Broşürler


Voiding Sistoüreterografi (VSÜG)


VOIDING SISTOÜRETEROGRAFI NEDIR?

Voiding Sistoüreterografi (VSÜ) mesaneye röntgen filminde görülebilecek bir boyanın verilmesiyle yapılan bir incelemedir. Bu şekilde mesaneye gelen ve mesaneden çıkan idrar yolları görüntülenebilir. Mesanenin ne kadar idrar aldığı, normal boşalıp boşalmadığı değerlendirilebilir. VSÜ, mesanedeki boyanın idrar yollarına ve daha yukarıya yani böbreklere kaçıp kaçmadiğını yani "reflü" olup olmadığını gösterir.

IDRAR YOLLARI NEDIR?

Böbrekler karnımızın üst bölümünde arkada yerleşimli organlardır ve idrar yapımından sorumludurlar. Idrar yolu olarak bilinen üreterler böbreklerden mesaneye uzanan uzun tüplerdir ve oluşan idrarı mesaneye taşırlar. Mesane karnımızın alt bölümünde bulunan ve içinde idrarın toplandığı kesedir. Üretra mesaneden idrarın vücut dışına atıldığı ince ve kısa tüp şeklindeki yoldur.

VSU NEDEN YAPıLMAlıDıR?

"Reflü" idrarın mesaneden böbreklere ve üreterlere geri kaçışına verilen addır. Bu durum enfeksiyonlarla birlikte olabilir ve böbreklerin büyümesini engeller. Reflü olup olmadığı VSÜ ile anlaşılabilir.

VSU NASIL YAPılıR?

Hasta ya da yakınlarını seçimi ve hekim istemine göre işlem sırasında sakinleştirme uygulanabilir. Sakinleştirici verilmeyecekse herhangi bir hazırlık gerekmez. Hasta kendisine verilen saatte radyoloji bölümüne gelir. Burada üroloji uzmanı tarafından bölge temizliğinden sonra, üretra ağzından mesaneye bir sonda yerleştirilir. Ağızdan sakinleştirici verilecekse bölüm hemşiresi tarafından sonda taktıması öncesinde oral premedikasyon solusyonu ya da tableti verilir. Daha sonra radyoloji ünitesine alınan hasta röntgen masasına yatırılır. Hasta çocuksa, işlem sırasında anne veya babası yanında olabilir. Hemşire sonda yoluyla mesaneye boyalı maddeyi vererek mesaneyi doldurur. Bu sırada radyoloji


 

uzmanı tarafından mesane skopik olarak gözlenir ve filmler alınır. Mesane dolduktan sonra çocuktan idrara çıkması istenir, idrar yaparken yine filmler alınır.

Işlem öncesinde sakinleştirici almayan hastalar hemen ayrılabilir; sakinleştirici alan hastalar ise işlemi izleyen 2-3 saat içinde hastaneden ayrılabilir.

Işlem uygulanacak hasta çocuksa, sevdiği oyuncak veya kitapların yanında olması işlem sırasında rahatlamasını sağlayacaktır.

VSÜ SONRASINDA GELIŞEBILECEK SORUNLAR NELERDıR?

Işlem sonrasında idrar yaparken bir miktar yanma ve idrar renginde pembeye dönme olabilir. Bu normaldir ve ertesi sabaha kadar kaybolması gerekmektedir. Işlem sonrasında birkaç gün kafein içermeyen bol sıvı verilmesi yanma hissini azaltabilir.

Sonda yerleştirilmesi sırasında üretra zedelenmesi, işlem sonrasında idrar yolu enfeksiyonu ve kullanılan boyaya karşı reaksiyon işleme bağlı gelişebilecek komplikasyonlardır. Şikayetlerinizin uzaması durumunda üroloji uzmanınızı bilgilendirmeniz gerekmektedir.

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek