka özel bant ile kapatılır. Fototerapinin DNA'yı zedelediği ileri sürülen görüşlerin hiçbirisi şimdiye kadar insanlarda kanıtlanmamıştır. Uzun dönemde fototerapiye ait herhangi bir fiziksel veya gelişimsel yan etkiye rastlanmamıştır.
 
Sarılık gelişmiş olan bebekte beslenme nasıl olmalıdır?

Anne sütü bebek için en ideal besindir. Sarılıkta anne sütü kesilmemeli ve bebeğin sık olarak
beslenmesi sağlanmalıdır.

Taburcu olduktan sonra bebeğim ne zaman kontrol edilmeli?

Bebeğin yaşamının üç ve beşinci günleri arası bilirubin düzeyinin en yüksek olduğu dönem olduğundan, bebeğin hekimi veya hemşiresi tarafından bu günlerde kontrol edilmesi önemlidir.
 
Doktoru ne zaman aramalıyım?

·  Sarılık bebeğin hayatının ilk 24 saati içinde ortaya çıkmışsa,
·  Bebeğin emmesi, ağlaması zayıf; hareketleri az, aşırı uyuyor ve  beslenmede zorlanıyorsa,
·  Bebeğin karnı, bacakları ve kolları sarı ise ve giderek koyuluğu artıyorsa
·  Bebeğin sarılığı iki haftadan fazla uzamışsa,
·  Bebek yeteri kadar kilo alamamışsa lütfen çocuk hast.uzmanına başvurunuz
.

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek