Broşürler


Çocuğunuzun İzlediği Programlara Dikkat Edin! (Eda Gökduman)


ÇOCUĞUNUZUN  İZLEDİĞİ PROGRAMLARA DİKKAT EDİN !

 

Televizyon çocuk için eğlenceli bir araçtır.   Yemek yeme zamanı geldiğinde masada oturmak istemeyen bir çocuğun   saatlerce   televizyon karşısında   hiç kalkmadan   oturabildiğini görebilirsiniz. Keyifli geçen bu zaman dilimi bazen çocuğunuzun psikolojisi için   zararlı olabiliyor.

 

Büyüme sürecindeki çocukta taklit etme davranışları oldukça fazladır. İki yaşla birlikte başlayan bu   davranışlar ilerleyen yaşlara kadar devam eder. Çocuk kendisine bir model seçer.  Model; anne, baba, bir arkadaş, öğretmen , televizyonda izlediği bir kahraman  veya onların davranışları olabilir.   Çocuk ; model aldığı kişinin davranışlarını içselleştirir ve onun gibi davranmak için büyük çaba gösterir. Oyunlarında kendisini   bu kahramanmış gibi hayal eder ve  davranışlarını   karşısındaki oyun arkadaşına uygulamaktan mutlu olur. Bu kahraman iyi özelliklere sahipse çocuğun gelişimini destekleyecek   olumsuz özelliklere sahip ise çocuğun  psikolojisini ve gelişimini olumsuz etkileyecektir. Bu süreç   çocuk için aslında bir oyun olsa da   anne – baba tarafından daha   önemli bir boyutta değerlendirilmelidir.

 

Okul öncesi dönemdeki bir çocuğun hayal dünyası oldukça geniştir. Gördüklerini zihninde farklı bir yere koyar. Gerçek olmasa da izlediklerini gerçekmiş gibi algılayıp  oyunlarında   uygulamaya geçirebilir. Zihinsel gelişim olarak bu dönemde algılanan olaylar ve durumlar yetişkin gibi soyut değil somut olarak değerlendirilir.

 

Bazı programlar sadece bir çizgi film gibi görünse de içeriğinde kötü kelimeler   , olumsuz davranış biçimleri,  şiddet ve  korku   yaratabilecek görüntüler barındırabiliyor. Bu programlar ile karşı karşıya kalan çocuklarda karanlıktan korkma,   gündüz veya gece yalnız kalmak istememe,   uykuya dalmada güçlük, korkulu rüyalar  sıklıkla gözlemlediğimiz durumlardır. Bu nedenle çocuğunuzun izlediği televizyon   programları, çizgi filimler, dizileri seçerken dikkatli olmalısınız.

 

Yetişkinlerin   de çocuklarının yanında izledikleri programlara dikkat etmesi gerekir.   Siz dizinizi ya da haberleri izlerken yanınızda ya da içeride oynayan çocuğunuzun bir kulağının da sizde olduğunu unutmayın.

 

Çocuğunuzun gelişimini destekleyen, olumlu davranışları öğreten, korku içermeyen   çizgi filmleri ve programları içiniz rahat bir şekilde çocuğunuza izletebilirsiniz..

 

Psikolog Eda Gokduman

Üye Ol

Ziyaretçilerimiz

www.pediatriportali.com sitesinin web hosting hizmeti natro - izgi Bilgisayar Sistemleri Ltd. tarafından sağlanmaktadır.
ocuk Doktoru - ocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı - Pediatri Uzmanı - ocuk sağlığı sitesi - ocuk doktorları - Pediatri - Pediatrist - Bebek