Broşürler


Oyuncak Güvenliği


10 ADIMDA OYUNCAK GÜVENLİGİ

ı. Oyuncak satın alırken, çocuğun yaşına uygunluğuna dikkat edin.

2.      Oyuncağın etiketinde yer alan güvenlik uyarılarını mutlaka okuyun.

3. Oyuncağa ait kullanma kılavuzunu dikkatlice inceleyin ve çocuklarınıza oyuncağın kullanımı hakkında detaylı bilgi verin.

4. çocuğunuzun, oyuncağın ambalajı ya da poşetiyle oynamasına izin vermeyin. Bu poşet veya ambalajlar çocuğun yüzüne yapışınca, nefes almasını engelleyip, boğulmasına neden olabilir.

5. Büyük çocuğunuz için almış olduğunuz oyuncaklar, küçük çocuğunuz için tehlikeli olabilir, çocuklarınızı oyun sırasında gözetim altında tutun.

6. Çocuklarınızın bakımını üstlenen bakıcı veya aile büyüklerinizi, oyuncak güvenliği hakkında bilgilendirin.

7. Oyuncaklar için güvenli saklama koşullarını sağlayın.

8. Oyuncakları sık sık gözden geçirin, tehlike arz edecek şekilde kırılmış ve ya bozulmuş olanları atın.

9. CE işareti olmayan oyuncakları satın almayın.

10. Güvenliğinizi tehdit eden ürünleri Sağlık Bakanlığı'na ait, www.saglik.gov.tr web sitesinin ana sayfasında yer alan "ÜRÜN GÜVENLİGİ şİKAYET VE İHBAR FORMU" kanalıyla bildirin ki, gerekli önlemler alınabilsin.

OYUNCAK KAZALARI VE KORUNMA YOLLARI

1. Yutma, boğulma ve yaralanma: Üç yaşın altındaki çocuklar için oyuncak seçerken, küçük oyuncaklar tercih edilmemeli, oyuncağın, ayrılabilir küçük parça, keskin parça ve sivri uç içermemesine dikkat edilmelidir. Bu küçük parçalar çocukların boğazına ve burunlarına kaçarak boğulmalarına sebebiyet verebilirler.


 

Çikolata yumurtaların içindeki küçük oyuncaklara dikkat ediniz. Bunlar çocuğun boğazına kaçarak tehlike oluşturabilirler.

Üç YAŞ ALTI ÇOCUKLARA KÜÇÜK TOP VE BALON VERİLMEMELİDİR!

Yumuşak hayvan ve bebeklerin yıkanabilir olmasına dikkat edilmelidir. Bu tür oyuncaklarda, gözler, burun, düğme ve diğer ayrıntıların kopmayacak şekilde dikilmiş ve ya yapıştırıimış olması gerekir.

Mıknatıslı oyuncaklar altı yaşından küçük çocuklardan uzak tutulmalı, mıknatısın oyuncaktan ayrılmadığından emin olunmalıdır. BİRDEN FAZLA MIKNATISIN ÇOCUK TARAFINDAN YUTULMASI, MIKNATISLARIN ETKİLEŞMESİ SONUCU ÖLÜME SEBEBİYET VEREBİLİR!

Kordon ya da       ipli        oyuncaklar çocukların boynuna DOLANARAK

boğulmalarına sebebiyet verebilir.

2. Zehirlenme: Çocuklar, oyuncakları ağızlarına olmama konusunda uyarılmalıdır!


 

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek