Broşürler


Diş Çürükleri ve Biberon Çürüğü


Diş Çürükleri ve Biberon Çürüğü

Steril olmayan ve dişler sürdükten itibaren bakterilerle dolu olan ağız boşluğunda yer alan dişler, birçok faktörün bir arada bulunması ile çürüyebilir. Bu faktörler; çocuğun beslenme şekli, dişlerin temizlenmemesi, tükürüğün yapısı ve tükürüğün akış özellikleri gibi faktörlerdir. Süt dişlerinin çürümemesi ve ağızda durmaları gereken yaşa kadar durmaları gereklidir. Her süt dişinin ağızda durma süresi farklıdır.  Süt dişlerinin sürmesi ve düşmeleri gereken yaşlar ile ilgili bilgiyi “Diş Sürmesi” başlıklı yazımdan takip edebilirsiniz. Dişler bazen ağızda durmaları gereken yaşa kadar duramayabilirler, diş kırılması veya diş çürükleri gibi nedenlerle süt dişlerinin vaktinden önce çekilmesi gerekebilir. Bu durumda ise çocuğun sürekli dişleri çıktığında çapraşıklık problemi görülebileceği için tel tedavisi (ortodontik tedavi) görmesi gerekebilir.

Dişler ağız ortamında görüldükten sonra fırçalanmaları gerekmektedir. Gece biberon kullanımı, tülbent içerisinde lokum emdirmek, gece yatmadan dişlerin fırçalanmaması ve ağızda lokmanın çok uzun süreler hatta geceden sabaha dek tutulması sonucunda diş çürükleri görülebilir, sıklıkla da bu çürükler ismi “biberon çürüğü” olan çürük şeklinde görülebilir (Resim 1). Bu çürükler hem iltihap yapar hem de ağrı yapar. Bu durumda çocuk bazen derdini anlatır bazen anlatamaz fakat yemek yemek istemez, kilo kaybeder, geceleri ağrı şiddetleneceği için uyumak istemez ve sürekli huzursuz olur. Bu çürüklerin dişhekimi tarafından tedavi edilmesi (Resim 2) gereklidir ki süt dişleri, yukarıda bahsettiğim gibi ağızda durmaları gereken yaşa kadar durabilsinler.

Tüm ebeveynlere ve çocuklara sağlık dolu, çürüksüz günler dilerim. Saygılarımla.

Yrd.Doç.Dr.Didem Özdemir Özenen

Pedodontist (Çocuk Dişhekimi)

Yeditepe Üniversitesi, Pedodonti Anabilim Dalı

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
  

 

 

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek