Broşürler


Kusma


  İshali ve Kusması  Olan Çocuğa Yaklaşım

                         İshal her yaşta çocukta sık görülen yakınmalardır.  Aynı anda başlayabilir veya kusmanın ardından ishal gelebilir. Kusma ve ishalin pek çok nedeni olabilir, ancak en sık kusma nedeni sindirim sistemine alınan bir virüs veya yenilen gıdalara bağlı zehirlenmelerdir.  İshal de en sık yenilen gıda zehirlenmelerine bağlı, enfeksiyonlardan veya antibiyotik alımından sonra ortaya çıkar. İnfeksiyonlar esnasında mide ve bağırsakların hareketleri azalır,  beyinde kusma merkezinde kusma eşiği düşer ve çocuk kusmaya yatkın hale gelir. Bu nedenle her türlü enfeksiyonda bebeklerde ve çocuklarda sıklıkla kusma olaya eşlik edebilir.
                                        
                      Sindirim sistemine aldığımız virüsler, önce kusma ardından ishale yol açarlar.
                     Tedavide önecelikle bebek veya çocuğun sıvı kaybı var mı değerlendirilir. Sıvı kaybı var ve ağızdan alamıyor ise yapılacak kan tahlilleri ile Na, K anormalliği olup olmadığı değerlendirilir ve ona göre serum tedavisi uygulanır. Sıvı ve elektrolid kaybı olmayan bebek ve çocuklarda reflor gibi flora düzenleyiciler ile birlikte diet yapılması sıklıkla faydalıdır. Diyette yağsız , şekersiz, süt içermeyen bir diyet uygulanır. Yoğurt, ayran ,muz, patates püresi, yoğurt çorbası, galetalar, çorbalar, taze sıkılmış meyva suları, yağsız tost verilebilir.
Sık sık ama aza aza beslneir. Tek başına fazla su içilmesi kusmayı tetikleyebilir. Bulantı kusma önleyici ilaçlar seruma katılabilir veya ağızdan veya popodan uygun dozda 1-2 gün verilebilir. Bulantı-kusma ilaçlarının  uzun süre  ve yüksek dozda kullanılmaları önerilmez. Zira bu ilaçaların istenmeyen yan etkileri vardır. İstenmeyen hareketlere yol açabilir. İlacın kesilmesi ve bazı ilaçlar ile (antihistaminkler ) bu yan etki düzelebilir. Reflor tedavisi ve diyet ile % 90-95 hasta 3-5 günde düzelir. % 5-10 kadar hastanın yatırılarak hastaneden serum takılması gerekebilir.
 
Özellikle risk altında olan ve hastaneye yatması  gerekebilen olgular;
 
1. 12 aydan küçük bebekler,
2. Yüksek ateşi olanlar (>39 C)
3. Sıvı kaybı olanlar ( az idrar çıkaran, ağzı kuru, şuuru bulanıklığı, uykuya meyili olan bebek ve çocuklar)
4. Na, K anormalliğiğ olanlar
5. Ağızdan sıvı alamayan olgular
6. Kusma veya ishal  sayısı toplamı  24 saatte 10 ve üzerinde  olan olgular
7. Aşırı kilo kaybı olan olgular
 
Korunma:
1. Besin hijyenine dikkat edilmesi
2. Bebeklere ilk 6 ayda rotavirüs aşısı yaptırılması

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek