Broşürler


Çocuğunuzun Fiziksel Gelişimi


COCUGUNUZUN FIZIKSEL GELISIMI

Doğum sonrası: Bebeginizi yatarken, kollarından çekerek oturtursaniz başı tamamen geride kalır.

Bir aylık : Bebeginiz yüzüstü yatarken başını birazcık kaldırır.

İki aylık: Bebeginizi otururken desteklerseniz başını kısa bir süre tutar. Yüzükoyun yatarken gövdesinin bir yanındaki kol ve bacaklarını hareket ettirir, başını kol ve bacaklarından bağımsız olarak hareket ettirir, 45 derecelik açı kadar başını kaldırabilir.

Üç aylık Bebeginizi yatarken, kollarından çekerek oturtursaniz başını kısa bir süre tutar ve yastıklarla desteklenirse 10-15 dakika oturabilir. Yüzüstü yatarken başını 90 derecelik açıyla kaldırır.

Dört aylık: Bebek otururken başını dik tutabilir ve tüm yönlere döndürebilir; desteklenirse 30 dakika oturabilir. Yüzükoyun yatarken, sırtüstü dönebilir; elleri üzerinde yükselip dizlerini bükebilir.

Beş aylık: Bebeginizi yatarken, kollarından çekerek oturtursaniz başı omurgasıyla aynı hizada durur. Sırtüstü yatarken yüzükoyun yuvarlanabilir.

Kucaktayken ayağa kalktığında, kendi ağırlığına biraz dayanabilir.

Altı aylık: Bebek artik dengeli bir biçimde oturabilir ve sırtüstü yatarken anneye veya herhangibir eşyaya uzanarak kendini oturur durumuna getirebilir. Başı omurgasıyla aynı hizada durur. Kucaktayken ayağa kalktığında ağırlığını dengeler ve ayaklarını iter.

Yedi aylık: Kısa bir süre yalnız başına oturur. Elleri ve dizleri üzerine yerleştirildiğinde sallanır; karın üstü yatarken kendini ileri çeker. Eşyalara tutunarak ağırlığını destekler.

Sekiz aylık: Bebeginiz dengeli bir biçimde yalnız oturabilir ve otururken hareket edip sallanabilir, yüzükoyun yatarken oturur bir duruma gelebilir. Emekleyebilir. Eşyalara tutunup dengesini ayarlar.

Dokuz aylık: Emekliyorsa, kendini denetler; isteyerek arkadan öne, önden arkaya yuvarlanabilir. Otururken ayağa kalkmak için kendini itebilir.

On aylık: Ayakta dururken oturabilir; emekleme konumundan oturmaya geçebilir. Birine ya da bir şeye tutunarak ayakta durabilir.

On bir aylık: Yalnız başına ayakta durur; ayaktayken bir şeye uzanmak için eğilebilir. Güvenli bir biçimde ayağa kalkıp oturabilir; bebeginizin iki elinden tutarak birlikte yuruyebiliesiniz .

On iki aylık: Bebebginizin bir elinden tutarak   yürüyebilirsiniz fakat elini bırakırsaniz dengesini kaybeder ve düşebilir.

On üç aylık: Bebeginiz artik düzgün yürüyebilir ve eşyalara tırmanabilir.

On dört aylık: Ayakta dururken bir şey almak için dengesini kaybetmeden eğilebilir.

On beş aylık: Basamakları tırmanıp, inebilir ve yalnız başına gayet güzel yürüyebilir.

On altı aylık: Koşar, ancak hala çok düşer; dengesini kaybetmeden bir ayağının üzerinde durur; arkasındaki bir oyuncağı çekebilir.

On yedi aylık: Tüm yönlere yürür, daireler çizebilir ve merdivenleri çıkar.

On sekiz aylık: Toplara vurur, güvenle koşar ve dans eder.
 
TABLOLAR EKTEDİR

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek