Broşürler


Yenidoğan Bebek Bakımı


YENİDOĞAN BEBEK BAKIMI

 

Yrd.Doç. Dr.Seçil Aydınöz

saydinoz@gmail.com

 

 

Bebeklere Doğumdan Sonra Neden K Vitamini İğnesi Yapılıyor?

            Bebek doğduğunda sindirim yolu ile besin almamış olduğundan K vitamini yapabilme kapasitesi yoktur ve bu nedenle kanamaya yatkındır. Bu yüzden doğumdan hemen sonra K vitamini verilir. Eğer verilmezse bazen ciddi kanamalarla ölüm meydana gelebilmektedir. Bu nedenle hayat kurtarıcı olarak nitelendirilebilecek bu iğne doğum yaptırılan merkezlerde ücretsiz olarak uygulanır.

 

Bebeğimin Topuğundan Neden Kan Aldırıyorum?

            Bebeğin ilk beslenmesinden 24 saat sonra (mümkün olmazsa 1 ay içinde) topuğundan alınan iki damla kan bebekte zeka geriliğine yol açan fenilketonüri hastalığının erken tanınmasını sağlayacaktır.

            Hayatın en geç ikinci ayında tanı konursa; özel diyet mamalarıyla tedaviye alınırsa; çocuk normal gelişimini sürdürebilmekte ve zeka geriliği önlenebilmektedir.

           
Bebeğinize bu test yapılmadıysa sağlık   kuruluşlarında 15 gün içinde yaptırmalısınız.

   

Bebeğime Vitamın olarak Ne Vermeliyim?

            D vitamini dışında, doğada ne kadar vitamin varsa, anne sütüyle bebeğe geçer. Görüldüğü gibi emzirme, sağladığı diğer sayısız yararların yanında bebeğin vitamin gereksinimini de karşılamaktadır. Yeni doğan bebeğe anne sütünden geçmediği için yalnızca D vitamini, 15. günden itibaren en az 1 yaşına kadar, ağızdan damla şeklinde verilmidir. Bunun dışında hiçbir vitamin verilmesine gerek yoktur.

 

 

Bebeğim Sarılık Olursa Ne Yapacağım?

            Sarılık, yenidoğanların çoğunda doğumdan sonrası 2. günden itibaren ortaya çıkar, 1 hafta – 10 gün içinde kaybolur. Bu durum normaldir. Ancak anneyle bebek arasında kan uyuşmazlığı varsa, daha ilk günden itibaren bebek sarardıysa, kollar, bacaklar, el ve avuç içine kadar sarılık ilerlediyse derhal sağlık kuruluşuna başvurmak gerekir. Sarı örtüler örtmek bebeğe bir yarar sağlamaz.

    

  Bebeğin Göbeği Ne Zaman Düşer?

            Göbek bağı bazı bebeklerde 3-4 gün içinde, bazılarında ise 1 hafta 10 gün içerisinde düşer. Göbek bağı düşünceye kadar, alt bezinin dışında temiz ve kuru tutmak gereklidir. Göbek bağına yara tozu, tentürdiyot gibi antiseptikler sürülmemeli, alt bezinin içinde kirli ve ıslak tutulmamalıdır.

 

Bebek İlk Defa Ne Zaman Yıkanır?

            Bebek doğumdan sonra ilk 12 saat yıkanmamalıdır. Vücudun yumuşak bir bezle kurulanması yeterlidir. Tam bir banyo doğumdan sonraki 2-3’üncü güne bırakılabilir. Bunu izleyen günlerde bebek her gün ya da günaşırı yıkanabilir.

            Banyo sırasında kulakların içini temizlemek için çubuklu pamuk kullanmak uygun değildir. Sadece pamukla temizlenmelidir.

 

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek