Broşürler


Sarsılmış Bebek Sendromu


SARSILMIŞ BEBEK SENDROMU
(Shaken Baby Syndrome) 
 
 
   
 
Çocuk istismarına yol açan olaylar içinde özellikle küçük bebeklere yönelik yapılan ve ölümün ortaya çıkmasına neden olabilecek en önemli olaylardan birisi çocuğun tutulup   sarsılması   olarak   özetlenebilecek sarsılmış bebek sendromudur.  

 

Sarsılmış   bebek   sendromu    genellikle   küçük   bebeklerin   aşırı   kızgınlık   içinde   kollarından   tutulup   sarsılmasıyla    o   dönemlerde   çokta güçlü   olmayan   boyun   kaslarının   başı   sabit   tutamaması   sonucu   beyine   giden   damarların   yırtılması   ile   beyinde kanama   meydana gelmesi   olayıdır. Burada   bebeğe   yönelik   yapılan   sarsma   hareketi   bebeğin   mamasını   yememesi   ya da    sürekli   ağlaması   gibi   ebeveyni   kızdıran   bir   davranışının   sonucu    gelişir.   Bebeğe   yönelik   kızgınlık   korunması   olmayan   çocuğun   sertçe   ve sürekli   olarak   sarsılması   ve   bazı   olgularda kollarından   tutulup   bir yere fırlatılması   şeklinde gelişmektedir.

 

 Uzun   zaman   bebeklerde   nasıl   gerçekleştiği   bilinmeyen   beyin kanamalarının gelişmesi   ve bu tip   olgularda kollarında   şiddet uygulandığını gösteren ekimozların   olması   şeklinde gerçekleşen   bu tip    olayların   istismar   olduğu   görülmüştür. Bebeğin gövdesinden veya kollarından   tutulup sarsılması sonucu oluşan, beyin kanaması ,göz içi kanamalar  şeklinde görülmektedir.

 

 Sarsılmış Bebek Sendromu, özellikle 6 aydan küçük bebeklerde karşımıza çıkan, çocukların maruz kaldıkları kaza-dışı yaralanmalar   içinde en çok yaralanma ve ölümün görüldüğü olayların başında gelmektedir.

 

Yapılan   çalışmalar   başın yumuşak bir zemine vurması (yastık, yatak vb.) ile   beyine uygulanan gücün miktarının etkilenmeyeceğini ancak yumuşak dokularda   oluşabilecek yaralanmaları en aza indireceği   ortaya   koymuştur.Kaza-dışı nedenlerle oluşan kafa travmaları    Kafa travması ölümle sonuçlanan çocuk istismarı olguları   içinde ilk sırayı almaktadır.

 

.Etyoloji

Sarsmanın çoğunlukla bebeğin ağlamasını durdurmak veya huzursuzluğunu ortadan kaldırmak amacını taşıdığı düşünülmektedir. Özellikle çocuklardan gelişimlerinin üstünde beklentisi olan ve çocuğun kendi beklentilerini karşılamasını uman ebeveynlerin ve bakıcıların ciddi istismar potansiyeli taşıdıkları düşünülmektedir.

 

Ayrıca, ebeveynin psikiyatrik problemlerinin, çevresel, sosyal ya da ekonomik nedenli stres altında olmalarının impulsif ve agresif davranışları arttırdığı belirtilmiştir. Bir çok olguda, bebeğin doğrudan zarar vermek için mi yoksa sadece susturulmak için mi sarsıldığı açıklanamamaktadır.

 

Klinik bulgular

Bebek klinisyenin karşısına hafif bir göz   veya beyin   travması   ile çıkabileceği gibi, birkaç saat veya hafta sürmüş olabilecek kusma, beslenme zorluğu, kasılma ve/veya   huzursuzluk   ile de gelebilmektedir.   Bulgular    doktor    tarafından bir çok zaman hafife alınmakta ve geçirilen ağır bir viral enfeksiyona veya gaz sancısına   bağlanabilmektedir.Çoğu zaman, bebeğin bakımından sorumlu kişi sbulguların   neye bağlı olarak geliştiğinden haberdardır. Bu bebekler genellikle, kendi kendine iyileşeceği düşüncesiyle, evde bekledikten sonra, nöbet geçirmekteyken veya koma durumundayken   doktora   getirilmektedir. Solunum güçlüğü, nabızın   düşmesi , nefes alamama   ve bilinç kaybı sık karşılaşılan bulgulardır.

 

Birçok yazar, küçük çocukların, trafik kazası gibi olaylar dışında çok nadiren ciddi zararlarla sonuçlanacak kaza kökenli   travmaya maruz kaldıkları konusunda ortak   fikir   birliği   içindedirler.    Bu yüzden, doğum travması veya kazayı destekleyici başka travmatik bulgunun ve kafatası   kırıklarının olmadığı, 1 yaşın altındaki çocuklarda kafa içi kanama ve/veya göz içi kanama   varlığında, çocuk istismarı ilk düşünülen tanılardan biri olmalıdır.

 

 

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek