Broşürler


Ateş Nasıl Ölçülür


Bebek ve Çocuklarda Ateşin (Vücut Isısının)  Ölçülmesi
   

Vücut sıcaklığı ölçen kişiye , ölçüm yapılan saate, ölçümün yapıldığı vücut bölgesine , ölçüm tekniğine, termometrenin türüne, ölçümün yapıldığı ortama, ölçüm öncesi fiziksel aktiviteye bağlı olarak değişebilir. Vücut sıcaklığı termometre ile ölçülür. Günlük hayatta ateş ölçümü amacıyla klasik cam termometreler, elektronik termometreler, tek kullanımlık kristal termometreler, kulak termometreleri ve kağıt termometreler kullanılmaktadır. Vücut sıcaklığı ağızdan, koltuk altından, makattan, kulaktan ve ciltten   ölçülebilir.

 
Makattan (Rektal) Ölçüm
Çocuklarda cam termometrelerin vücut ısısı ölçümü amacı ile kullanılması  artık önerilmemektedir. AAP (Amerikan Pediatri Akademisi) bebek ce çocuklarda cam termometre kullanımını kesinlikle tavsiye etmemekte olup, ABD ve gelişmiş bazı ülkelerde cam termometre kullanımı YASAKLANMIŞTIR. (2008)
 
 

Vücut sıcaklığının ölçülmesinde   altın standart olarak kabul edilen vücut bölgesidir. Makattan ölçüm için dijital termometreler kullanılabilir. Termometrenin temiz olduğundan emin olunmalıdır. Alkol ile temizlenmelidir. Çocuğun kalçası yukarıda tutularak kucağa yatırılır ve hareket etmemesi sağlayacak şekilde tutulur. Dijital termometre ucu vazelin veya jel ile yağlanır ve çocuğun makadının içine 1.5-2 cm kadar nazik bir şekilde ilerletilir.  En az 3 dk süre ile makat içinde kalması sağlanır. Dijital termometre ötene kadar tutulur. Normal rektal vücut sıcaklığı 36.6-38 C arasında değişir. Rektal bölge kas dokusu ile çevrili olduğundan , vücut kor sıcaklığındaki artış veya azalmanın bu bölgeye yansıması zaman alır. Makatta dışkının bulunması rektal ölçümü etkileyebilir. Bu yöntem de çok nadir de olsa makat yaralanmaları bildirilmiştir. Hijyene dikkat edilmez ise yaralanmalara yol açabilir. Bağışıklık sistemi baskılanmış olan, kemoterapi alan, kan hücrelerinin sayısı düşük olan   çocuklarda rektal ateş ölçümü yapılmamalıdır. Bu yöntemin uygulanması çocuklarda sorun olabilmektedir. Ölçüm sırasında bebeğin kalçası iyi sabitlenmez ise zedelenmelere yol açabilmektedir.  Son zamanlarda rektal ölçüm çocuklarda da özel durumlar dışında önerilmemeye başlandı (2008).

 

Koltuk Altı ölçüm (Aksiller)
Çocuklarda cam termometrelerin vücut ısısı ölçümü amacı ile kullanılması  artık önerilmemektedir. AAP (Amerikan Pediatri Akademisi) bebek ce çocuklarda cam termometre kullanımını kesinlikle tavsiye etmemekte olup, ABD ve gelişmiş bazı ülkelerde cam termometre kullanımı YASAKLANMIŞTIR. (2008)
 

 

Dijital termometre alkol veya temiz su ile temizlendikten sonra ucu koltuk altına gelecek şekilde  yerleştirilir. Termometrenin koltuk altında en az 3 dakika   kalması sağlanır. Koltuk altı ölçümde   normal değerler 34.7-37.3 C arasında değişmektedir. Koltuk altı ölçümün herhangi bir sakıncası yoktur. Yenidoğan döneminde prematürelerde dahil olmak üzere tüm yaş gruplarında önerilir. Yenidoğan döneminde rektal termometreler öz.le  prematürelerde apneye,   preterm   ve term bebeklerde rektumda yırtıklara yol açabilirler.

 
Ağızdan Ölçüm
Çocuklarda cam termometrelerin vücut ısısı ölçümü amacı ile kullanılması  artık önerilmemektedir. AAP (Amerikan Pediatri Akademisi) bebek ce çocuklarda cam termometre kullanımını kesinlikle tavsiye etmemekte olup, ABD ve gelişmiş bazı ülkelerde cam termometre kullanımı YASAKLANMIŞTIR. (2008)
 

 

Termometrenin ağız içinde tutulması gerektiğinden   5 yaşından küçüklerde bu ölçüm tekniği genellikle başarısız olmaktadır. Ağızdan ölçüm için dijital termometreler  kullanılır. Termometre çocuğun dilinin altına yerleştirilir. Ağız kapalı tutularak termometrenin   3 dakika   süre ile dil altında   kalması sağlanır. Eğer çocuk sıcak veya soğuk bir şey yemiş ise ateş ölçümü 10 dakika   bekledikten sonra yapılmalıdır. Üç dakika sonunda termometrenin göstermiş olduğu değer okunur. Ağızdan ölçümde normal vücut sıcaklığı 35.5 ile 37.5 C arasındadır. Ağızdan ölçüm küçük çocuklarda tercih edilmez. Termometrenin dil altında bekletilmesini küçük çocuklar beceremez. Bilinci kapalı olan ve kooperasyon gösteremeyen hastalarda   bu metod ile   ölçüm yapılamaz.   Ağızdan nefes verilmesinden etkilenebilir.

 
 
 Kulaktan   (Timpanik) Ölçüm
 
 
Timpanik infrared termometreler kulak zarından salınan termal radyasyonu tespit etme   ilkesi ile çalışır.  Bu yöntem vücut kor sıcaklığını yansıtmada   duyarlı bir yöntemdir. Hızlı bir ölçüm sağlamakla birlikte kulak termometreleri diğer termometrelerden daha pahalıdır. 6 yaşın altında güvenilirliği sınırlıdır. Küçük çocuklarda dış kulak yolu S şeklinde ve  kavisli olduğundan   termometre ucu kulak zarını göremez ise hatalı ölçüm yapar. Bu nedenle 2 yaş altındaki çocuklarda kulaktan ölçüm önerilmez. Ayrıca diş kulak yolu salgıları (buşon) nedeni ile tıkanmalarda zarı göremez ve okuyamaz. Ağlamadan veya orta kulak iltihaplarından önemli ölçüde etkilenmez.  Çocuğun kulak kepçesi üst kısmından tutularak arkaya ve yukarıya doğru hafifçe çekilir. Termometrenin sensör kısmı hafifçe kulak içine itilir. Termometrenin ölçümü başlatan   düğmesine basıldıktan birkaç saniye sonra kulaktan çıkarılıp dijital göstergedeki değer okunur. Ölçüm birkaç kez tekrarlandıktan sonra bulunan en yüksek   değer vücut sıcaklığı olarak kabul edilmektedir. Eğer çocuk ölçümden önce sıcak duş yapmış , soğuk ortamda kalmış, kulağın üzerine yatmış ise ölçüm 10-15 dakika bekledikten sonra yapılmalıdır. Kulaktan ölçümde   normal   vücut sıcaklığı  35.8-38 C   arasında değişmekle birlikte her marka için normal değerler üzerinde veya kullanım kitapcığnda yazmaktadır. 
 
Plastik Şerit   termometre

 

Plastik şerit termometreler ısıya duyarlı sıvı kristaller içerir.  Bu kristaller ısı ile  birlikte   değiştirmektedir. Bu termometreler alına yapıştırılır, vücut sıcaklığı 1 dakika sonra renk değişikliği skalasından okunur. Tek kullanımlıktırlar. Türkiyede yoktur.

 
Deriden ateş ölçerler
1. Alından temas ile ölçenler
 

 

Çocuklarda çok hızlı bir şekilde ateşi ölçebilmelerine rağmen yüksek değerlerin koltuk altı veya makaddan ölçülerek doğrulanması gerekir. Dezavantajı çok pahalı olmasıdır.

 
2 .Alından temas etmeden (uzaktan) Laser teknolojisi ile ölçenler-YENİ-2008
1 metre mesafeden çocuğunuz uyruken bile ateşini ölçebilirsiniz.
Ayrıntılı bilgi www.thermo-flash.com
 
 
Cilt teması ile ateş ölçümü
 

 

Bir çok anne   ve doktor dokunma ile çocuğun ateşini anlamaya çalışır. Bir klinik çalışmada   annelerin hastanede yatan çocukların   ateşlerini tahmin etme başarıları araştırılmış, annelerin ateşi olan çocukların % 94’ünde doğru tahmin ettikleri bulunmuştur.

 

  VÜCUT SICAKLIĞINI ÖLÇMEDE YAŞLARA GÖRE ÖNERİLEN VÜCUT BÖLGELERİ
 

YAŞ GRUBU
1.SEÇENEK
2.SEÇENEK
3.SEÇENEK
Yenidoğan-6 yaş 
Koltuk Altı
Rektal
Deriden ateş ölçerler
6 yaş üzeri
Koltuk Altı
Kulaktan
Deriden ateş ölçerler

 
 

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek